Час закритих дверей. Як український бізнес переживає коронавірус. Фотопроєкт
![Час закритих дверей. Як український бізнес переживає коронавірус. Фотопроєкт](https://img.pravda.com/images/doc/4/1/410fe11-1test-1020.jpg)
Поки весь світ завмер, щоб зрозуміти, що з нами відбувається, ми документуємо історію.
Про що цей проєкт?
Час закритих дверей – це документальний фотопроєкт The Gate Agency про те, що проживає український бізнес під час пандемії.
У ньому вже взяли участь 40 власників популярних київських ресторанів, тревел-агентств, приватних шкіл, юридичних компаній, спортивних центрів тощо.
Ми не зупиняємось лише на київських бізнесах і плануємо показати власників із Дніпра, Одеси, Запоріжжя, Харкова та Львова. Всього героїв буде 100.
Як виглядає робота над проєктом?
Ми фотографуємо власників бізнесу біля вхідних дверей і всередині їхніх офісів або закладів. Дізнаємося історію створення бізнесу, те, з яким почуттям довелося закрити двері, думки про те, що буде далі, і як керівник планує вчинити зі своєю справою після зняття карантину. Робимо близько 10 кадрів з кожної локації.
Ці історії допоможуть власникам бізнесу відчути, що вони не самотні у своїх проблемах, та дізнатися нові варіанти розв'язання проблем, які принесла із собою пандемія COVID-19.
Чому вирішили робити цей проєкт?
Це історія, а ми, фотографи, документалісти та журналісти, не маємо права й поготів бажання залишатися в стороні.
В Україні немає відомства, яке відповідає за документування історично важливих для країни моментів. А ми точно знаємо, як це зробити влучно, стильно і виразно.
У нас є всі запобіжні заходи: маски, обробка техніки і рук антисептиком, дистанція і ввічливий реверанс замість рукостискання.
Такою вийшла перша частина проєкту:
1. Ілля Безручко, співзасновник і CEO Beeworking
![biznes heroy](http://img.pravda.com/images/doc/9/1/91ba761-1heroy.jpg)
Beeworking – сучасний київський коворкінг на Подолі.
"Ми спокійні і тримаємо руку на пульсі. Настрій у нас максимально хороший, незважаючи на те, що у нас на паузі один коворкінг і будується другий, запуск якого повинен був відбутися в кінці літа. Ми дуже боїмося, що через карантин зупиниться будівництво. Але ми взагалі не розглядаємо варіант, що доведеться закрити бізнес. Для того, щоб допомогти нашим клієнтам і людям навколо не впадати в апатію, ми запустили маленьке медіа з корисними статтями і позитивним контентом. Зараз це важливо".
2. Марина Мірошниченко, співзасновниця і партнер FIZMAT
![biznes heroy](http://img.pravda.com/images/doc/4/7/470dedd-2heroy.jpg)
FIZMAT – мережа сучасних спортивних хабів в Києві.
"Якщо чесно, мені здається, ми тільки за тиждень почали усвідомлювати, що відбувається. А тоді була паніка. У нас взагалі нічого не було онлайн, ми взагалі не були про онлайн. Завдяки онлайну ми можемо вийти на світ. Там величезна конкуренція, купа безкоштовних додатків, купа відео в YouTube. Це зовсім не голубе море. Це червоний океан з акулами. Але будемо намагатися якось триматися. У нас люди, ми за них відповідаємо, нам потрібно їм платити зарплати. Тому ми не можемо, не маємо права здатися".
3. Віталій Манчінський, співзасновник і керуючий партнер PR Bar
![biznes heroy](http://img.pravda.com/images/doc/7/a/7a06558-3heroy.jpg)
PR Bar – київський бар на Подолі, що "піарить" все достойне зі світової випивки і локальної гастрономії.
"Я готовий йти до кінця. PR Bar – це завжди була історія про проживання на максимумі, про те, що "спочатку стрибаємо, а потім розберемося", але ніколи "Я спробую і, якщо не вийде, відмовлюся". Я впевнений, що зовсім скоро ми побачимося і будемо продовжувати розвивати свою мрію разом із нашими класними гостями".
4. Олена Бебко, співзасновниця і керуючий партнер ресторанів Odessa та Spicy NoSpicy
![biznes heroy](http://img.pravda.com/images/doc/c/b/cbdb1ca-4heroy.jpg)
Odessa та Spicy NoSpicy – київські заклади, засновані династією рестораторів. Наразі ними керують Олена Бебко та її мати Наталя Іванцова.
