Темні справи екс-депутата. Підозра у замовленні вбивства

Понеділок, 4 лютого 2013, 15:35

14 ножових поранень – так у січні 2003 року в Донецьку було вбито главу наглядової ради "АвтоКразБанку" Сергія Кириченка. Фінансиста зарізали у власному під'їзді. 10 років ця справа лишалася нерозкритою.

Але у кінці минулого року слідство наблизилося до фіналу. До суду були передані справи щодо виконавців резонансного злочину, а міліціонери навіть визначили ймовірного замовника вбивства. За їх версією ним є колишній депутат від БЮТ та Партії регіонів Олександр Шепелєв.

"Українська правда" вже писала, що нещодавно цю людину оголосили у міжнародний розшук. Зокрема, Шепелєв є фігурантом кримінальних розслідуваннях щодо розкрадань у банку "Родовід" та замаху на вбивство колишнього акціонера цього банку Сергія Дядечка.

Джерела стверджують, що екс-депутат втік у Канаду. Як свідчать документи, Шепелєв ще у 2002 році отримав громадянство цієї країни.

У розпорядженні редакції опинилися документи, які проливають світло на подробиці справ, у яких фігурує колишній соратник Юлії Тимошенко і "Юри Єнакіївського".

Багатостраждальний офіс

Будівля біля Софійського собору в центрі столиці фігурує у публікаціях далеко не вперше. Цей об'єкт належав дружині екс-депутата - Галині Шепелєвій.

Там мав розміститися головний офіс націоналізованого за прем'єрства Юлії Тимошенко банку "Родовід". Фінустанова заплатила за ремонт цієї будівлі 24 мільйони гривень, але слідство стверджує, що жодних робіт не проводилося. Простіше кажучи, ремонт існував лише на папері, а десятки мільйонів державного банку просто вкрали.

Організатором цієї схеми інші фігуранти справи назвали Шепелєва, який раніше був призначений Тимошенко таким собі "смотрящим" за банком.

Але після того, як СБУ почала розслідувати справи щодо махінацій у фінустанові, у цей офіс переїхав регіонал Юрій Іванющенко, що явно читалося як отримання екс-депутатом нового покровителя.

Будинок на Рильському провулку

Нам вдалося відшукати ухвали Печерського райсуду Києва від 28 грудня минулого року, якими суд санкціонував арешт Шепелєва та його дружини. У цих документах зазначається, що їм інкримінують не тільки фіктивний ремонт, а й фальшування договорів оренди будівлі.

Як стверджують слідчі МВС, екс-депутат вступив у змову з колишнім адміністратором банку Щербиною. В ухвалах йдеться, що Шепелєв організував виготовлення фіктивних договорів оренди "Родоводом" будівлі своєї дружини, а також забезпечив надання цих документів у бухгалтерію банку.

Щербина ж, за версією міліції, підписав додаткову угоду про авансову оплату оренди на рахунок Галини Шепелєвої. Тож, на підставі нібито підроблених документів державний банк з вересня 2009 по березень 2010 перерахував дружині екс-депутата більше 18 мільйонів гривень.

У документах зазначається, що слідство вважає Галину Шепеляву учасником злочинної змови. Як йдеться в ухвалах, гроші перераховувалися у "Європейський банк раціонального фінансування", акціонерами якого було подружжя Шепелєвих.

Найцікавіший факт, встановлений слідством: у період, коли "Родовід" оплачував оренду, дружина екс-депутата через касу "ЄБРФ" отримала зі свого рахунку більше 17 мільйонів гривень готівкою. Можна припустити, що це кілька валіз з грошима. Залишається питанням, чи виймалися ці гроші для себе. Адже у цей час як раз тривала президентська кампанія.

У грудні 2009 року у приміщенні будинку на Рильському провулку зробили ще й фіктивний ремонт, за який "Родовід" заплатив 24 мільйони гривень.

Як відомо, сфабрикований ремонт здійснювала фірма "АК "Інжиніринг", яка після перемоги на виборах Віктора Януковича була генпідрядником реконструкції центрального стадіону Євро-2012 НСК "Олімпійський".

Влітку минулого року керівник "АК "Інжиніринг" Володимир Артюх офіційно визнав себе винним у тому, що допоміг скоїти злочин із фіктивним ремонтом. На судовому засіданні він прямим текстом заявив, що автором ідеї був Шепелєв. Забудовник отримав за свої "послуги" 3%.

