Австрійський бізнес Азарова. Скинемося всією Україною

418 переглядів
278
Сергій Лещенко, УП
Четвер, 18 жовтня 2012, 09:30

В останні тижні перед виборами Партія регіонів запустила в агітаційну роботу новий буклет. Він супроводжується зверненням прем'єр-міністра Миколи Азарова до електорату, сповненим патетики та самореклами. "Створено фундамент для підвищення якості життя кожного громадянина України" - описує результати свого урядування Азаров.

Ставлячи підпис під цим текстом, перший номер регіоналів, очевидно, виходив із близьких до нього прикладів. Наприклад, власного сина, чия "якість життя" підвищувалася нечуваними темпами. Син Миколи Азарова не просто проводить виборчу кампанію, профінансовану коштом платників податків. Він ще примудрився отримати пряму фінансову допомогу з бюджету на розвиток сімейного бізнесу, коли батько працював прем'єр-міністром.

Президент Німеччини пішов у відставку тільки через те, що преса виявила - він отримав пільговий кредит у знайомого бізнесмена, а потім просив газету не друкувати матеріал на цю тему.

На фоні українських керівників європейські політики виглядають несумлінними дітьми, які виросли в тепличних умовах розвиненої демократії. В якій країні ще можна, щоб чиновник виділяв прямо з бюджету матеріальну підтримку своєму підприємству - своїм же рішенням?

 

Ідеться про відому історію, коли очолювана першим віце-прем'єром Андрієм Клюєвим урядова "Комісія з координації заходів, пов'язаних з реалізацією інвестиційних проектів" виділила 200 мільйонів гривень заводу того ж Клюєва, задіяному в його циклі сонячної енергетики.

Тоді ж "Українська правда" писала, що другий великий транш в розмірі 172 мільйони гривень отримала компанія тодішнього губернатора, а нині міністра житлово-комунального господарства Анатолія Близнюка. 

Але тільки зараз ми з'ясували, що і родина Миколи Азарова не змогла утриматися від цього процесу "розпилу" державний коштів на розвиток власного бізнесу. При чому Азарови не погидували і відносно невеликою сумою, порівняно з допомогою Клюєву і Близнюку - 3,3 мільйони гривень.

Ідеться про допомогу за кошти платників податків такому собі "Виробниче-комерційному підприємству Металіст", що розташоване в місті Макіївка Донецької області.

Державним агентством інвестицій та розвитку у 2010 році було укладено на підставі конкурсного відбору договір з ЗАТ "Виробниче-комерційне підприємство Металіст" про надання державної підтримки шляхом компенсації відсоткових ставок за користування кредитом... У 2010 році Держінвестицій було перераховано "Металісту" 3,283 мільйони гривень".

Із відповіді "Українській правді" заступника голови Держагентства інвестицій Миколи Стеблинського

Правда життя полягає в тому, що грошей мало не буває - тому складно утриматися навіть від такої спокуси. Адже цю суму не треба повертати - і навіть не треба нічого спеціально робити. Її треба підвести під інноваційний проект, який ти вже давно реалізував на своєму підприємстві.

Австрійські щасливчики

Зазирнемо у склад засновників "Виробничо-комерційного підприємства Металіст".

Воно існує у вигляді акціонерного товариства, тому власників можна встановити за публічним реєстром Нацкомісії цінних паперів та фондового ринку.

Отже, головним акціонером "Металісту", який отримав від уряду гроші, є австрійська компанія "Гарда" - їй належить 50%. Трохи менше у британської компанії "Овертакс Менеджмент" - 31%.

клікніть для збільшення

Загалом це досить дивно, що державний бюджет України має надавати підтримку підприємствам, що належать іноземним власниками.

Але, менше з тим, ми занурилися у пошуки кінцевих щасливчиків, які отримали цю дотацію коштом платників податків. Британська компанія "Овертакс" - це пустишка. Її дохід станом на березень 2012 року склав 79 фунтів стерлінгів, а корпоративними членами "Овертакс" є два белізських офшори - Advance Developments Ltd та Corporate Solutions Ltd.

 

Виходить, що 31% акцій підприємства, яке спожило бюджетну допомогу, належить компаніям з Британського Гондурасу. 

Встановити кінцевих власників тут неможливо, тому ми зосередилися на пошуку другого акціонера компанії "Металіст" - австрійської фірми "Гарда", яка також отримала подарунок від українських платників податків.

Компанія "Гарда" зареєстрована у Відні, а директором цієї компанії до 18 квітня 2012 року значилася така собі Лілія Фатхуліна. Оголошення про звільнення її з посади, датоване цим днем, було оприлюднено у газеті Wiener Zeitung.

Ми замовили витяг про компанію "Гарда" у віденському комерційному суді. Виявляється, пані Лілія Фатхуліна має дуже знайоме місце реєстрації: Київ, вулиця Малопідвальна, 12, квартира 30.

