Новий Майдан – Зеленському: Хай приїжджає, гляне, як ми бідуємо
![](https://img.pravda.com/images/doc/e/f/ef05b0f-2-golovna-vseredinu.jpg)
Стати літописцем Нового Майдану, сидячи в столиці, завдання не з легких. Вісім речень статті в Wikipedia про це село Хмельницької області дають мало приводів для роздумів.
Якщо сильно постаратися, в покладах інформпростору можна відкопати єдину новину про населений пункт, назва якого співзвучна з очікуваннями пасіонаріїв і палких противників влади.
У травні 2018 року побутова сварка в Новому Майдані закінчилася вбивством: 50-річний громадянин із багатим тюремним досвідом вдарив дружину ножем у стегно. Не дочекавшись "швидкої", він втік ховатися в ліс. Від втрати крові та від невеликого розуму чоловіка жінка померла в реанімації районного центру Деражня.
Поліція спіймала втікача через кілька днів.
У хащах, в яких переховувався вбивця, 200 років тому ступали ноги благородних розбійників. У цих місцях в першій половині 19 століття господарювали повстанці Устима Кармелюка – народного героя, українського Робін Гуда, який наводив жах на заможних на користь бідних.
– У нас тут був зруб, в якому ховався Кармелюк. Але його вже немає, – розкажуть за чаркою калганівки одну з байок майданівці, якщо ви приїдете до них в гості.
Колись тут було 63 подвір’я, тепер утричі менше. Сьогодні один із непридатних для життя будинків в Новому Майдані готові віддати за 500 гривень.
Село, в якому живуть кілька десятків людей – як Україна в мініатюрі. Потворне у своєму занепаді, але прекрасне природою, ландшафтом і людьми.
У сьому річницю Революції Гідності репортери УП побували в Новому Майдані на Хмельниччині, щоб зрозуміти, чим живуть і про що мріють в глибинці, наповненій історичним символізмом.
"Саме хуже село, яке на світі є"
"Велике будівництво" настільки велике, що в простір сіл України не вписується.
Біля повороту на Новий Майдан із занедбаної дороги T2310 свіжо і оптимістично виглядає тільки нова автобусна зупинка з профнастилу. Далі – два з половиною кілометри вибоїн і ям, засипаних щебенем і камінням.
![](http://img.pravda.com/images/doc/0/d/0d7c51c-3-zupinka-noviy-maydan.jpg)
Нежданих подорожніх на в'їзді в село, оточене ярами і лісом, зустрічають масивний хрест, вітер і недовірливий гавкіт собак.
Варто тільки заговорити з людьми, як вимальовується картина простих і не дуже доль. Місцями вона схожа на романтичну пастораль. Місцями пронизана брудним реалізмом.
![](http://img.pravda.com/images/doc/4/9/4930c1c-4-vizd-noviy-maydan.jpg)
У хати 53-річної Таїси Фличко на центральній, Жовтневій вулиці небесно-блакитний фасад. У ньому дається взнаки та візуалізація мрії про краще життя, і спроба скрасити побут, і відчайдушне послання сусідам: "Дивіться, у нас не все так погано!". Але всередині невеликого будинку, зведеного в 1964-му, багато що говорить про зворотнє.
– У нас, навєрноє, саме хуже село, яке на світі є, – посміхається жінка.
Думати по-іншому Таїсі заважають обставини її життя. Фличко ділить одну кімнату з дев'ятирічної донькою та синами десяти і тридцяти трьох років. Є ще три дорослих дочки, яким пощастило вирватися звідси – в Кам'янець-Подільський, Хмельницький і Польщу.
![](http://img.pravda.com/images/doc/8/c/8c04592-5-hata-taisa-flichko.jpg)
Другий чоловік Таїси помер, залишивши її з двома малими дітьми. І двома тисячами гривень щомісячної-допомоги від держави.
– Хай би Зеленський приїхав, подивився, як ми тут в Новому Майдані бідуємо, – мріє безробітна мати всього кілька секунд. – Але він не приїде.
Наліпка з написом "Зе! Команда" на маленькому холодильнику видає політичні уподобання Таїси. Але цей талісман не впливає на вміст її кухні і льоху.
