Два роки по тому. Чого прагнув Майдан та що отримав

763 перегляди
10
Валерій Пекар, для УП
Понеділок, 23 листопада 2015, 13:51
Фото Дмитро Ларін

У грудні 2013 року ми проводили опитування щодо вимог, які висували громадські організації та рядові учасники Майдану. Вимоги були узагальнені та поділені на кілька груп, це дозволить нам проаналізувати її виконання.

1. Перший рівень вимог — тактичний. Повне припинення репресій, реабілітація політичних в’язнів, закриття справ, відведення силовиків у казарми, покарання винних.

Що маємо? Слідство триває, але дуже низькими темпами. За 2 роки справи передані до суду лише по декількох епізодах. Ця тема нещодавно була в центрі уваги однієї телевізійної програми, і політики заявили: скоро буде великий суд. Побачимо.

Поки що констатуємо: вимога покарання винних у розстрілах, побиттях, викраденнях, катуванні не виконана.

2. Другий рівень вимог — політичний (так би мовити, проміжний, бо не самоціль). Відставка Януковича. Повне перезавантаження влади: прозорі чесні вибори з новою ЦВК та новим виборчим законом.

Що маємо? Вибори президентські, парламентські та нещодавні місцеві відбулися загалом чесно і прозоро, наскільки це можливо при існуючому суспільстві та політичному класі  - без гречки не обійшлося, але цю ваду нам належить долати ще ціле покоління.

Проте склад ЦВК та виборче законодавство не були змінені належним чином. Довіри до ЦВК немає, вони явно не стоять на сторожі демократії. Відкритих списків немає.

В результаті, країна не отримала суттєвого оновлення політичної системи. Кожне нове обличчя у парламенті чи в місцевих органах відзначається як свято, це, скоріше, виключення.

На Майдані у цю неділю. Повний фоторепортаж дивіться тут 

3. Третій рівень вимог — стратегічний. Зміна системи, а не просто облич у владі: новий суспільний договір, механізм впливу народу та обмеження влади.

Що маємо? Люстрація фактично не відбулася, реформи половинчасті, особливо у найбільш критичній сфері справедливості та правосуддя. Про новий суспільний договір не чути: реформи не зачіпають соціальних відносин. Приклади: досі маємо "велику державу" з пострадянським широким функціоналом та величезним апаратом; силове "стягування податків" замість сервісної функції фіскальної служби тощо.

На додачу до вимог Майдану згадаємо опубліковані рік тому, у першу річницю, "Правила техніки безпеки при роботі з українською революцією".

Революції — це струм високої напруги, і працювати з ними треба обережно, виконуючи певні правила, аби не вдарило. Це те, що болить суспільству, від чого воно втрачає довіру до обраної ним влади:

1. Визначення та покарання винних у насильстві та вбивствах на Майдані

2. Чітке проголошення нашої позиції у Війні за незалежність

3. Вшанування героїв нового часу: військових, добровольців, волонтерів

4. Жорстке покарання військових зрадників

5. Очищення депутатського корпусу від явних російських агентів

6. Перші процеси проти корупціонерів

7. Більше правди про ситуацію на фронті

8. Налагодження державного забезпечення бійців всім необхідним

9. Формування дієздатного єдиного керівництва обороною

10. Оголошення чіткої збалансованої стратегії щодо Донбасу

11. Чітка державна позиція у банківській сфері.

Зміна системи призначення на державні посади (люстраційні критерії, конкурсний відбір, публічні обговорення, конкурс проектів).

Підрахуйте для себе бали, даючи кожному пункту за виконання 1 бал, за часткове виконання половину. Я нарахував 5 балів з 12, і це при тому, що вважаю себе оптимістом. У школі така оцінка не вважається успішною, а суворий батько може взятися за ремінь.

Отже, зміни у політичній системі мінімальні.

Водночас у державній системі модернізація, яку ми називаємо реформами, трохи успішніша: багато яскравих тактичних перемог на тлі великої стратегічної поразки.

Головне, що ці перемоги не є сталими та незворотними: якщо призначити прем’єром Азарова, за два місяці все буде повернуто назад, до первісного стану.

