Євро-2012: волонтер, або протестувальник?

9 переглядів
Понеділок, 10 жовтня 2011, 15:24
Миколай Воробйов
Всеукраїнський центр волонтерів-2012

Після чергового візиту Мішеля Платіні ні в кого вже не виникає сумнівів, що "матч відбудеться за будь-якої погоди".

Безумовно, президентові УЄФА показали "Потьомкінські селища", на що гість схвально кивав головою.

Безперечно, Платіні добре ознайомлений із реальним станом справ в Україні. Та не дивлячись на це, нові стадіони, термінали аеропортів та відремонтовані автошляхи, що продемонстрували поважному гостю, забезпечили гарну картинку для численних телекамер та цілком задовольнили самого ревізора.

І якщо в інфраструктурному плані програма мінімум таки була виконана, щодо кадрового забезпечення організації турніру, випробування ще попереду

Адже у співробітників міліції, транспорту, митниці та комунальних служб залишилось 9 місяців, аби заговорити англійською.

Та й знань іноземної буде замало. Сюди варто додати і культуру поведінки, і здатність орієнтації на місцевості, і можливість роботи в стресових ситуаціях за непередбачуваної поведінки футбольних фанів, тощо…

Вочевидь, спільну чашу складних завдань задіяним співробітникам доведеться ділити із волонтерам. Останніх заплановано залучити у кількості близько 15 тисяч осіб. При цьому в УЄФА звітують про отримання 19 тисяч із необхідних 5 тисяч заявок від кандидатів.

Переважна більшість – це студенти із країн-господарів Чемпіонату. Проте, знайшлось чимало охочих допомогти із Росії, Іспанії та Німеччини.

Оскільки єдиної волонтерської концепції в Україні поки не існує, кожне приймаюче місто готує добровольців, керуючись власним баченням проекту. При цьому, на відміну від УЄФА, досвіду організатори чотирьох міст апріорі не мають.

Деякі із них, наслідуючи радянські схеми, продовжують технічно вербувати добровольців, навчати, видавати сертифікати, готувати звіти про проходження навчання та сподіватись, що вдячні випускники не підведуть у скрутні хвилини турніру.

Та річ в тім, що далеко не всі кандидати мають уявлення про те, із чим їм доведеться зіштовхнутись в спекотні дні чемпіонату.

В першу чергу, свідомість та командна робота здатні втримати волонтерів в строю протягом всього проекту. З іншого боку, явно відшукаються й такі, що захочуть використати сотні молодих активістів в якості адмінресурсу, як це вже траплялось в Харкові.

Другий удар по молоді – це залучення студентів в ролі "масовки" на НСК "Олімпійський", про що напередодні повідомили представники студентської профспілки "Пряма дія".

Третім і, напевне найболючішим, є скорочення навчального року та виселення із гуртожитків тисяч мешканців. Адже в їх кімнатах під час турніру розміщуватимуть вболівальників.

Важко уявити наслідки та іміджеві втрати країни, якщо креативна та ображена молодь влаштує серію акцій, аби привернути увагу не лише українських, але й міжнародних ЗМІ до своїх проблем.

До речі, співробітників всесвітньо відомих Reuters, BBC, CNN в Україні під час турніру буде вдосталь. Буденну трансляцію футбольних поєдинків журналісти залюбки розбавлять не менш цікавими подіями за участю винахідливих студентів.

Заборона проведення акцій та підключення правоохоронців, як це часто трапляється, зіграють лише на руку організаторам. Адже фокус на подіях триматимуть ЗМІ із міжнародним ім’ям.

Організаторам Євро-2012 вкрай невигідно сваритись із українською молоддю, особливо напередодні проведення турніру. Натомість є безліч шляхів до зближення, починаючи від пільгових квитків на матчі та закінчуючи наметовим містечком для студентів, які не бажають залишатись за бортом футбольного свята.

Стимулювання волонтерського руху з боку влади та спільна реалізація проекту "Євро-2012" здатні об’єднати всі табори принаймні навколо футбольної події.

Чому над цим варто було замислитись ще раніше ? По-перше, ключову роль в збереженні іміджу країни таки доведеться взяти на себе тисячам волонтерів, які працюватимуть виключно на ентузіазмі протягом восьми годин щодня.

По-друге, розгнівана молодь може влаштувати альтернативне "свято", приклад якого ми спостерігали під час форуму міністрів освіти Європи.

По-третє, багато хто з українських студентів може не вибачити наслідків проживання вболівальників у своїх помешканнях, де все – від ремонту до меблів – оплачено студентськими грішми.

Микола Воробйов, координатор Всеукраїнського центру волонтерів – 2012, для УПpowered by lun.ua
Реклама:
Капітолій. Початок реваншу Трампа
Дональд Трамп не здасться зараз, оскільки має намір балотуватися на наступних президентських виборах.
Заробити на смертях: як нас позбавили світової вакцини в 5 разів дешевше
Три долари заплатила Всесвітня організація охорони здоров'я за вакцину, закупівлю якої в ручному режимі зірвав міністр охорони здоров'я Максим Степанов.
Справжня ціна хутра норок: історія одного розслідувача
Наприкінці вересня 2020 року польський Сейм (нижня палата парламенту) провів історичну нараду з питань правового захисту тварин у Польщі.
Чи змінив Національний банк свою політику на валютному ринку
За яким принципом НБУ буде виходити на ринок з валютними інтервенціями та як впливатиме на курс. Що змінилося у новій стратегії?
Торговельний фокус з лісом: друзям — усе, а суспільству — нічого?
Чому торгівля необробленою деревиною відбувається на закритих "аукціонах" та без конкуренції.
Справа генерала Назарова — сигнал, який не можна ігнорувати
Справа Назарова як потенційний прецедент для військового судочинства України та свідчення неврегульованості ключових питань військової юстиції.
Демократія і некомпетентність
Чому Арістотель не довіряв демократії як формі правління, у чому полягають вади останньої та що це означає для сучасної України.