The Truth Is Out There: Конспірологія по-українськи

Понеділок, 10 грудня 2007, 12:54
Від погляду громадськості вже 60 років ховають літаючу тарілку, яка потерпіла катастрофу під Розвеллом. За загибеллю принцеси Діани стоїть британська королівська родина. Сценарій помаранчевої революції був розроблений ЦРУ.

Рішення одеської влади про відновлення пам'ятника Катерині II – частина глобальної спецоперації Кремля. Ціни в Україні підвищують вороги Тимошенко (коли ЮВТ – прем'єр) або соратники Тимошенко (коли ЮВТ – опозиціонер).

Якщо вам відома хоч одна з цих безперечних істин – виходить, ви належите до славного племені конспірологів.

"Конспіративізм як менталітет розглядає всі істотні події з позицій теорії змови", - так охарактеризував цих цікавих громадян американський професор Джордж Ентін.

На кожному кроці конспірологи бачать прихований вплив могутніх сил: спецслужб, міжнародних корпорацій, таємних спілок і т.п. Випадковостей, простих збігів або несподіваних побічних ефектів не буває в принципі.

Якщо в результаті резонансної події хтось виграв, виходить, він її й організував. А якщо деякі факти суперечать стрункій теорії – у наявності підступна спроба замести сліди, яка зайвий раз підтверджує наявність змови.

Взагалі, навколишній світ поділяється на підлих змовників, наївних простаків і проникливих конспірологів. Того, хто починає сперечатися із запеклими прихильниками теорії змов, негайно переводять з категорії роззяв до замаскованих спільників ворога...

Феномен конспірології вже давно приваблює західних істориків, соціологів і психологів. Що ж, закордонним світилам не заважало б звернути увагу на Україну.

Тому що наша країна цілком може претендувати на звання конспірологічної Мекки.

По-перше, обнародуванням сенсаційних X-files у нас займаються провідні політики країни.

У цьому сенсі 2007 рік видався особливо врожайним. Спікер Олександр Мороз розкрив змову військових, які готувалися направити на Київ міфічну "1-шу танкову дивізію". Президентський секретаріат повідомив про плани фізичного усунення Юлії Тимошенко, Віктора Балоги, Юрія Луценка та Давида Жванії.

Депутат-регіонал Василь Кисельов особисто повідомив про можливий замах на свою скромну персону. Міністр транспорту та зв'язку Микола Рудьковський анонсував злочинницькі теракти на залізниці.

Нарешті, ми почули сакраментальне питання: "Хто отруїв Цушка?"

По-друге, теорія змов міцно заволоділа розумом мільйонів українців.

Помітити підозрілий збіг, відшукати схований підтекст, винести безапеляційний вердикт – у багатьох громадян це вже стало звичкою. Сферою політики конспірологічні вишукування не обмежуються.

Їжею для підозр слугує буквально все: від техногенних аварій та цін на бензин до телевізійних "Кадетів" і "Великих українців".

Про події минулого й говорити не варто – конспірологічні трактування української історії ХХ сторіччя користуються скаженою популярністю. І, зрозуміло, особливу увагу адепти теорії змов приділяють "четвертій владі".

Український журналіст може берегти свою чесну репутацію як зіницю ока: пильні читачі-конспірологи все одно визначать, ким був оплачений матеріал, який їм не сподобався.

По-третє, для України характерний феномен, який би сильно спантеличив будь-якого західного дослідника.

Тільки в нас запеклий конспіролог може за п'ять хвилин перетвориться в типового скептика, а ще через п'ять хвилин знову приступити до розкриття витончених змов. Провиною тому традиційне протистояння Сходу та Заходу, а також подвійні стандарти – куди ж без них!

З часів наколотих апельсинів і російського спецназу на Банковій для двох берегів Дніпра не існує єдиних теорій змови.

Комусь скрізь вбачається підступ Заходу та його помаранчевих прислужників, комусь – воістину диявольські інтриги Москви. При цьому опоненти не без підстави звинувачують один одного в параної.

З виглядом тверезомислячої людини житель Львова оголошує маренням твердження кримчан про те, що США намагаються перетворити Україну на свою колонію. А через мить він починає запекло доводити, що відновлення одеського пам'ятника Катерині та неподобства ЕСМ на Говерлі – це ланки однієї масштабної ідеологічної диверсії, яка розроблена в Кремлі.

Хлопець з Донецька глузує зі спроб київських патріотів виявити на інтернет-форумах співробітників ФСБ. Але якщо мова раптом зайде про інтриги ЦРУ в секретаріаті Ющенко, в'їдливий кепкун негайно перетвориться на доморослого агента Малдера, впевненого, що істина is out there.

Аналогічні метаморфози відбуваються і з українськими політиками, які мігрують з опозиції до влади та назад.

2005 рік: опозиціонер-прагматик Інна Богословська з іронічною посмішкою коментує теорії бензинової та м'ясної змов, озвучені Юлею Тимошенко.

2007 рік: заступник міністра Інна Богословська як справжній конспіролог демонструє списки бізнесменів-бютівців, пов'язаних з харчовою індустрією – от хто зловмисно підвищив ціни на продукти, намагаючись підірвати авторитет уряду!

