Евро-2012: волонтер, или протестующий?

12 просмотров
Понедельник, 10 октября 2011, 15:24
Николай Воробьев
Всеукраинский центр волонтеров-2012

Після чергового візиту Мішеля Платіні ні в кого вже не виникає сумнівів, що "матч відбудеться за будь-якої погоди".

Безумовно, президентові УЄФА показали "Потьомкінські селища", на що гість схвально кивав головою.

Безперечно, Платіні добре ознайомлений із реальним станом справ в Україні. Та не дивлячись на це, нові стадіони, термінали аеропортів та відремонтовані автошляхи, що продемонстрували поважному гостю, забезпечили гарну картинку для численних телекамер та цілком задовольнили самого ревізора.

І якщо в інфраструктурному плані програма мінімум таки була виконана, щодо кадрового забезпечення організації турніру, випробування ще попереду

Адже у співробітників міліції, транспорту, митниці та комунальних служб залишилось 9 місяців, аби заговорити англійською.

Та й знань іноземної буде замало. Сюди варто додати і культуру поведінки, і здатність орієнтації на місцевості, і можливість роботи в стресових ситуаціях за непередбачуваної поведінки футбольних фанів, тощо…

Вочевидь, спільну чашу складних завдань задіяним співробітникам доведеться ділити із волонтерам. Останніх заплановано залучити у кількості близько 15 тисяч осіб. При цьому в УЄФА звітують про отримання 19 тисяч із необхідних 5 тисяч заявок від кандидатів.

Переважна більшість – це студенти із країн-господарів Чемпіонату. Проте, знайшлось чимало охочих допомогти із Росії, Іспанії та Німеччини.

Оскільки єдиної волонтерської концепції в Україні поки не існує, кожне приймаюче місто готує добровольців, керуючись власним баченням проекту. При цьому, на відміну від УЄФА, досвіду організатори чотирьох міст апріорі не мають.

Деякі із них, наслідуючи радянські схеми, продовжують технічно вербувати добровольців, навчати, видавати сертифікати, готувати звіти про проходження навчання та сподіватись, що вдячні випускники не підведуть у скрутні хвилини турніру.

Та річ в тім, що далеко не всі кандидати мають уявлення про те, із чим їм доведеться зіштовхнутись в спекотні дні чемпіонату.

В першу чергу, свідомість та командна робота здатні втримати волонтерів в строю протягом всього проекту. З іншого боку, явно відшукаються й такі, що захочуть використати сотні молодих активістів в якості адмінресурсу, як це вже траплялось в Харкові.

Другий удар по молоді – це залучення студентів в ролі "масовки" на НСК "Олімпійський", про що напередодні повідомили представники студентської профспілки "Пряма дія".

Третім і, напевне найболючішим, є скорочення навчального року та виселення із гуртожитків тисяч мешканців. Адже в їх кімнатах під час турніру розміщуватимуть вболівальників.

Важко уявити наслідки та іміджеві втрати країни, якщо креативна та ображена молодь влаштує серію акцій, аби привернути увагу не лише українських, але й міжнародних ЗМІ до своїх проблем.

До речі, співробітників всесвітньо відомих Reuters, BBC, CNN в Україні під час турніру буде вдосталь. Буденну трансляцію футбольних поєдинків журналісти залюбки розбавлять не менш цікавими подіями за участю винахідливих студентів.

Заборона проведення акцій та підключення правоохоронців, як це часто трапляється, зіграють лише на руку організаторам. Адже фокус на подіях триматимуть ЗМІ із міжнародним ім’ям.

Організаторам Євро-2012 вкрай невигідно сваритись із українською молоддю, особливо напередодні проведення турніру. Натомість є безліч шляхів до зближення, починаючи від пільгових квитків на матчі та закінчуючи наметовим містечком для студентів, які не бажають залишатись за бортом футбольного свята.

Стимулювання волонтерського руху з боку влади та спільна реалізація проекту "Євро-2012" здатні об’єднати всі табори принаймні навколо футбольної події.

Чому над цим варто було замислитись ще раніше ? По-перше, ключову роль в збереженні іміджу країни таки доведеться взяти на себе тисячам волонтерів, які працюватимуть виключно на ентузіазмі протягом восьми годин щодня.

По-друге, розгнівана молодь може влаштувати альтернативне "свято", приклад якого ми спостерігали під час форуму міністрів освіти Європи.

По-третє, багато хто з українських студентів може не вибачити наслідків проживання вболівальників у своїх помешканнях, де все – від ремонту до меблів – оплачено студентськими грішми.

Микола Воробйов, координатор Всеукраїнського центру волонтерів – 2012, для УПpowered by lun.ua
Капитолий. Начало реванша Трампа
Дональд Трамп не сдастся сейчас, поскольку намерен баллотироваться на следующих президентских выборах. (укр.)
Заработать на смертях: как нас лишили мировой вакцины в 5 раз дешевле
Три доллара заплатила Всемирная организация здравоохранения за вакцину, закупку которой в ручном режиме сорвал министр здравоохранения Максим Степанов. (укр.)
Настоящая цена меха норок: история одного расследователя
В конце сентября 2020 польский Сейм (нижняя палата парламента) провел историческое совещание по вопросам правовой защиты животных в Польше. (укр.)
Изменил ли Национальный банк свою политику на валютном рынке
По какому принципу НБУ будет выходить на рынок с валютными интервенциями и как будет влиять на курс. Что изменилось в новой стратегии? (укр.)
Торговый фокус с лесом: друзьям — все, а обществу — ничего?
Почему торговля необработанной древесиной происходит на закрытых "аукционах" и без конкуренции. (укр.)
Дело генерала Назарова - сигнал, который нельзя игнорировать
Дело Назарова как потенциальный прецедент для военного судопроизводства Украины и свидетельство неурегулированности ключевых вопросов военной юстиции. (укр.)
Демократия и некомпетентность
Почему Аристотель не доверял демократии как форме правления, в чем заключаются недостатки последней и что это значит для современной Украины. (укр.)