Що ж у нас в активі? Суспільство. Тобто, ми самі.

Зміни зачепили меншість, але зачепили не на жарт.

Суспільство відчуло свою силу та правдивість своїх вимог.

Політична нація згуртувалася проти зовнішнього ворога. Українська ідея потроху викристалізовується.

Масштаби волонтерського руху вражають весь світ.

Громадянське суспільство перебрало на себе функцію обговорення і вироблення державних політик: не менше половини роботи у всіх реформах робиться у недержавному секторі.

Рівень відкритості влади вимушено став набагато більшим. Страх щез.

На відміну від 2005 року, цього разу ми не пішли з Майдану, довіривши своє майбутнє політикам. Революція триває в інших форматах. Значною мірою від нас залежить, наскільки вона буде тривалою і наскільки руйнівною.

Адже найкраща революція — це та, яка негайно і максимально безкровно переходить у швидку еволюцію. Саме тому французька революція називається Великою, але не називається Славетною, як англійська.

Авторизуйтесь щоб писати коментарі
Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення
IP: 93.73.101.---Володимир Кравченко23.11.2015 23:06
Исходя из постов р. Меира Брука, можно определить кружок людей, которые разрабатывают и пытаются реализовать определенный "сценарий" развития ситуации в Украине, одобряемый им с позиции каббалистического подхода к анализу Торы. Детально разберемся с подходом ребе, поймем, что ожидает Украину.

Цитата из "Украина - взгляд сверху" Меира Брука
"Мы можем образно назвать список таких людей "Зал Высшей Славы".

Судьба разными путями свела меня с несколькими людьми высочайшего калибра, которые могут стать - Создателями Высшей Миссии - для Украины.
И я всем рекомендую следить за результатами интеллектуального процесса этих авторов.
Это
Сергей Дацюк
Валерий Пекар
Андрей Длигач
Виталий Нахманович.

И также те кого я знаю меньше, но вижу периодически от них ценные материалы.
Это в частности -
Олег Хомяк
Юрий Бутусов.
Виталий Портников...
Можно образно сказать, что эти люди представляют "Высший Разум" нации."
IP: 95.111.228.---Orest Asgard23.11.2015 19:21
Отримали демагогію та корупцію влади Яценюка-Порошенко! Казкове збагачення корупційної банди Яценюка,Мартиненко, Жванії, Гонтарєвої, херсонських порошенковських аферистів з "Укробонпрома", тотальну корупцію правоохоронних органів та цинічні посмішки Порошенко.
IP: 195.191.215.---Александр Артемов23.11.2015 16:54
Володимир Кравченко:
У ребе Меира Брука (напомним, что А.Длигач и В. Пекар - его близкие друзья) весьма оригинальный взгляд на будущее всего человечества, ну и, соответственно, Украины.

"Тора — перед введением на сцену истории Праотцов — представляет нам основные варианты развития человечества в его «неуправляемом» варианте.
(Управляемый — через Праотцов, через избранный народ — евреев и в будущем — через Мошиаха)."
Меир Брук Динамика неуправляемого бытия vs. Мошиах и избранный народ.

Так кто кем управляет?
Что означает весь этот талмуд?
IP: 93.79.56.---stra ruda23.11.2015 16:30
Оптекаемая и оправдательная статья для власти.
IP: 91.202.128.---Володимир Кравченко23.11.2015 14:29
У ребе Меира Брука (напомним, что А.Длигач и В. Пекар - его близкие друзья) весьма оригинальный взгляд на будущее всего человечества, ну и, соответственно, Украины.

"Тора — перед введением на сцену истории Праотцов — представляет нам основные варианты развития человечества в его «неуправляемом» варианте.
(Управляемый — через Праотцов, через избранный народ — евреев и в будущем — через Мошиаха)."
Меир Брук Динамика неуправляемого бытия vs. Мошиах и избранный народ.

Так кто кем управляет?
Усі коментарі
2 роки без Павла
Країна чорних лебедів
Концертний зал він сотворив, як скрипку: як маестро Флоріан рятує свою "Літаючу тарілку" від забудовників
Як запустити бізнес в умовах високої конкуренції
Усі публікації