![](http://img.pravda.com/images/doc/b/a/baf1fbd-6-v-hati-taisy-flichko.jpg)
– У нас тут всі за Зеленського, – розповідає вона. – Майдан в Києві ми теж підтримували. Воно мало йти до лучшего. Йде хуже. Є новий президент, але що він зробе, коли одні "за", другі "проти"?
У кімнаті з чорними слідами згорілої проводки булькає в каструлі зілля з гілок малини та вишні.
– Чай, – пояснює Таїса. – Гілки наламали – то лучше, чим з магазину хімію пить.
На ліжку біля гарячої грубки гріється маленька Руслана. Дитя, яке ще не втратило захоплений погляд на світ, заливається сміхом.
Вона тримає в руках цуценя на прізвисько Топік. У картонній коробці ховається морська свинка Лора. Під ногами в'ється кішка Рижічка. Стіни їх спільного будинку-ковчега вкриті тріщинами.
![](http://img.pravda.com/images/doc/1/8/1869b49-7-divchinka-ruslana-flichko.jpg)
Далі Деражні з 10 тисячами жителів Руслана з братом Богданом ще не були. Кругозір, обмежений 12 кілометрами до райцентру, розширюють школа в сусідньому селі Згарок і домашній телевізор. Інтернету в сім'ї немає.
![](http://img.pravda.com/images/doc/4/4/4481652-8-dity-flichko.jpg)
Якщо прислухатися до мрій Богдана, до світлого, як фасад його будинку, майбутнього можуть привести два соціальних ліфти – церква або робота в поліцейському відділку. А ще допоможе планшет, який він мріє купити, коли заробить грошей.
![](http://img.pravda.com/images/doc/8/e/8e6bd1f-9-na-podviri-flichko.jpg)
На питання, як живеться в Новому Майдані, другокласник відповідає, розтягуючи слова трохи комічно, з видом старця: "Та до-о-обре".
– Поліцейським хочу стати, – каже. – Щоб захищав батьківщину, оцей наш Майдан. Буду щось робити, дивитись, щоб всі в масках були.
– Він ще батюшкою хоче, – додає мати.
– У Київ хочу, – продовжує хлопець. – В столицю, цей… сенсації робити, де президент наш.
Вже є Верховна Рада України, уряд. Все є. Тільки карантин заважає.
"Місцевість райська, передати вам не можу!"
Біля невеликої казенної будівлі, де знаходиться клуб і магазинчик, який працює тільки по буднях, стоїть чорний постамент з цифрами "1924". Перш ніж зникнути під покровом ночі, бюст Леніна протримався кілька років після старту декомунізації.
Позбавлення від Ілліча не позбавило Новий Майдан радянських звичок.
![](http://img.pravda.com/images/doc/1/c/1cb62f1-10-bilja-silskoi-rady.jpg)
За день до сільського сходу, на якому мають обговорити кандидатури старости, біля пустого постаменту прибирають опале листя. Яскравих барв вогкому осінньому дню результати суботника не додають. Навпаки – роблять його ще більш незатишним.
![](http://img.pravda.com/images/doc/4/e/4e1a63d-11-zghinka-pribirae-do-vyboriv-starosty.jpg)
Видимість кипучої діяльності у 65-річного водія Василя Леськова викликає поблажливу посмішку. У 90-х він працював в Європі. Повернувся звідти, на думку заздрісників, уже "дуже розумним".
У кепці, чорному бомбері, теплих штанях і калошах пенсіонер Леськов з'являється раптово, як лісовик: "Я зараз вам все розкажу і покажу".
![](http://img.pravda.com/images/doc/8/b/8bb1756-12-leskov.jpg)
– Хочете бачити панський дом і в якому він состоянії? – інтригує він і віддаляється від клубу рішучим кроком.
За версією Леськова, садиба належала інженеру з Санкт-Петербурга з польським прізвищем, який в позаминулому столітті будував неподалік залізницю.
– От там, через ліс, кілометра три – станція Гута, – махає він рукою.
– Моя бабка Василина працювала у панів поваром, розповідала багато, – показує чоловік околиці. – Цейво садок панський був. Сосни в два рядки, а це яблуні залишилися.