У міліції також вважають, що екс-депутат був організатором цієї схеми. Отже перед самим Новим роком, Печерський суд столиці погодився з поданням слідчого про арешт подружжя Шепелєвих.

Щоправда, сам екс-депутат категорично спростовував свою причетність до цих махінацій. Він стверджував, що взагалі не мав відношення до банку "Родовід".

Але у січні сталася подія, яка свідчить, що фіктивні оренда та ремонт будівлі – це тільки квіточки. Міліція підозрює Шепелєва у замовленні вбивства.

Викрадення "Мерседесу" та вбивство Кириченка

У розпорядженні "Української правди" опинилася копія ухвали Ворошиловського райсуду Донецька від 22 січня цього року. Нею також санкціонований арешт екс-депутата, про який просив слідчий МВС з особливо важливих справ.

Згідно з текстом документу, міліція підозрює Шепелєва у організації насильницького угону автомобіля (санкція – від 7 до 12 років) та у замовленні вбивства з корисливих мотивів (максимальна санкція – довічне ув'язнення).

Перший епізод, як йдеться в судовій ухвалі, мав місце у липні 2002 року у Донецьку.

"Шепелєв, маючи особисті неприязні відносини до одного із співзасновників ЗАТ КБ "Донкредитінвест" Мовчана В.Є., з метою спонукання останнього до вчинення певних дій на свою користь, використовуючи авторитет роботодавця схилив Чередниченка С.Г., який працював у нього водієм, за грошову винагороду підібрати співучасників для незаконного заволодіння транспортним засобом – автомобілем "Mercedes-Benz 600 AMG", який перебував у користуванні Мовчана В.Є.", - йдеться у документі.

Зараз банк "Донкредитінвест" називається "Європейський банк раціонального фінансування". Як вже зазначалося вище, мажоритарними акціонерами цього банку був Шепелєв і його дружина. Саме туди перераховувалися гроші за оренду "Родоводом" будівлі у центрі Києва. Навесні 2012 року ЗМІ писали, що Шепелєв продав цей банк Дмитру Єгоренку – колишньому заступнику глави правління банку "Родовід".

У судовій ухвалі зазначається, що водій Шепелєва підібрав виконавців злочину. Вони напали на водія Мовчана, та відібрали елітний Mercedes. Але це ще не все.

 

14 січня 2003 року у Донецьку вбили керівника наглядової ради "АвтоКразБанку" Сергія Кириченка. Як писали ЗМІ, фінансисту нанесли 14 ножових поранень. У ті часи це була дуже гучна справа, яка до цього часу залишається нерозкритою. У цій же судовій ухвалі зазначається, що міліція підозрює у замовленні цього вбивства саме Шепелява.

Як йдеться у документі, у вересні 2002 року Шепелєв, "достовірно знаючи, що Кириченко С.В. є головою наглядової ради "АвтоКразБанку", та успішно забезпечує роботу цієї установи у сфері банківських послуг, і тим самим ускладнює роботу ЗАТ КБ "Донкредитінвест"...вирішив усунути конкурента шляхом його вбивства".

Слідство стверджує, що виконавців шукав все той же водій Шепелєва Чередниченко. Виконавці попросили за вбивство 40 тисяч доларів з авансом у 15 тисяч – немаленькі гроші для 2002 року.

"Виконуючи роль замовника та організатора злочину, забезпечуючи його скоєння шляхом фінансування, Шепелєв надав Чередниченку можливість отримати в касі "Донкредитінвесту" 15 тисяч доларів США, а також висловив вимогу замаскувати вбивство Кириченка під звичайний побутовий злочин", - йдеться у судовій ухвалі.

Як зазначається у документі, для безпосереднього скоєння злочину була запрошена невстановлена особа з Одеси. Виконавці вистежили Кириченка, та ввечері 14 січня 2003 року банкіра зарізали у власному під'їзді. Після цього виконавці отримали ще 25 тисяч доларів та виїхали з Донецька.

В ухвалі йдеться, що 26 червня 2012 року одного з учасників угону та вбивства засудили до 10 років в'язниці. Слідство у справі щодо водія Шепелєва та ще одного виконавця наведених злочинів вже завершено, 13 грудня минулого року ця справа передана до суду.