Що ж перетворює конспіративізм на характерну рису українського менталітету?

Причин чимало. Виділимо хоча б три основні:

а) Об'єктивна основа: конкурентна, але непрозора політика.

Кожного дня ми стаємо свідками підкилимної боротьби та брудних інтриг у верхах, економічного лобізму, засилля відвертої "джинси" в медіа, тиску на Україну з боку північного сусіда.

Все це провокує ріст недовіри в суспільстві. Рядовий громадянин починає бачити змову та підступ буквально всюди, приписуючи очікуваним інтриганам фантастичну координацію та небувалу могутність.

В результаті здоровий скептицизм стосовно політиків і ЗМІ плавно перетворюється на параною.

б) Наші політичні діячі активно пропагують різноманітні теорії змов.

У вітчизняному політикумі стало доброю традицією періодично заявляти про плани замаху на себе любого. А роздути до фантастичних масштабів реальні інтриги конкурента – взагалі свята справа!

Образ всюдисущого ворога допомагає лідеру мобілізувати своїх прихильників – про це знали ще Гітлер зі Сталіним. Дійшла ця проста істина і до вітчизняної еліти.

в) Як форма популізму конспірологія надзвичайно приваблива для звичайного громадянина.

Хоча словосполучення "теорія змов" асоціюється в нас з чимось мудрованим і заплутаним, насправді конспірологія дає прості пояснення не дуже простим явищам.

Там, де діє безліч природних і рукотворних факторів, найчастіше не пов'язаних один з одним, конспірологи списують усе на злу волю конкретних сил.

Тому теорія змов – справжнє роздолля для дилетантів. Підмінимо конспірологією економіку – і будь-який школяр, не читаючи праці Пола Самуельсона та Джозефа Стігліца, з легкістю пояснить, чого в країні підвищуються ціни.

Підмінимо конспірологією історію – і світилом історичної науки стане хоч професійний фізик, хоч машиніст.

Чи існують ефективні ліки від параноїдальної конспірології? Мабуть, тільки здоровий глузд. Потрібно проводити чітку грань між гіпотезою та фактом, підозрою та твердою впевненістю.

Пам'ятати, що сумнозвісний підхід "Кому вигідно?" не є універсальним. Уникати стилю мислення, який властивий конспірологам: вони починають з висновків, а потім знаходять підстави, щоб відкинути всі незручні факти.

З метою профілактики варто періодично згадувати про теорії змови, озвучені нашими політичними кумирами, які зрештою виявилися вигадкою.

За кожним з українських політиків тягнеться значний шлейф таких заяв. Не є винятком і головна претендентка на прем'єрське крісло.

У персональному досьє Юлії Володимирівни фігурують і партія фальшивих грошей, завезена з РФ для розрахунків з учасниками "біло-блакитних" мітингів (2004 рік); і російський спецназ, який охороняє адміністрацію Леоніда Кучми (2004 рік); і нагорода економічного форуму в Крініце, присуджена Леді Ю, але в результаті президентського підступу передана "іншому політику" (2005 рік)...

Приділити особливу увагу пані Тимошенко автора спонукали не інструкції ФСБ або ЦРУ. Просто з прем'єрством Юлії Володимирівни може бути пов'язаний черговий виток конспірологічних настроїв у нашому суспільстві.

І справа тут не в особистих якостях ЮВТ, а в специфічних особливостях конспірології по-українськи.

На Заході теорії змов спрямовані головним чином проти влади – це вони ховають від народу збиті НЛО та планують забезпечити кожного громадянина безкоштовним чіпом у мозку!

В Україні правлячі кола самі виступають в ролі могутнього генератора конспірологічних ідей. Як відомо, з поліпшенням нашого життя вже сьогодні у чиновників постійно виникають проблеми. А теорія змови – прекрасний спосіб пояснити населенню, чому його не вдалося облагодіяти в найкоротший термін.

Весь 2007 рік нас радували сенсаційними одкровеннями Олександр Мороз, Микола Рудьковський, Василь Цушко, Інна Богословська та інші конспірологи з антикризової коаліції. Очевидно, тепер естафета перейде до Юлії Тимошенко та її соратників. Для цього є всі умови.

З одного боку, регіонали дійсно будуть по мірі сил встромляти прем'єру Тимошенко палки в колеса, хоча переоцінювати їхні можливості не варто: події цього року показали, що на роль всесильних Геніїв Зла лузери з ПР явно не тягнуть.

З іншого боку, команда ЮВТ, обтяжена вантажем нереальних передвиборчих обіцянок, зіштовхнеться з об'єктивними економічними труднощами. Спокуса пояснити неодмінні промахи та невдачі ворожою змовою надто велика.

Таким чином прикладна конспірологія ризикує стати улюбленим заняттям нового Кабміну. А оскільки демократичній коаліції співчуває більше половини наших співгромадян, чергові конспірологічні зиски гарантовано знайдуть відгук в масах.

Справа агента Малдера в Україні живе та перемагає!

powered by lun.ua
Головне на Українській правді