Яценюк забере "Батьківщину"?

П'ятниця, 31 травня 2013, 16:09

22 травня Арсеній Яценюк повідомив громадськості, що найближчим часом процес об'єднання його "Фронту Змін" та партії "Батьківщина" має завершитися.

"Об’єднанню нічого не заважає... цей процес іде, і він завершиться обов’язково об’єднанням найближчим часом", - сказав опозиційний лідер, щоправда, уникнувши конкретики щодо строків.

За словами Яценюка, йому надійшов лист від офіційного лідера "Батьківщини" Юлії Тимошенко, де були обговорені "всі базові питання".

А через декілька днів депутат від "Батьківщини" Сергій Пашинський розповів, що на початку червня відбудеться з'їзд партії, а Яценюк може отримати керівну посаду.

"Арсеній Петрович має намір вступити в партію "Батьківщина" і, звичайно, враховуючи його надзвичайно високий політичний статус, він буде введений в керівні органи партії", - сказав депутат. За неофіційною інформацією, Яценюк може обійняти у партії Тимошенко посаду голови політичної ради.

Втім, у "Батьківщині" є й інша думка. Наприклад, керівник київського осередку партії Юрій Одарченко сказав, що не має жодного уявлення про дату наступного з'їзду.

Коментуючи майбутнє Яценюка, він сказав: "Немає такої посади як голова політради. Засідання політради веде голова партії, у разі його відсутності - перший заступник. І для того, щоб була можливість про це говорити, потрібно рішенням з'їзду провести зміни в статут".

Одарченко підкреслив, що в такому разі Тимошенко може втратити частину повноважень як голова партії.

Певний скепсис голови столичної "Батьківщини" може пояснити його конфлікт з "сірим кардиналом" Яценюка Миколою Мартиненком на ґрунті київських виборів. Останній, володіючи будівельним бізнесом, хоче мати широке представництво власних інтересів у Київраді, що не збігається з баченням Одарченка.

Як би там не було, за інформацією джерел "Української правди" в опозиції, з'їзд таки може відбутися найближчим часом. І на цьому з'їзді може бути змінений статут "Батьківщини". При чому, змінений на користь Яценюка.

Друзі юності

Зараз головою "Батьківщини" числиться Юлія Тимошенко, її першим заступником - Олександр Турчинов. Водночас головою парламентської фракції є Арсеній Яценюк, який очолював список об'єднаної опозиції на виборах.

Власне, для стороннього ока, така структура має бути стрункою та ефективною. Однак реальність дещо інша, адже відносини всередині самої "Батьківщини" завжди були чимось особливим.

Не останню роль відіграє така "особливість", як ув'язнення Тимошенко. Звісно, представники "Батьківщини" вважають своїм обов'язком заявляти, що партія управляється згідно з волею лідера. Однак канали зв'язку з екс-прем'єром залишаються чи не одним з найбільших питань. Ходять легенди про цілі стоси її листів, які осідають у таємничих сейфах.

Тож в цих умовах оперативно управляти партією має Турчинов, тримаючи зв'язок з Тимошенко через її захисників. Однак треба розуміти, що Турчинов взагалі не має особистого рейтингу, а значить і особистих перспектив.

Чого не скажеш про Яценюка, який розглядається у якості претендента на президентське крісло, та його команду. Звідси й витікає "тиха війна" за керівництво "Батьківщиною" між "старими" соратниками Тимошенко та "новими" соратниками Яценюка.

У квітні цього року розповідали, що амбітний лідер фракції був "за крок до провалу". Серед невдоволених Яценюком опозиційних депутатів майже визрів бунт. Каталізатором став вихід з фракції близьких до "Фронту Змін" Ігоря Скосара, Романа Стаднійчука і Віталія Немілостівого.

Це була друга порція "тушок" від опозиції, після виходу батька та сина Табалових ще на початку роботи сьомої Верховної Ради. Вони також пройшли до парламенту за "квотою Яценюка", розпорядником якої був Микола Мартиненко. І, згідно з існуючою інформацією, резерв "тушок" ще далеко не вичерпаний.

Така ситуація не на жарт обурює "старий" партактив "Батьківщини". І "Фронт Змін" Яценюка пішов у контрнаступ, форсуючи питання об'єднання з партією Тимошенко. Ідея, як завжди, свята – єдність і непорушність опозиційних сил у боротьбі зі злочинною владою.