А матеріали щодо Шепелєва та невстановленої особи виділені в окреме провадження. З тексту документу випливає, що вина екс-депутата підтверджується, зокрема, свідченнями його водія.

"Під час досудового розслідування здобуті дані, які свідчать, що підозрюваний Шепелєв переховується від органів досудового розслідування та суду, намагається знищити та сховати документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення,... може впливати на свідків і обвинувачених", - йдеться в ухвалі.

Зокрема, зазначається, що протягом року екс-депутат дев'ять разів виїжджав за межі України, користуючись закордонним і дипломатичним паспортами. "Одночасно слідство має данні про те, що Шепелєв О.О. звертався до компетентних органів Російської Федерації для отримання Шепелєвим О.О. і Шепелєвою Г.М. громадянства вказаної країни", - йдеться у документі.

КЛІКНІТЬ ДЛЯ ЗБІЛЬШЕННЯ

 
 
 
 

З огляду на зазначене, суд задовольнив прохання слідчого про арешт екс-депутата. Залишилося лише його знайти.

Отримати коментар головного фігуранта справи, на жаль, неможливо. За його номером телефону відповідає зовсім інша людина.

Фінал

Навіщо Шепелєв, який має громадянство Канади, попросив ще й російський паспорт? Причина може бути досить простою. Між Україною та Канадою відсутня угода про екстрадицію. Існує лише угода про взаємодопомогу у кримінальних справах.

Але законодавство Канади принципово дозволяє видачу власних громадян іншій державі. А от конституція Росії прямо забороняє видавати громадян РФ. Можливо, Шепелєви хотіли убезпечити себе російським паспортом від видачі Україні.

Треба зазначити, що дружина екс-депутата, арешт якої також санкціонований судом, має впливову рідню. Галина Шепелєва є дочкою відомого донецького бізнесмена 1990-х років Михайла Фріденталя. Інша дочка цієї людини є невісткою чинного спікера Верховної Ради Володимира Рибака.

Люди, які перетиналися з екс-депутатом, розповідають, що на перший погляд він приємна у спілкуванні людина, але зі специфічною репутацією. За їх словами, Шепелєв не страждає надлишком принциповості і звик вирішувати всі проблемні питання жорстко або грошима.

Майже всі знайомі екс-нардепа при згадуванні його прізвища починали розповідати про якісь сумнівні справи. Його та іншого скандального банкіра Павла Борулька свого часу називали ледь не королями "конвертації".

Навіть офіційно ім'я екс-депутата багато разів спливало у різних темних історіях. Найгучнішою з них було вбивство у 2006 році полковника УБОЗу Романа Єрохіна, який займався конвертаціними центрами.

Тоді екс-міністр внутрішніх справ Юрій Луценко заявляв, що у цьому злочині замішаний один з нардепів. Неофіційно називалося ім'я Шепелєва. Тоді ж Луценко мав інформацію про канадське громадянство екс-БЮТівця.

Водночас у 2008 році тодішній керівник СБУ Валентин Наливайченко розповідав про причетність одного з банків Шепелєва до виведення коштів з "Промінвестбанку". Сам екс-депутат категорично спростовував інформацію про свою причетність до всіх згаданих випадків, і навіть скаржився на Луценка до Генпрокуратури. Але з боку силовиків звучали все нові звинувачення.

І все це жодним чином не завадило Шепелєву шість років просидіти у парламентському кріслі і "решать вопросы". При чому, як розповідають інформовані люди, екс-депутат завжди співпрацював зі всіма – і з Тимошенко, і з "Юрою Єнакіївським", і з іншими поважними діячами.

Історію Шепелєва можна вважати одним з найпоказовіших прикладів. Керівники силових структур та інші впливові люди з усіх політичних таборів мали інформацію про як мінімум сумнівні справи екс-депутата, але багато років нічого не робили. Виходить, він був потрібен всім.

Коли Шепелєв став непотрібен Партії регіонів, а зірка його останнього покровителя Юрія Іванющенка зайшла, екс-депутату пригадали всі гріхи і шукатимуть всім світом. Але чому ж тепер дивуватися Тимошенко, членом команди якої він був? З такими друзями вороги непотрібні.

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама:
Головне на Українській правді