Логіка vs здоровий глузд

50 переглядів
Вівторок, 16 березня 2010, 16:14
Валентин Ткач
для УП

Великий математик Микола Лобачевский був відомий як послідовний апологет геометрії Евкліда. Його надзвичайно цікавила можливість доказу припущення Евкліда про паралельні прямі - через точку поза прямою можна провести лише одну паралельну пряму.

Над цією проблемою, її вирішенням, працювали, без перебільшення, математики всіх епох з часу формулювання аксіоми. Лобачевский вирішив свій доказ будувати "від зворотного". Тобто, припустивши протилежне, показати, що отримана теорія має протиріччя.

Лобачевский припустив, що до прямої можна провести кілька паралельних прямих. Але, побудована ним теорія, протиріч не продемонструвала. Ця теорія була незвичною, занадто абстрактною, та її логіка вад не мала.

Світ отримав нову геометрію, яка підтвердила припущення Евкліда, а його теорію включала як частковий випадок.

Найцікавіше те, що абстрактна логіка Лобачевского, розвинена Ріманом, знайшла подальше підтвердження в фізичних дослідах по виявленню викривлення простору, передбаченого Ейнштейном.

Спробуємо застосувати абстрактну, формальну логіку до простору наших політичних явищ. Мова піде про зміни до регламенту Верховної Ради.

Використаємо підхід Лобачевского, а саме, припустимо, що ці зміни – легальні, юридично бездоганні. Відтак, ми би мали отримати сформовану коаліцію без протиріч.

Якщо зміни до регламенту законні, то законною стає коаліція утворена навіть однією фракцією (можливо й найменшою), яка надасть 226 підписів (своїх та тих "індивідуалів", які долучаться).

Але це – абсурд, бо отримане утворення не відповідає формальному змісту слова коаліція.

Більше того, абсурд досягне свого апогею, коли ми зрозуміємо, що за новими змінами коаліцію можна створити і без фракцій, маючи просто 226 підписів депутатів.

До речі, в цьому випадку слово коаліція буде виправданішим, бо включатиме в себе юридично рівнозначні суб’єкти, але при цьому незрозумілим стає необхідність такого утворення як фракція.

Отже, можна стверджувати, що припущення щодо законності, юридичної бездоганності змін до регламенту Верховної Ради приводить до абсурдних наслідків. Відтак, наше припущення – хибне.

Отже, зміни – не бездоганні, а, радше, небезпечні за своїми наслідками.

Але це формальна логіка. За її законами рухаються планети, розвивається Всесвіт, та це не означає, що її висновки розповсюджуватимуться на поле української політичної культури.

З іншого боку, є необхідність розглянути ситуацію з точки зору не абстрактної логіки, а звичайного здорового глузду.

Якщо на перехресті утворюється "пробка", то ми не змінюємо Правила дорожнього руху (читай: Конституцію) і не змінюємо водіїв (читай: перевибори).

Водії самі, поступаючись, допомагаючи один одному, нехай всупереч ПДР, але від логіки обставин, здорового глузду, виходять з аварійної ситуації.

Коли "пробка" розсмокчеться, Правила дорожнього руху знову запрацюють і знову, невідомо звідки, з’являться інспектори ДАІ.

Але зараз необхідно діяти, щоб уникнути зупинки всього руху та поширення "пробки" на все місто.

Потім вже потрібно буде проаналізувати причини. Адже "пробку" створили ті, хто до цього порушував ПДР (читай: Конституцію) та невірно формував логістику транспортних потоків (читай: політичне життя).

Потім потрібно буде думати, як розширяти дороги, як змінити рух (читай: життя країни).

А зараз потрібно виходити з тупику, щоб рух, який сповільнився, не зупинився взагалі.

При цьому, тому, хто візьме на себе відповідальність за необхідні реформи, слід пам’ятати слова, які приписують Черчиллю: "Якщо вам доведеться пройти через пекло – не зупиняйтесь".

Такою є формальна логіка і здоровий глузд. Вони, як це часто буває, творять протиріччя. Для вирішення його і існує політична воля і політична відповідальність.

У мене особисто до сьогоднішньої політики одне побажання. Воно не логічного і не юридичного характеру. Я хотів би, щоб утворена коаліція була не "коаліцією туш", а коаліцією душ.

Валентин Ткач, Чернівці, для УПpowered by lun.ua
Реклама:
Службова недбалість на мільярди
Як Федерація профспілок привласнила понад 200 об'єктів нерухомості і чому держава не може отримати їх у власність.
Влада накидає бюджетний зашморг на політику пам'яті
Схвалений 26 листопада урядом проєкт держбюджету на 2021 рік підтвердив виразне прагнення нинішньої влади накинути фінансовий зашморг на політику національної пам'яті.
Студентство прагне стати рупором Міністерства освіти і науки?
24 листопада відбулася пресконференція з нагоди створення нової студентської організації. Сергій Шкарлет так само, як ексміністр МОН Дмитро Табачник, хоче створити власну підконтрольну студентську організацію за аналогом Всеукраїнської студентської ради (ВСР) при МОН.
Справа MH17 дійшла до суті: чим завершилося досудове слідство
Окружний суд Гааги завершив стадію досудового слідства у справі про збиття авіалайнера MH17. Які результати цього етапу і як справа розвиватиметься далі?
Суд над Гідністю та Свободою
Після участі в акції до Дня гідності та свободи судитимуть єдиного з 80 осіб учасника мітингу в Кропивницькому — за порушення правил карантину.
Вакцина від COVID-19: місія можлива, але є нюанси
Медицина критично недофінансована в Державному бюджеті України на 2021 рік. Для закупівлі вакцини нам необхідно щонайменше вдвічі більше – 5,2 млрд грн. Поясню чому.
Нова політика Заходу в Україні. Чи можливо?
Як змінюється позиція Заходу стосовно України, які риси ментальності заважають нам рухатися до Європи, та в чому полягають наші головні слабкості.