"Наша сім'я бачила і 1990-й, і 1998-й, і 2008-й, і 2014-й. Всі кризи по-своєму різні і при цьому багато в чому схожі. Ми не можемо зараз виплачувати зарплату в повному обсязі. Напевно, якщо буває підприємницьке пекло, то це воно. Найбільше під час карантину хотілося б зберегти команду".
5. Ілля Гаєвський, засновник і натхненник проєкту Пян-Се Бар
![biznes heroy](http://img.pravda.com/images/doc/0/f/0fa32d1-5heroy.jpg)
Пян-Се Бар – мережа барів адаптованої корейської кухні в центрі Києва.
"Я спокійний, хоч і розумію, що навіть після карантину кияни ще будуть обережні із відвідуванням людних місць. Я не збираюся закривати проєкт і просто знаходжуся в режимі очікування. Готовий йти до останнього. Тільки так! Моя мета – зберегти душу цього місця".
6. Оксана Соколова, засновниця Health is Wealth
![sokolova oksana](http://img.pravda.com/images/doc/4/e/4eb2a06-6heroy.jpg)
Health is Wealth – компанія, що надає послуги в сферах дієтології та спорту для приватних і корпоративних клієнтів.
"Дуже важливо не втрачати людей, в яких ти вже впевнена. Ми й до цього працювали віддалено, але продуктивність за карантину падає. Найбільше хотілося б жити в суспільстві з добре розвиненим критичним мисленням. Тому що в такі моменти ти розумієш, що від тебе одного нічого не залежить, і суспільство, держава, світ на тебе впливають, впливають на твоє життя і майбутнє".
7. Анна Шепілова, власниця першого магазину українських брендів Okno vo Dvor Concept Store
![shepilova](http://img.pravda.com/images/doc/7/e/7e3d92b-7heroy.jpg)
Okno vo Dvor Concept Store – перший магазин з товарами #madeinUkraine з усієї України
"Ми навіть не розглядаємо варіант закриття. Наш бізнес – це сімейна справа, і ми робимо усе можливе, щоб його зберегти та розвинути після закінчення карантину. До того ж ми просуваємо українське, тож закриття підставить під удар і наших партнерів. Борітесь та поборете!".
8. Григорій Гурошев, співзасновник і керуючий партнер діджитал агентства WDD
![horushev](http://img.pravda.com/images/doc/2/b/2b1a5a7-8heroy.jpg)
WDD – це маркетингове агентство-траблшутер, клієнтами якої є підприємства важкої промисловості, еквайринг сервіси, юридичні компанії, медіа-платформи, тощо.
"Ми не зачинялись. Реструктурували офіси за півтора дня і тепер обслуговуємо нові запити. Зараз готуємо до випуску новий гнучкий продукт – платформу для онлайн-спілкування з МСБ і прикріплене до неї сховище всіх наших напрацювань, яке буде постійно поповнюватися. Окрім того, ми будемо в рамках цього ж продукту проводити 2-4 тижневі курси з окремих тем, пов'язаних із монетизацією. Є ще кілька продуктів в роботі, але про них поки промовчимо – повинен же бути елемент інтриги".
9. Дмитро Бойчук, співвласник та виконавчий директор у Хексагон Едженсі
![boychuk](http://img.pravda.com/images/doc/f/7/f799de9-9heroy.jpg)
Hexagon Agency — дизайн агенція з ключовою експертизою в створенні продуктових інтерфейсів, мобільних додатків та веб-сайтів.
"Звичайно, я думав про закриття, розглядав найгірші варіанти розвитку подій. Якщо економіка та наші клієнти не зможуть відновитись і дозволити собі замовляти наші послуги, доведеться попрощатись із справою, якій я віддав 5 років свого життя. Проте це не означає, що я перестану займатись дизайном. Почну все спочатку як самостійний спеціаліст. Тому що з улюбленою справою я розлучатись не планую".
10. Іван Овчаренко, співзасновник та керуючий партнер Balls barbershop
![ovcharenko](http://img.pravda.com/images/doc/b/3/b33e7d5-10heroy.jpg)
Balls barbershop – київський барбершоп "для своїх", що не лише про якісні стрижки, а й про чоловічу дружбу.