З цього явора ми колись пили сік, бачите? Луночки видно даже.
А там була пасіка. Внизу – став, якого вже нема. Купальня була з дуба. Все розлетілося, розбилося, і воно нафіг нікому не нужно. В мене сусідка кинуту хату за 500 гривень готова продати.
![](http://img.pravda.com/images/doc/d/2/d2e1a8c-13-leskov-v-ruinah-panska-sadyba.jpg)
Стоячи на руїнах будинку, зарослого кущами, Василь випромінює і сум, і гордість.
– Строєнiє капiтальне, – оглядає він захопленим поглядом купи каміння, вкриті яскравим мохом. – Потім тут наша школа розміщувалася, де до четвертого класу навчались.
Новий Майдан чоловік називає найкращим місцем у всьому світі.
– Місцевість райська, передати вам не можу! – вдихає він смачно ніздрями свіже повітря.
![](http://img.pravda.com/images/doc/0/5/05133ac-14-svyni-pasutsja.jpg)
Леськов водив автобус в Деражні, отримав там квартиру, але повернувся туди, де виріс і де поховані батьки. Останні кілька років займається пасікою і насолоджується життям.
– Новий Майдан країні не потрібен, – вважає він, маючи на увазі не тільки своє рідне село. – Це буде лишня кров, жертви. Владу ніхто просто так не віддає. Гляньте на Білорусь – нічого не буде, поки не буде крові.
![](http://img.pravda.com/images/doc/3/6/3637d90-15-traktor.jpg)
Василь знає, про що говорить. Він був у Києві в 2013-му і 2014-му кілька разів. Всидіти на місці не міг. Слово "майдан" і саме явище для нього, уродженця земель, де загинув Устим Кармелюк, має майже сакральне значення.
– Майданів у нас, в Деражнянському районі, багато: Майдан-Чернелівецький, Старий Майдан і наш, Новий, – розповідає він.
Розмови про проплачені мітинги та "наколоті апельсини" викликають у нього обурення: "Нііхто ж туди не запрошував. Хто хтів, той їхав. За покликом серця, б**дь! "
![](http://img.pravda.com/images/doc/7/4/745a20d-16-pokynuta-hata.jpg)
У 2014-му Василь Леськов голосував за Петра Порошенка, в 2019-м – за Володимира Зеленського. На виборах виробив власну, великодушну тактику.
– Я всєгда голосую так, як голосують мої діти, – зізнається він. – Знаєте, щоб я зробив в законодавстві? Щоб пенсіонери не втручалися в виборчий процес. Должни вибирати ті, хто плотить податки.
– Дуже прогресивна думка, – відзначає репортер УП.
– От кажуть – бабка взяла гречку та проголосувала. А що тій бабці остається? Що їй в тому селі робити?
Україна в 2004 році не туда пішла. Ющенко мав шанс, але – не туда! В 90-і ми вийшли самі кращі. Я возив на Москву гречку і цукор. Очєрєдь стояла! Хрін продавав. Вони за квашену капусту билися, повірте! Ось вам хрест святий! .
"Що? Зеленський голодомор устроїть?"
На невеликому пагорбі, за низьким парканом у столітній хаті, одна на всій вулиці коротає свій вік 83-річна Марія Михайлюк.
У її будинку ошатні білі стіни, салатові віконні рами і двері. Із загального вигляду вибивається тільки супутникова тарілка.
– Йдіть сюди, – гукає Василь Леськов стареньку, яка завмерла в городі. – Не бійтеся!
Жінка зупиняється за кілька метрів від гостей, що стоять за парканом. У двір розсудливо не пускає.
![](http://img.pravda.com/images/doc/d/7/d7ac4ba-17-maria-mychaljuk.jpg)
– Дивись, щоб не підхопив, – звертається до Леськова, розглядаючи журналістів в масках. – Катя, донька вчора дзвонила, каже: "Боже, який тяжкий цей вірус!". Не можна підходити. Не можна нічого брати.
– Мені донька: "Мамо, ти там хоть одівайся, взувайся!", – продовжує вона. – Дивись, скільки на мені лахів. Вона говорить, а я собі думаю: "Та шо ти мені говориш?!".
