Евро-2012: волонтер, или протестующий?

9 просмотров
Понедельник, 10 октября 2011, 15:24
Николай Воробьев
Всеукраинский центр волонтеров-2012

Після чергового візиту Мішеля Платіні ні в кого вже не виникає сумнівів, що "матч відбудеться за будь-якої погоди".

Безумовно, президентові УЄФА показали "Потьомкінські селища", на що гість схвально кивав головою.

Безперечно, Платіні добре ознайомлений із реальним станом справ в Україні. Та не дивлячись на це, нові стадіони, термінали аеропортів та відремонтовані автошляхи, що продемонстрували поважному гостю, забезпечили гарну картинку для численних телекамер та цілком задовольнили самого ревізора.

І якщо в інфраструктурному плані програма мінімум таки була виконана, щодо кадрового забезпечення організації турніру, випробування ще попереду

Адже у співробітників міліції, транспорту, митниці та комунальних служб залишилось 9 місяців, аби заговорити англійською.

Та й знань іноземної буде замало. Сюди варто додати і культуру поведінки, і здатність орієнтації на місцевості, і можливість роботи в стресових ситуаціях за непередбачуваної поведінки футбольних фанів, тощо…

Вочевидь, спільну чашу складних завдань задіяним співробітникам доведеться ділити із волонтерам. Останніх заплановано залучити у кількості близько 15 тисяч осіб. При цьому в УЄФА звітують про отримання 19 тисяч із необхідних 5 тисяч заявок від кандидатів.

Переважна більшість – це студенти із країн-господарів Чемпіонату. Проте, знайшлось чимало охочих допомогти із Росії, Іспанії та Німеччини.

Оскільки єдиної волонтерської концепції в Україні поки не існує, кожне приймаюче місто готує добровольців, керуючись власним баченням проекту. При цьому, на відміну від УЄФА, досвіду організатори чотирьох міст апріорі не мають.

Деякі із них, наслідуючи радянські схеми, продовжують технічно вербувати добровольців, навчати, видавати сертифікати, готувати звіти про проходження навчання та сподіватись, що вдячні випускники не підведуть у скрутні хвилини турніру.

Та річ в тім, що далеко не всі кандидати мають уявлення про те, із чим їм доведеться зіштовхнутись в спекотні дні чемпіонату.

В першу чергу, свідомість та командна робота здатні втримати волонтерів в строю протягом всього проекту. З іншого боку, явно відшукаються й такі, що захочуть використати сотні молодих активістів в якості адмінресурсу, як це вже траплялось в Харкові.

Другий удар по молоді – це залучення студентів в ролі "масовки" на НСК "Олімпійський", про що напередодні повідомили представники студентської профспілки "Пряма дія".

Третім і, напевне найболючішим, є скорочення навчального року та виселення із гуртожитків тисяч мешканців. Адже в їх кімнатах під час турніру розміщуватимуть вболівальників.

Важко уявити наслідки та іміджеві втрати країни, якщо креативна та ображена молодь влаштує серію акцій, аби привернути увагу не лише українських, але й міжнародних ЗМІ до своїх проблем.

До речі, співробітників всесвітньо відомих Reuters, BBC, CNN в Україні під час турніру буде вдосталь. Буденну трансляцію футбольних поєдинків журналісти залюбки розбавлять не менш цікавими подіями за участю винахідливих студентів.

Заборона проведення акцій та підключення правоохоронців, як це часто трапляється, зіграють лише на руку організаторам. Адже фокус на подіях триматимуть ЗМІ із міжнародним ім’ям.

Організаторам Євро-2012 вкрай невигідно сваритись із українською молоддю, особливо напередодні проведення турніру. Натомість є безліч шляхів до зближення, починаючи від пільгових квитків на матчі та закінчуючи наметовим містечком для студентів, які не бажають залишатись за бортом футбольного свята.

Стимулювання волонтерського руху з боку влади та спільна реалізація проекту "Євро-2012" здатні об’єднати всі табори принаймні навколо футбольної події.

Чому над цим варто було замислитись ще раніше ? По-перше, ключову роль в збереженні іміджу країни таки доведеться взяти на себе тисячам волонтерів, які працюватимуть виключно на ентузіазмі протягом восьми годин щодня.

По-друге, розгнівана молодь може влаштувати альтернативне "свято", приклад якого ми спостерігали під час форуму міністрів освіти Європи.

По-третє, багато хто з українських студентів може не вибачити наслідків проживання вболівальників у своїх помешканнях, де все – від ремонту до меблів – оплачено студентськими грішми.

Микола Воробйов, координатор Всеукраїнського центру волонтерів – 2012, для УПpowered by lun.ua
Реклама:
Начало конца инфраструктурной диктатуры
АМКУ оштрафовал железнодорожное предприятие, которое завышало цены на пользование подъездными путями. Это решение открывает сотням компаний путь для борьбы за справедливые рыночные условия. (укр.)
Как реформировать железнодорожные пассажирские перевозки
Из-за карантина "Укрзализныця" потеряла две трети пассажиропотока. Дефицита вагонов нет, поэтому это время, чтобы экспериментировать с направлениями. (укр.)
Что не так с украинским санкциями и почему Украине нужен новый закон
Наш санкционный механизм может выглядеть мощнее чем европейский, однако на практике положение дел совершенно другое. К сожалению, существуют проблемы и серьезные пробелы в нашем санкционном механизме – почти отсутствует механизм мониторинга и ответственность за нарушение. (укр.)
Трудовое законодательство: реформирование со временным результатом
Вопрос изменения украинского трудового законодательства стоит уже больше двадцати лет, но до сих пор ни одна власть не взялась за системные реформы. (укр.)
Женщины – ключ к миру. Они должны быть услышаны и увидены
С момента принятия Резолюции значительно увеличилось количество женщин и женских групп в переговорах, которые выполняют роль официальных посредников или подписантов. Впрочем, прогресс происходит слишком медленно. (укр.)
15 лет в украинском IT: через "грабли" к росту
Падения и взлеты украинской IT-отрасли и планы на будущее.
Вправду ли украинцы такие толерантные? Как наши соцсети реагировали на #BlackLivesMatter
Миф о толерантном украинском обществе, которое органично принимает представителей любых наций и рас, к сожалению, очень легко опровергнуть. Мы увидели это, исследовав общественную дискуссию о движении BlackLivesMatter и протестов в США в мае-июне 2020 года. (укр.)