"Почали ми справу 3,5 роки тому, тоді нас було лише двоє. Протягом цього часу ми вчились, навчали самі і дуже тяжко працювали. Зараз нас більше завдяки барберам, яких ми вивчили з нуля. На карантин двері зачиняли спокійно, нервування чи паніка тільки погіршать ситуацію. Те, що відбувається, ще раз підтверджує нашу думку про те, що завжди важливо мати віру один в одного і людей, які тебе оточують".
11. Флорін Бічер, CEO UNIT Factory
![bicher](http://img.pravda.com/images/doc/3/e/3eb217c-11heroy.jpg)
UNIT Factory – інноваційний заклад, що готує ІТ-спеціалістів за унікальною навчальною програмою ucode.
"UNIT Factory – інноваційний заклад, що готує ІТ-спеціалістів за унікальною навчальною програмою ucode. Найголовніша задача для нас – це продовжити працювати. Ми знайшли технічне рішення, як забезпечити віддалений доступ до навчальної системи і комп'ютерів. Команда повністю переходить на віддалений режим роботи. Ми впроваджуємо найкращі практики віддаленої роботи, перевозимо робочі комп'ютери працівникам додому і продовжуємо працювати. Найцінніше, що ми можемо зробити, – це прийняти виклик природи і адаптуватися до нових умов".
12. Домінік Піотет, CEO UNIT.City
![piotet](http://img.pravda.com/images/doc/4/7/475bbfa-12heroy.jpg)
UNIT.City – найбільший інноваційний парк в Україні, а незабаром і в Європі.
"Для нас дуже важливо підтримати всіх наших резидентів у цей непростий час, допомогти нашій спільноті інноваційних людей та не втратити тісний контакт, працюючи з командою віддалено. Постаратися максимально зберегти наші доходи. І найголовніше – продумати, що робити далі!"
13. Микола Дориченко, CEO MBA Kids International
![dorychenko](http://img.pravda.com/images/doc/0/7/0730222-13heroy.jpg)
MBA Kids International – школа підприємництва та лідерства для дітей та підлітків
"Зараз ситуація одночасно і схожа, і не схожа на попередній досвід. Звісно, закривати двері школи, скасовувати/переносити проєкти, що повинні були стартувати, – сумна справа. Але частину занять нам вдалось перевести в онлайн, і наразі ми активно працюємо над створенням нових форматів, що підходять умовам ситуації. Про повне закриття не може йтися в принципі. Це не варіант для нас. Незважаючи на те, що споживчі настрої дуже зміняться, і до цього теж треба бути готовим. Наразі головне завдання є зберегти основу нашого бізнесу – людей".
14. Сергій Петров, засновник та керівник El Capitan
![](http://img.pravda.com/images/doc/2/9/29f2a73-14heroy.jpg)
El Capitan – магазин з товарами для життя у природі та подорожей: туристичне спорядження, одяг та взуття для туризму, альпінізму, скелелазіння, бігу.
"Ми – представники outdoor сфери. Пропонуємо все для життя у природі та подорожей: якісне туристичне спорядження, одяг та взуття для туризму, альпінізму, скелелазіння, бігу, наплічники та інше. Найцінніше – команда, з якою працюємо. Це дуже мотивовані та сильні духом професіонали своєї справи. Хочу працювати з ними й надалі та роблю все, що від мене залежить, щоб ми пережили цю кризу разом та із найменшими втратами. Це моє життя, покликання та захоплення. Хочу продовжувати майже за будь-яку ціну. Але є побоювання, що внаслідок економічної кризи не буде покупців… Всяке може бути".
15. Софія Теребова, засновниця пекарні March&Co
![terebova](http://img.pravda.com/images/doc/9/0/9057e79-15heroy.jpg)
March&Co – пекарня, що пропонує на замовлення торти, пироги, кекси, печиво та інші десерти з доставкою по Києву та передмістю.
"16 березня ми дізналися, що всі наші кав'ярні-партнери тимчасово зачиняються, і це означало, що нам більше немає кому продавати. Три дні переживала дуже, відпустила частину команди додому і просто сказала: "Все ок, ми щось придумаємо". Але насправді плану у нас не було. Я дуже хочу зберегти команду. Тому моя задача зараз – забезпечити їх роботою. Нас не багато, тож це, на щастя, вдається. Я щиро сподіваюся на краще, але морально готова до будь-якої розв'язки".