Я по фермах робила гола, боса. В 1948-му пасли худобу, а взуття не було після війни. Отаке. А зараз трохи лучше.
![](http://img.pravda.com/images/doc/4/5/458ddbf-18-viz-u-dvori.jpg)
Проживши непросте життя, бабуся Марія в страшилки з телевізора не сильно вірить.
– Я більше дивлюся по Москві, – каже Михайлюк. – Там вчора брехали дуже щось на нас. Коли вони обговорюють Україну, боже, як вони скачуть! Якась жінка, придурчиха, була. Щось вони тарабанили, тарабанили...
Один такий вусатий дядько: "Поба-а-ачите, поба-а-ачите, з первого января бабушкам на Україні не дадуть пенсії!". Я думаю: "Ти – придурок, придурок старий! Ви своїм даєте, а нашим не буде? Що? Зеленський голодомор устроїть?". Що? Не так, Вась?
– Так і є. Ідіоти, знаєте! – сміється разом з Марією Василь Леськов.
– Зеленський дурніше за тебе? Україна – багата. А ви – злидені. Що там у Москві?! – викликує Марія Михайлюк.
![](http://img.pravda.com/images/doc/8/8/88117b8-18-2-shypshyna.jpg)
Її спогади про Новий Майдан (воловні, стайня, колгосп, сади, трудові будні) доповнює пенсіонерка Тетяна Маліцька.
З урочистим видом і зошитом в руках виходить зі свого будинку. На аркушах паперу – виписана від руки інформація з районної газети.
– Перша назва нашого села – Майдан-Гдовський, – зачитує вона. – Від прізвища поміщика Гдовського. Довколо його будинку розкидався великий сад, оточений шеренгами ялинок. Деякі збереглися.
![](http://img.pravda.com/images/doc/b/5/b595d96-19-reschtki-borony.jpg)
Серед селян поміщика Гдовського був Ілля Сотничук, учасник повстанського руху Устима Кармелюка. Можливо, в його будинку зупинявся український Робін Гуд.
– У 1906 році 935 десятин землі належали Марії Римбіт-Міцкевич, яка мешкала у Санкт-Петербурзі, – продовжує читання вголос Тетяна Маліцька. – Пізніше маєтком управляла Байковська. У 1905 село налічувало 198 жителів. В 1908-му переймненовано у Новий Майдан.
З настанням колективізації у поміщицькому маєтку розмістили контору колгоспу. Потім клуб. При клубі грав духовий оркестр чотири рази на тиждень. Привозили кіно. Потім там зробили початкову школу.
![](http://img.pravda.com/images/doc/e/0/e00cc9b-20-maria-mychaljuk.jpg)
Радянський період історії села Тетяна пам'ятає сама, без заміток в районці. Незважаючи на все хороше, що було тоді в Новому Майдані, її погляд спрямований у майбутнє.
– Ми підтримували Майдан у 2014 році, – каже вона. – Знаєте, зара таке робиться, що ми вертаємося назад. Нам не хочеться вертатися. Хочеться, щоб наші діти європейський напрямок тримали.
Ми вже своє життя прожили. Пенсія у нас мала, але нічого – виживемо.
"За що ви воювали, скажіть?"
Життя без колгоспу вчить брати ініціативу в свої руки. Василь Леськов – один із небагатьох, хто успішно засвоює цей урок.
Розбита дорога до Нового Майдану могла бути значно гіршою. Ділянка від траси до кладовища і села, засипана щебенем, – багато в чому заслуга Леськова. Разом із сусідами Маліцькими він скинувся на 20 літрів солярки і випросив грейдер у знайомого чиновника з районного центру.
![](http://img.pravda.com/images/doc/3/a/3a01b11-21-gaz-53b.jpg)
![](http://img.pravda.com/images/doc/6/3/63513ef-22-leskov-i-malitska.jpg)
![](http://img.pravda.com/images/doc/9/1/914ea02-28-salo-stil.jpg)
– Ще років 30 тут було життя. А зара половина спилася. Через бездіяльність. Нема чого робити, а самі теж не хочуть нічого міняти, – пояснює він.