 

Якесь недобре передчуття штовхало автора цих рядків до будинку на Малопідвальній. Виявилося, що будинку 12 не існує, а є будинок 12/10.

Але охоронці, які чергували внизу, розвіяли остаточні сумніви: квартира номер 30 в цьому помешканні належить... родині Миколи Азарова, прем'єр-міністра України. У розпорядженні редакції є аудіозапис розмови, який ми не оприлюднюємо з міркувань конфіденційності.

Звичайно, нам було недостатньо слів охорони про приналежність до Азарова квартири на Малопідвальній. Тому, завдяки своїм джерелам, ми отримали ще один документ - декларацію про доходи Олексія Азарова, яку він заповнив у зв'язку із балотуванням до Верховної Ради.

На сайті Центральної виборчої комісії фінансовий звіт Азарова-молодшого ретельно підчищено - там видалено адресу його реєстрації. Але "Українській правді" вдалося знайти автентичну версію його декларації - з інформацією про реєстрацію в Києві.

Все збіглося. Адресою проживання Азарова-молодшого та його родини є вулиця Малопідвальна, будинок 12/10, квартира 30.

А далі - ще цікавіше. Хто ж така пані Лілія Фатхуліна?

Наше розслідування встановило, що зараз ця людина носить прізвище... Лілія Азарова. Лілія Фатхуліна та Лілія Азарова мають однакову дату, місяць та рік народження. Отже, перед нами - дружина Олексія Азарова та невістка Миколи Азарова.

 

Таким чином, бюджетні субсидії заводу "Металіст", виділені за часів прем'єрства Азарова, насправді допомогла вистояти в кризу їх австрійським акціонерам, за якими маячить "рідна кровінушка" самого Азарова.

Що ще цікаво? У австрійському реєстрі Лілія Фатхуліна-Азарова в 2011 році значилася директором компанії "Гарда". А от в декларації про доходи Олексія Азарова за 2011 рік вона вказала, що за кордоном не отримала ні копійки (!) доходу. Тому або пані Лілія Азарова працювала в австрійській фірмі безкоштовно, або приховала свій заробіток у Відні від української влади.

Другим директором і формальним акціонером австрійської компанії "Гарда" є юрист Фрідріх Бубла з міста Баден, що неподалік Відня. Цей же пан Бубла разом з Олексієм Азаровим був директором іншої австрійської компанії - так званого Фонду "Стабільна Україна", який розміщав піар-кампанію на підтримку Азарова-старшого і завдяки якому нам вдалося знайти віденську нерухомість Азарова-молодшого.

В даному випадку обурює не тільки сам факт використання бюджетних грошей на бізнес родини, але і цинізм, з яким Азаров вимагає платити податки, тоді як його родина напряму причетна до бізнесу через "чорну діру" Британського Гондурасу.

Але на цьому перелік дивовиж не завершується. У листі Держінвесту на адресу "Української правди" сказано, що "Металіст" у 2010 році був визначений переможцем відбору та отримав 3,3 мільйони гривень компенсації за проектом "Придбання автоматичної установки для виготовлення стальних труб 18-76 LM 70 HF".

А тепер - увага. За повідомленням на сайті самого "Металісту", "новый импортный высокотехнологичный трубный стан LM 70 HF был введен в эксплуатацию в декабре 2008 года".

Тож схоже, що "Металіст" за часів прем'єрства Азарова отримав бюджетну допомогу на проект, який був реалізований ще за два роки до того!

Але, зрештою, можна бути спокійним - державні кошти не потрапила в чужі руки. Все-таки, в кризу грошима треба розпоряджатися раціонально, щоб потім не довелося переходити на саму капусту.

Допомога "помаранчевих папєрєдніков"

На цьому розслідування можна було би завершувати, якби не додаткова перевірка заводу "Металіст".

Виявилося, що цьому підприємству не вперше щастить із бюджетними грошима.

Так, в 2007 році "Металіст" отримав пільговий державний кредит у розмірі 8 мільйонів 950 тисяч гривень - на той час майже 2 мільйони доларів. Проект, який профінансував бюджет, називався "Впровадження перспективних енергозберігаючих технологій виробництва прецизійних зварних труб із вуглецевих, нержавіючих сталей та сплавів кольорових металів".

Рішення про виділення родинному бізнесу Азарова-молодшого двох мільйонів доларів державного кредиту було ухвалено 13 вересня 2007 року. Першим віце-прем'єром у той час працював Азаров-старший...

Ну і насамкінець. Конкурсну комісію з відбору проектів, які фінансувалися бюджетом, в 2007 році очолював пан на прізвище Віктор Івченко, тодішній голова Держагентства інвестицій та розвитку.

Щоб було більш зрозуміло, Віктор Івченко - це чоловік Віри Ульянченко, останньої керівниці секретаріату президента Ющенка.

Івченко - один з небагатьох чиновників епохи "помаранчевої розрухи", який залишили на посаді при Януковичі з Азаровим. Спочатку він був заступником міністра освіти Табачника, а зараз працює заступником голови Держагентства з питань науки, інновацій та інформатизації. 