З одного боку, це фактичне влиття "Фронту Змін" у "Батьківщину". З іншого боку, об'єднання передбачає переформатування керівних органів партії з урахуванням інтересів самого Яценюка і його людей.

Як стверджують джерела "Української правди", з цією метою розробляються зміни до уставу "Батьківщини". Їх нібито виписує головний юрист Яценюка, нардеп Павло Петренко.

Існує декілька версій можливих змін у керівництві "Батьківщини". З наявної інформації можна зробити висновок, що торги ще у розпалі.

Але є кілька ключових моментів. У будь-якому разі, головою партії залишиться Тимошенко. Питання у тому, хто "виконуватиме її волю". З високою долею вірогідності, на партійному з'їзді буде ухвалено рішення про створення посади голови політради партії, на яку претендує Яценюк.

Треба зазначити, що політрада є керівним органом партії у період між з'їздами, якими й обирається. Фактично до політради, згідно зі статутом, входять "активні члени партії". У випадку "Батьківщини" – близько 60 осіб.

За чинним статутом, політраду очолює голова партії, тобто Тимошенко. За відсутності голови – перший заступник, тобто Турчинов. Тепер на цю роль претендує Яценюк у якості окремого голови політради.

Окрема інтрига, як не дивно, - посада першого заступника Тимошенко. За однією з версій, на цій посаді залишиться Турчинов у якості альтер его ув'язненої, і ще й очолить центральний штаб "Батьківщини".

За іншою версією посаду першого заступника взагалі ліквідують, а Турчинов стане лише главою центрального штабу. Треба зазначити, що штаб реально на щось впливає лише під час виборів. Тобто фактично Турчинов може бути усунений від керівництва.

Натомість пропонується ввести посаду першого заступника глави політради. Тобто людини, яка керуватиме політрадою за відсутності Яценюка. Серед претендентів на цю посаду називаються імена Андрія Пишного та Андрія Іванчука. Також хтось із них може стати одним з заступників самої Тимошенко.

Іванчук і Пишний – друзі юності Яценюка та його найближчі соратники. Наприклад, вони були співзасновниками першої юридичної фірми опозиційного лідера. Зараз у парламенті Пишний є заступником голови регламентного комітету, а Іванчук очолює комітет з питань економічної політики.

У розпорядженні "Української правди" опинилася копія цікавого документу – порівняльної таблиці змін до статуту "Батьківщини". Цей варіант як раз передбачає ліквідацію посади Турчинова як такої.

Щоправда, це цілком може бути лише один з варіантів домовленостей. За існуючою інформацією, переговори все ще тривають, і Яценюк начебто домовляється особисто з Тимошенко.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Натисніть для збільшення

Більше того, напередодні прес-служба "Батьківщини" заявила, що розповсюджене у ЗМІ повідомлення про існування нового статуту партії є неправдою.

Це повторює й депутат Сергій Пашинський, який на прохання прокоментувати наведену вище інформацію заявив: "Це фальшивка. Всі рішення будуть ухвалюватися на з'їзді, а пропозиції буде вносити Юлія Тимошенко".

Інший впливовий нардеп, один з найбільших опонентів Яценюка Анатолій Гриценко заявив УП, що нічого не знає про цю ситуацію. Не відповіли на наші питання і Пишний, і Іванчук.

***

Достеменно можна стверджувати те, що торги за керівництво партією Юлії Тимошенко у розпалі. Більше того, це торги за впливову партію, яка, очевидно, висуватиме свого кандидата у президенти на 2015 рік.

Арсеній Яценюк, Віталій Кличко та Олег Тягнибок відверто хочуть замінити Януковича. Можна припустити, що більше за них цього хоче тільки Юлія Тимошенко. Але вона у в'язниці, і чи вийде – невідомо.

У Кличка та Тягнибока – окремі історії. А от Яценюку було б дуже бажано йти в президенти від імені партії Тимошенко. Враховуючи кількість невдоволених у "Батьківщині", це все простіше очолити, ніж перемогти. Очевидно, специфічне об'єднання з "Фронтом Змін" покликане наблизити цю мету.

Навіть якщо на з'їзд будуть винесені більш помірковані варіанти об'єднання, в нагоді стануть таланти, наприклад, Миколи Мартиненка та найближчих друзів Яценюка. Навіть глибоко міноритарну частку у корпорації "Батьківщина" можна згодом перетворити на 100%.

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама:
Головне на Українській правді