Філософія для нефілософічної країни

10 переглядів
Субота, 19 листопада 2011, 13:16
Олексій Якубін
політолог

Часто можна почути, що ми живемо у вкрай цинічному та прагматичному світі. Що жодні ідеї та базовані на них ідеології – ніяк не впливають на наше життя, а світ крутиться навколо зовсім інших речей.

Однак, це ілюзорне бачення, адже світ ніколи не був настільки заповнений ідеологічними кліше та стереотипами, як зараз. Інтернет, телебачення з пропагованими ними позиціями міцно поглинули наш світ, просякнули все навколо і стали реальнішими за саму реальність.

Навіть наша цинічна позиція – це ідеологічна позиція, і для нас самих гірше, що ми не усвідомлюємо, що насправді навіть наша вдавана прагматичність — це не просто результат нашого власного вибору чи досвіду, а нав'язані нам медіа-простором стереотипи поведінки.

Як правильно підмітив Карл Маркс, в цьому і проявляється прихована влада ідеології, яку ми неусвідомлено сприймаємо за єдино можливу реальність. Головне тут неусвідомленість. Тож ми часто практичні, але не раціональні.

І єдиним шляхом пробудження від цього "сну реальності" є саме усвідомленість. Усвідомленість того, що наші бажання, стереотипи поведінки, навіть сам хід думок — це, за великим рахунком, продукт суспільства, нав'язаного мас-медіа "образу світу".

Саме такий критичний (усвідомлений) підхід до всього і називається філософією. І саме він видається вкрай необхідним громадянам нашої країни. Він має стати "першопочатковою позицією" для початку дискусії на тему, якою ми хочемо бачити країну.

Адже багато наших помилок почалося з того, що ми некритично слідували пропонованим нам сценаріям замість того, щоб подумати – а чого насправді хочемо досягнути в особистому житті, в розвитку країни, якою ми хочемо її бачити?

Яким ми бачимо себе через 5, 10, 20 років і чи справді наші бажання – це справжні наші прагнення, а не нав’язані кимось бажання, які ми вважаємо своїми?

Кожного року варто перед собою ставити такі питання, перевіряти себе, боротися з "ледачістю думки" принаймні, саме для цього і існує Всесвітній день філософії, який з ініціативи ЮНЕСКО цими листопадовими днями відзначають по всьому світу.

Тож починаємо філософську боротьбу за зміну світу і самих себе в ньому!

Олексій Якубін, кандидат політичних наук, керівник дослідницьких програм аналітичного центру “Universitas”, для УПpowered by lun.ua
Веселі старти президента Зеленського у судах
Зеленський вніс до парламенту законопроект, що має виправити помилки, допущені попередньою владою, та забезпечити реальну незалежність суддів. Як змінився законопроект між першим і другим читанням, чи дослухались депутати до порад експертів і чи всі недоліки були вилучені – пояснюємо.
Маленька війна для Ердогана: навіщо Туреччина загострила конфлікт у Сирії
На тлі падіння популярності правлячої партії президенту Туреччини була потрібна маленька переможна війна. Та чи не зробив Ердоган найбільшу політичну помилку в своєму житті?
Як розпущена ВККС намагається залишити на посадах 75 недоброчесних суддів
17 жовтня біля ВККС зберуться активісти у костюмах нечисті та суддівських мантіях, щоб показати людей, яким кваліфкомісія хоче дозволити судити довічно. 
ЗЕ-законопроекти про землю: зрада чи перемога?
Уряд та керівна партія внесли свої законопроекти про обіг землі. Які пункти вони містять і які норми слід внести для балансу інтересів зацікавлених сторін?
Гра на "посилення": що насправді ховається за президентськими змінами до Конституції
Законопроекти від Зе справляють двояке враження. З одного боку, вони прагнуть задовольнити очікування суспільства, проте з іншого – намагаються посилити президентську владу та послабити роль парламенту.
Червоні лінії переговорів щодо транзиту газу, або Як не потрапити в пастку "Газпрому"
Тривають переговори між Росією та Україною щодо укладання угоди про транзит газу. Якими повинні бути стратегія і тактика Києва?
Президенти змінюються. Струковщина в судах forever?
Гарантовано увійде в історію України тільки той державний діяч, який усвідомить: країні потрібен не слухняний владі суд, не інструмент для вирішення поточних проблем, а суд незалежний, що керується виключно Законом.