Більше того, при "донецьких" його справи ідуть вгору - влітку 2010 року Івченко став головою наглядової ради націоналізованого "УкрГазБанку", контрольним пакетом якого управляє уряд Азарова.

Є всі підстави вважати, що Азаров не забув доброти Івченка, коли той підтримував коштом бюджету завод його сина.

 

Ну і найостанніше. У декларації, поданій Олексієм Азаровим до Центрвиборчкому, вказано його нинішню посаду. Син прем'єра офіційно працює директором такого собі "Міжнародного фонду сприяння інвестиціям".

"Міжнародний фонду сприяння інвестиціям" існує у формі громадської організації. І, згідно з Єдиним державним реєстром, керівником цієї установи є... Віктор Івченко, чоловік Віру Ульянченко.

Напевно, це можна назвати словосполученням "кругова порука", чи не так?

P.S. "Українська правда" намагалася отримати коментар Олексія Азарова в ході підготовки матеріалу. Єдиний наявний телефон у відкритих джерелах - це контакти Ініціативи Олексія Азарова "Наш регіон", яка діє на його виборчому окрузі в Слов'янську. Але там не змогли надати координат прес-секретаря Азарова-молодшого чи навіть його штабу.

Нам вдалося розшукати юриста, яка працює з Олексієм Азаровим - Олену Статіву. Зокрема, вона була присутня на судових розглядах оскарження дій сина прем'єр-міністра. Ми переказали їй прохання про коментар Азарова-молодшого, на що пані Статіва обіцяла передзвонити. Але після цієї телефонної розмови вона не виходила на зв’язок та не відповідала на дзвінки та смс-повідомлення.

У разі бажання Олексія Азарова прокоментувати діяльність австрійської фірми "Гарда" та підтримку з бюджету України, яку отримує його підприємство, ми готові надати йому таку можливість.

Авторизуйтесь щоб писати коментарі
Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення
IP: 77.52.67.---Alyiy 66..
Пахлы-Брехлы, что папашка. что сынулька, так бы каждый смог за бюджетный кошт, тем паче ещё и невозвратный раскручивать свой бизнес. а тут " мутные инвестиции", которые уже как два года работали. Если кандидат в депутаты Азаров-брехун написал в декларации с умыслом неПРавдивые данные, он должен был снят, но оно же сынулька ПРымьерки Хазарова, кто ж его снимет. Жители Славянска ПРокатите этого брехуна мимо Рады, вот возьмите и не ПРоголосуйте за это чмо, которое жирует за наши налоги, а потом ездит и брешит, брешит, брешит, брешит. брешит-вот вам сущность Партыы РыгыЁнив и его лыдэра под номером 1_УУУжас!
IP: 188.239.229.---BASF..
spydocs. n et/news/1 - Славянск в Донецкой области уже в Шенгене!
IP: 94.178.102.---vurobnuk..
Alexandr Georganov:
Alexandr Georganov:
fase: так если нарушения закона есть-в суд подать ! интересно-сколько дадут лет,если Луценко за внеочередное звание сидит,то за воровство в особо крупных размерах надо пожизненно давать-тогда и воровать будут меньше...
Значит нет никакого нарушения, раз до сих пор нет никакого суда. Не удивлюсь, если завтра будет опровержение этой статьи, потому что особо никаких фактов то и нет, так только, журналистские догадки и все.
А якщо посадять за ці факти, будете кричати про переслідування ?
IP: 94.179.255.---Vladimir Vlasov..
Alexandr Georganov: Ви Олексанр ,дивно розмірковуєте,як товаріщ Сталін,якщо напечатають в газеті "Правда" то це і є правда...Кого засудили за Голодомор в Україні?...А нові наші власті ,навіть це заперечують. Закони не існують окремо від нас ,людей . Якби виконання законів було ,поручено роботам ,то тоді б можна було б розмірковувати по вашому...
IP: 212.15.158.---Zoya Kopeeva..
i\'m: даже не хочется читать где и сколько эти "слуги" сперли. меня больше интерисует вопрос как сделать, чтобы это было недоступно. в моем арсенале только одна возможность воздействия - голосование. я точно знаю, что не хочу эту "отрыжку коммунизма" больше видеть. не хочу, что бы по взмаху Чече решались вопросы важные для меня и моей страны. хочу, чтоб урезонили межигорского. хочу, чтобы появились перспективы к развитию у страны. хочу избирать не от безысходности, а верить тем, кого избираю. хочу, чтобы все это было реальностью, а не мечтой.
Ваши слова , да Богу в уши !!! Вы не одиноки!!! Таких большая часть Украины !!!
Усі коментарі
День беззахисної Вітчизни
Перемога Сергія Клюєва в Суді ЄС: чому санкції скасовані та що це змінить для інших екс-посадовців
Фантазери чи реалісти? Що треба знати про Hyperloop в Україні
Чотири роки по тому
Усі публікації