"За" дострокові вибори

5 переглядів
Залмен Філер, для УП
Понеділок, 20 квітня 2009, 13:20
Зараз закінчується етап мінімуму сонячної активності (СА), коли маси, незважаючи на кричущі негаразди, звично інертні. З кінця 2009 почнеться етап підйому СА, коли "інтелігенція" підбурюватиме маси, які дослухатимуться її й почнуть реагувати.

Історія всіх часів і народів підтверджує теорію Олександра Чижевського, яка стала предметом докторської дисертації, захищеної в Московському університеті в 1918.

За порадою першого наркома освіти Луначарського він у 1922 році написав, а в 1924 видав у Калузі брошуру "Фізичні фактори історичного процесу". Вона була заборонена у кінці 20-тих, а її автор репресований на початку 40-вих років.

На основі статистичних даних, з 5-го віку до нашої ери й до 1922 року тільки 5% потрясінь, як от революції, війни, повстання, бунти, починалися в 3 роки спокійного Сонця, стверджував Чижевський,. На дворічному етапі підйому СА починалося 20% таких подій. У триріччя максимуму СА починалося 60% військово-революційних подій, коли маси діють. Наступне 3-річчя спаду СА сприяло заспокоєнню мас.

Чижевський говорив про 11-річний цикл СА. Пізніше стала зрозумілою магнітна природа СА, коли кожні 11 років під час мінімуму змінюється орієнтація магнітних полів на Сонці.

Потоки сонячного вітру взаємодіють з магнітосферою Землі, яка не змінює своєї магнітної орієнтації. Тому є більша схожість подій через 22 роки, ніж через 11 років.

2009 рік більше схожий на 1987, ніж на 1998. Це були роки початку підйому СА. Вони були відзначені в Світі біржовою панікою 1987 та дефолтом 1998.

Тепер Україна тісніше пов’язана з світовою економікою, а тому до внутрішніх чинників кризи додаються зовнішні. Кризові явища в економіці не вгамуються цього року, що буде чинником безробіття, інфляції, підвищення цін на товари та послуги.

У таких умовах створення образу ворога стає засобом завойовування прихильників серед електорату. Тернопільський досвід показав ефективність ультра націоналістичної пропаганди "Свободи" Тягнибока.

Передвиборча пропаганда, змагання у популістських гаслах, коли суспільство потерпає від непрофесійних заходів уряду та місцевих влад в умовах світової фінансової та економічної кризи, можуть спровокувати маси на рішучі дії. Це більше ймовірно в 2010 році, ніж у кінці 2009-го.

Тому чим раніше будуть вибори у нас, тим менш імовірний силовий варіант розвитку ситуації. Автор пам’ятає перші вільні вибори в СРСР, які проходили в кінці 1988-на початку 1989. Незважаючи на дії влади, відсутність демократичних традицій, передвиборча кампанія проходила в ситуації пристрастей та протестів проти спроб влади ігнорувати волю мас.

Побудова сонячних прогнозів – не проста справа. Могутня наукова організація США – НАСА, яка має величезний бюджет, друкує тільки експертні прогнози СА на найближчий цикл.

Дві групи експертів дали у 1987 різні прогнози, які відрізняються на 1 рік у даті максимуму СА, та суттєво по його висоті. Вони не наважуються прогнозувати навіть середньомісячні числа Вольфа – характеристику СА.

Автор з колегами розробили алгоритм та програму аналізу та прогнозу майже періодичних коливань і застосували її для прогнозів СА. На малюнку 1 показані прогнози НАСА та наш прогноз, побудовані в кінці 2007 року, а також дані про СА минулого циклу, який скінчився на межі 2008-2009, а почався у 1996.

Наш прогноз передбачає максимум СА у 2012; його висота "планується" більшою, ніж минулого циклу та прогнози НАСА. Швидкий підйом СА триватиме з кінця 2009 до середини 2011. Ще один раз нагадаємо, що він сприятиме радикалізації мас, як це було 22 роки тому, у кінці 80-тих. Тому краще, якщо вибори і президентські і парламентські відбудуться спокійного 2009, а не революційного 2010.

Утім, активний 2010 має свої плюси. У такі часи, на щастя, створюються кращі метеорологічні умови для вирощування, зокрема, зернових культур. У такі часи пробуджуються творчі потенції у вчених та митців. Маю надію, що новий підйом СА принесе Україні та світові нові досягнення в науці, культурі та спорті.

А нові порядні й розумні політичні сили прийдуть до влади до кінця цього року.

 

Залмен Філер, професор Кіровоградського держпедуніверситету імені Винниченка, заслужений працівник освіти, для УПpowered by lun.ua
Формула Майдану
Стара влада та друзі Кремля: яку небезпеку несуть Україні результати польських виборів
Подкаст "Кляті питання": "Тепер, коли хтось каже "прес-конференція Зеленського", усі напружуються "
Зе-марафон очима Заходу: що почули від Зеленського про Трампа, Європу та РФ
Усі публікації