16. Роман Пучко, співзасновник та СЕО ReThink
![puchko](http://img.pravda.com/images/doc/5/8/584cd0a-16heroy.jpg)
ReThink – організація, що займається розвитком кругового дизайну, зелених стійких інновацій, а також освітніми проєктами щодо усвідомленого споживання.
"ReThink є некомерційною організацією, що займається розвитком кругового дизайну, зелених стійких інновацій, а також освітніми проектами щодо усвідомленого споживання.
Зараз багато хто вважає, що завдяки карантину стан довкілля настільки покращився, що одразу по його завершенні можна плювати на всілякі ресурсоефективні екоініціативи і пошвидше повертатися back to normal. Це дуже хибне уявлення, і ця криза має навчити нас змінювати спосіб мислення, дизайнування і споживання".
17. Катерина Хропата, Нія Нікель, засновниці студії краси Pryton Krasy
![khropata](http://img.pravda.com/images/doc/2/1/21a394a-17heroy.jpg)
Pryton Krasy – студія краси в Києві, що пропонує догляд та складне фарбування волосся, зокрема з використанням фарб, що реагують на температуру та змінюють колір, піксельне фарбування, короткочасну стилізацію.
"Чесно кажучи, роботи дуже багато, тому нам не було сумно й ми не прощалися назавжди. Для нас це вимушена перерва задля життів наших батьків і сусідів. Ми навіть не розглядаємо варіант закриття бізнесу. Ми хочемо крізь сльози сміятись, але закриватися ми не будемо. Вилазили й із ситуацій погірше, тому з такою точно впораємось. Головне – наша команда з нами і все подолає".
18. Ігор Тинний, підприємець, співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики, ресторатор (співвласник ресторанів "Прага", "Marlin", "Montecchi Capuleti")
![tynny](http://img.pravda.com/images/doc/e/e/eeadba2-18heroy.jpg)
"Вся відповідальність за прийняті владою рішення лягла на бізнес. Ми маємо змогу сьогодні залишити лише половину команди, з якою сподіваємось перезапустити проєкти. Ці рішення надзвичайно важкі. Ніхто, на жаль, не може спрогнозувати, яким буде ресторанний ринок після карантину. Єдине, ми розуміємо точно – зовсім іншим. Хто зможе вижити та які будуть потреби у гостя, невідомо. Тому не виключаємо варіанту, що деякі проєкти доведеться закрити або перезапустити".
19. Володимир Дегтярьов, директор та співзасновник PR агенції Newsfront
![dekhtyarov](http://img.pravda.com/images/doc/8/6/86adef7-19heroy.jpg)
Newsfront – київська PR агенція, що працює з міжнародними та українськими бізнесами.
"Протягом останнього року ми багато зробили, щоб підготуватись до дистанційної роботи, тому перші ознаки епідемії лише підштовхнули нас до того, щоб пришвидшити процеси. Сервісний бізнес у професіональних послугах тримається на двох китах: клієнти та люди. Клієнти, яким ми допомагаємо проводити інформаційні кампанії, та люди, які втілюють ці кампанії. Над цим ми і працюємо зараз: намагаємося стати ще ближче, незважаючи на брак фізичного спілкування, і з клієнтами, і всередині колективу".
20. Дмитро Бірук та Ігор Близнюк, співвласники простору OPEN ROOM
![blyznyuk](http://img.pravda.com/images/doc/4/3/435cfc4-20heroy.jpg)
OPEN ROOM – простір в форматі антикафе, який можна орендувати для святкувань, лекцій, майстер класів, практикумів або інших потреб.
"OPEN ROOM – простір, що стане у пригоді кожному. Ось, припустімо, вам необхідно відсвяткувати день народження. Дзвониш, кажеш, що тобі необхідно організувати, коли, на скільки людей і все – можна їхати святкувати.
Закрилися із прикрістю, звісно. Та нашою головною ціллю було не мінімізувати фінансові збитки, а уберегти наших гостей від можливого інфікування. Весь березень і перша половина квітня були повністю заброньовані. І насамперед ми подумали: "Як же прикро, що гості не зможуть провести свої вечірки у запланованному форматі". Закриватися повністю навіть не думаємо. Дане питання ніколи обговорювати не будемо. Це як говорити про евтаназію для своєї дитини, яка спіткнулася і впала".
Фото: Григорій Веприк, Олександр Роженюк, The Gate Agency