Леськов прагне до комфорту і достатку. Як справжній сільський гедоніст, п'є тільки стовідсоткову арабіку, заварену в турці. Пригощає гостей медом зі своєї пасіки, калганівкою, салом, котлетами і квашеними помідорами.
Перед тими, хто бідує в селі, Леськову не соромно. Він всього досяг сам.
– Я дєтство проходив босіком – свиней пас. На стерні. Босіком! За літо три рази ногті злазили на великих пальцях, – згадує пенсіонер.
![](http://img.pravda.com/images/doc/f/3/f37bdf4-23-hata-zakynuta.jpg)
Одного разу Василь запитав у колишнього сільського голови, чому в Новому Майдані так глухо? І куди йдуть податки, якщо навколо так багато взятої в оренду землі?
Староста, за словами Леськова, відповів щось на зразок: "Хто ви такі, що я маю перед вами відчитуватись?!".
– Я послав звернення в Верховну Раду. Так він зі мною не говорив півроку. Мене тут багато людей не люблять, – сміється чоловік.
![](http://img.pravda.com/images/doc/3/3/330b077-24-telja.jpg)
Мюнхен, Бремен Берлін, Штутгарт, Дрезден, Нюрнберг, Братислава, Прага, Карлові Вари, Будапешт – Василь перераховує міста Європи, в яких побував.
У другій половині 90-х був на заробітках, копав дренажі, працював в стайні. Отримував десять дойчмарок на годину.
– Коли перший раз сюди вернувся, у батька питаю: "За що ви воювали, скажіть?", – розповідає він. – В німця проблем нема. Йому 75 років, він сів в машину – і в Альпи, на лижах кататься.
![](http://img.pravda.com/images/doc/5/6/56c2527-25-pasika-leskova.jpg)
Зароблене в Європі допомогло його дочці та сину отримати вищу освіту. Їх життя склалося вдало в Києві і Вишгороді.
Крім валюти Василь привіз з Європи думи про долю батьківщини і нову модель поведінки.
– Німець так не робе, як ми, – ділиться він спостереженнями. – Це тільки українці будуть рити, б**дь, в любу погоду. Голими руками камінці перевернуть. Німець робе все акуратно, спокійно. І мєдлєно.
Я вникав, зразу побачив, що ми так не будемо жити. Тому що в нас заложено все по-другому. У нас все построєно на брехні, на обмані.
![](http://img.pravda.com/images/doc/b/6/b635671-26-misha-gniy-vyvozit.jpg)
– Постав отут шибеницю, де той Ленін стояв, – пропонує він. – Одного підтягни за ноги, щоб червяки через рот повилітали. І через місяць ні одного алкаша не буде.
Старі фото, затерті листи з фронту, складені в трикутник – Василь Леськов дістає сімейні реліквії з прозорого файлу.
![](http://img.pravda.com/images/doc/e/c/ecabfec-27-pochtova-kartka.jpg)
Одна зі звісточок його дядька Миколи Буги, який загинув в 1945-му в Будапешті та не повернувся у Новий Майдан, воскрешає особисту драму на тлі світового катаклізму:
"Дорогая сестричка. Ты мне пишешь, что Геленка не нуждается мной. Черт с ней, пущай будет так. Пущай не нуждается. Такого цвета хватит сейчас по всем свете, лишь бы я жив был. Только пущай не отказывается от моей дочки Раечки. Вы пишите, что Раюся ходит и говорит, и что целует мои карточки. Я как прочитал, так аж заплакал с тоски и радости".
Прощальну мінорну ноту Василь Леськов намагається розбавити, взявши в руки баян "Орфей". Смикаючи в такт ногою, чоловік розпливається в посмішці
![](http://img.pravda.com/images/doc/9/b/9b02771-29-hata.jpg)
Проблеми рідного села Василя закінчуються в декількох кілометрах від Нового Майдану. Там, де стає стійкішим і все сильнішим сигнал на екрані телефону. З цієї позначки починаються зовсім інші турботи та зовсім інший світ.
У ньому – кричущі стрічки соцмереж з обговоренням великого герба України, серіалу "Хід королеви", знижок Чорної П'ятницi. І пошуками спаржі та Божоле-нуво в цілодобовому супермаркеті біля столичної квартири.
Євген Руденко, Ельдар Сарахман, УП