Партнерський збір УП. Задонать на дрони та РЕБи

Місцеві вибори - тест для політиків

Середа, 12 травня 2010, 09:55

На 12 травня заплановані парламентські слухання на тему: "Реформування законодавства України про місцеві вибори в інтересах територіальних громад". Рішення, які будуть ухвалені на основі висновків цих слухань, матимуть без перебільшення доленосний характер для розвитку місцевого самоврядування в Україні.

Кожна людина десь живе, десь працює, десь відпочиває, десь лікується тощо. Як правило, все це людина робить в межах територіальної громади. Фактично будь-яка держава є таким собі об'єднанням територіальних громад. І якість життя людини залежить від ступеня забезпеченості її життєвих потреб на рівні територіальної громади.

Можливість забезпечення цих потреб напряму пов'язана з двома факторами. По-перше, ступеня ресурсного забезпечення місцевого самоврядування. По-друге, системи формування та діяльності органів місцевого самоврядування.

І перший, і другий мають бути врегульовані на загальнодержавному рівні.

Оптимальний шлях - реформа системи адміністративно-територіального устрою з метою формування суб'єкта місцевого самоврядування - територіальної громади, який мав би необхідні правові, фінансові та інші ресурсні можливості для надання населенню повноцінних публічних послуг та забезпечення комфортних і безпечних умов проживання людини в селі, селищі, міст.

А також забезпечення принципів повсюдності місцевого самоврядування та субсидіарності владних повноважень.

Це - зміни до Конституції. Навіть не зміни, а нова редакція Конституції. Це довгий, але потрібний для становлення ефективної держави шлях. Його потрібно пройти. І в Асоціації міст України є певні напрацювання з конституційної реформи.

Але другий фактор можна і необхідно врегулювати вже зараз.

Вибори до органів місцевого самоврядування мають пройти на нових засадах. Більш того, мають бути створені механізми подальшого, "після виборчого" впливу виборців на депутатів та сільських, селищних та міських голів, механізми їх відповідальності перед виборцями.

Головним чинником цього має стати повернення до мажоритарної системи виборів. І Асоціація міст України, і Національний Конгрес місцевого самоврядування, і я особисто звертались і звертаємось до Верховної Ради України з цього приводу.

Такої ж думки дотримується і більшість інституцій громадянського суспільства в Україні. Цю ж тезу підтримали і учасники круглого столу "Місцеве самоврядування: від формування влади до формування майбутнього", організованого Національним конгресом місцевого самоврядування, Асоціацією міст України, Громадянською асамблеєю України, Національною асоціацією агенцій регіонального розвитку.

Виборча система має забезпечувати підтримку чи, принаймні, згоду на діяльність депутата чи голови більшістю виборців округу чи всієї територіальної громади. І забезпечувати можливість відклику його цією більшістю у випадку нехтування ним своїми зобов'язаннями перед виборцями.

Такий "дамоклів меч" буде стимулювати до ефективної роботи. Це буде справжня відповідальність.

Наразі більшість політичних сил, представлених у Верховній Раді, неодноразово декларували намір змінити законодавство про вибори органів місцевого самоврядування.

Вважаю, що результат слухань, які відбудуться 12 травня (як і факт їх проведення), будуть тестом для політиків. І цей тест має показати, хто дійсно щиро турбується про виборців, а хто стоїть на сторожі інтересів політичних корпорацій і займається лицемірством. А суспільство так чи інакше зробить свої висновки.

Іван Куліченко, Дніпропетровський міський голова, президент Асоціації міст України, для УП

Колонка – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст колонки не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ній піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора колонки.
Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування

Кількість DDoS-атак за останні 5 років зросла у 5 разів. Як захиститися?

Нафта лишиться в минулому? Як у світі виготовляють екологічне паливо для літаків, кораблів та авто

Україна має зустріти мир з твердими гарантіями від своїх союзників

Близько 80% економії

Відкуп, амністія чи застава для корупціонерів: про що насправді законопроєкт про угоди

Російсько-українська війна як війна перехідного періоду