Депутати замолюють гріхи перед Богом, не відходячи від "каси"

Вівторок, 11 березня 2008, 15:43

У Верховній Раді – новий привід для конфлікту.

Його причиною став своєрідний храм Української православної церкви Московського патріархату, який було відкрито... просто в одному з кабінетів парламенту.

Молитовна кімната розмістилася на сьомому поверсі нового будинку Верховної Ради по вулиці Садовій 3-а.

Раніше на цьому місці була кімната для паління, яку пізніше переобладнали під кабінет Андрія Шкіля. Однак згодом депутата-бютівця переселили на інший поверх, а 19 лютого тут відкрили "храм".

"Храмом" у традиційному сенсі назвати побачене складно, але можна. Це – кімната три на чотири метри, внутрішній інтер’єр якої повністю аналогічний до церковного, з іконами і свічками. Тільки розташоване це все не під банею з хрестом, а всередині Верховної Ради – вищого законодавчого органу.

Виглядає це сюрреалістично. Релігія в Україні відділена від держави, а відкриття культової установи в урядовому приміщенні порушує цей принцип.

Крім того, ексклюзивна присутність УПЦ МП у стінах Верховної Ради виглядає несправедливо до представників інших конфесій та релігій.

Якщо сьогодні частина депутатів змогла пролобіювати відкриття православної кімнати, завтра у парламенті може з'явитися філіал синагоги, а післязавтра поруч зі скляним куполом органічно виглядав би мінарет.

Отець Макарій, який читає молитви в парламентській церкві, розповів, що з понеділка по п’ятницю він приїжджає до парламенту на 9 годину ранку – коли починається робочий день у чиновників. І залишає це приміщення він о 18 годині – коли чиновники збираються додому.

"Служби ми тут не служимо – іде читання молитви", - повідомив батюшка. Як і в звичайній церкві, у парламентській можна поставити свічку та замовити молитви "за здравіє" та "за упокой".

"Моя задача – відкрити храм зранку, запалити лампадки. Потім – молитви. Якщо хтось хоче з депутатів або працівників парламенту – може зайти почитати Псалтир. Якщо я заважаю – я можу вийти. Якщо комусь погано – у нас є хрещенська вода. Треба – я дам випити", - сказав священик.

Отець Макарій каже, що депутатів у обличчя не знає, хоча люди зі значками до нього зазирають. Кореспондент "Української правди" також був свідком, як до кімнати прийшли двоє співробітниць апарату Верховної Ради, які, за церковними правилами, вкрили голову хустками.

Священик повідомив, що в стелю парламентського "храму" вмонтовані індикатори, які повинні убезпечити від пожежі. Крім того, отець Макарій продемонстрував вогнегасник, яким забезпечена молитовна кімната на випадок інцидентів з вогнем.

Ініціаторами відкриття кімнати виступили представники опонуючих політичних сил – Ігор Рибаков від БЮТ і Валерій Малишев від Партії регіонів (в минулому – керівник Донецької обласної міліції та департаменту безпеки СКМ).

Ці двоє депутатів і облаштували кімнату за свої кошти православною атрибутикою.

Коли виявилося, що парламентську церкву відкрито УПЦ Московського патріархату, то хвилю протесту підняли лідери Народного Руху, які традиційно відстоюють Київський патріархат.

"Будівництво цієї культової установи у стінах світської державної установи відбувалося таємно", - обурився лідер Руху Борис Тарасюк.

Зрештою, питання дійшло до рівня коаліції. Лідери БЮТ і "Нашої України" Іван і В’ячеслав Кириленки надіслали звернення до Яценюка з вимогою провести службове розслідування через відкриття цього храму.

"Викликає здивування, що це сталося без відповідного рішення регламентного комітету", - здивувалися обидва Кириленки.

"Молитовна кімната не повинна мати конфесійної ознаки. Найбільш прийнятним виходом з ситуації було би проведення почергового богослужіння найбільш поширеними конфесіями України", - повідомили Іван і В’ячеслав Кириленки у спільному зверненні до Яценюка, коли це питання було розглянуто у них на раді Коаліції демократичних сил.

Питання релігійного нововведення у стінах парламенту також досліджував комітет з питань регламенту. Хоча, як розповідають, ні Малишев, ні Рибаков не були присутні при розгляді цієї теми.

Вердикт комітету не можна назвати втішним для ініціаторів відкриття каплиці.

"Самовільне обладнання депутатами приміщення в адміністративному будинку Верховної Ради під культове, освячення та відкриття його як Свято-Володимирського храму УПЦ МП було здійснено з порушенням Конституції та закону "Про свободу совісті та релігійні організації".

Відсутні будь-які установчі документи щодо створення релігійної організації, а також дозвільні, погоджувальні документи на переобладнання приміщення в адміністративному будинку під культове.

При переобладнанні приміщення допущені порушення Правил пожежної безпеки в Україні.

Виходячи з викладеного вище, комітет вирішив:

Звернутися до голови Верховної Ради Яценюка з пропозицією зобов’язати апарат Верховної Ради у питаннях використання приміщень адмінбудинків парламенту суворо дотримуватися вимог чинного законодавства".

Цікаво, що це рішення підписав голова комітету Олександр Єфремов – один з лідерів Партії регіонів, яка, у свою чергу, відстоює Московський патріархат.

Коли конфлікт почав набирати обертів, один з ініціаторів – депутат Рибаков – пригрозив скласти повноваження депутата у разі закриття парламентського храму.

"Час комунізму з руйнуванням церков і знищенням православного хреста вже давно минув", - заявив Рибаков.

Депутат також стверджує, що на відкриття храму дав дозвіл Олександр Мороз в часи свого керівництва Верховною Радою. Рибаков пообіцяв, що при спробах демонтувати молитовну кімнату він покличе журналістів, захищаючи таким чином приміщення "храму".

Цікаво, що Українська православна церква Московського патріархату підтримала ініціативу депутатів. Вона направила листа подяки за підписом митрополита Володимира.

"На нашу думку, місце молитви є необхідним для такого приміщення, де вирішуються найважливіші питання буття нашої держави. Відтепер у народних обранців є можливість перед прийняттям того чи іншого рішення зайти до храму та наодинці, молитовно спілкуючись з Богом, вирішити як правильно вчинити", - ідеться у зверненні митрополита Володимира до депутата Малишева.

Керуючий справами УПЦ МП також повідомив окремим листом, що митрополит Володимир благословив відкриття храму в парламенті.

Щоб захиститися від можливих зазіхань з боку апарату Верховної Ради, священики повісили ці два документи перед входом до молитовної кімнати.

Однак їх занепокоєння може виявитися зайвим. Голова Верховної Ради Арсеній Яценюк вирішив не втручатися у ситуацію, пославшись на необхідність вирішувати інші питання, зокрема, розблокування роботи парламенту. Так чи інакше, жодних розпоряджень стосовно молитовної кімнати він не видавав, повідомили джерела в оточенні спікера.

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама:
Головне на Українській правді