Auf Wiedersehen, незалежний суд

40 переглядів
П'ятниця, 16 грудня 2011, 12:26
Олена Перепадя
журналіст, для УП

15 грудня, усі суди України були схожі на клумби, на декотрих з яких, з-поміж розкішних квітів, проглядалися і різнобарвні пакунки.

Разом зі святом Дня працівника суду по судах дефілювала корупція, адже відповідно до закону про протидію їй, прийняття суддями дарунків вартістю понад 502 гривень вважається корупційним правопорушенням.

Втім, судове свято з корупційним шлейфом залишилось у дні вчорашньому.

Й у тому ж вчорашньому дні, очевидно, залишилося щось, що хтось несміливо ще називав в Україні незалежним судом.

Раніше тільки результати опитувань громадян свідчили, що рівень довіри українців до судів є найнижчим серед усіх соціальних інститутів.

А нині уже і самі судді не приховують того, хто на них тисне і на кого вони орієнтуються у своїй правосудній роботі.

Так, згідно з даними соціологічного опитування 579 суддів, проведеного Радою суддів України та Центром суддівських студій влітку цього року, кожен п’ятий суддя відзначив, що стикався з тиском із боку представників виконавчої влади (20,8%).

Тих, хто відчув на собі тиск прокурорів, виявилося 18,5% серед опитаних, законодавців – 17,3%, керівників своїх судів – 11,9% та вищих інстанцій – 11% (під час анкетування суддя міг обрати кілька варіантів відповідей).

А днями один дисертант під час захисту кандидатської по судоустрою навів результати свого опитування 370 суддів з різних інстанцій.

На запитання дисертанта "який рівень впливу на формування внутрішнього переконання судді у судовій справі мають представники політичних сил", 22% опитаних суддів визнали цей вплив значним (4-5 балів за 5-бальною шкалою). Причому такі "внутрішньо вмотивовані представниками політичних сил" судді працюють переважно в місцевих судах в межах п’ятирічного строку.

А 70% опитаних дисертантом суддів заявили, що такий вплив на їх внутрішнє переконання у справі має авторитетна для них людина!

… Ці місцеві судді через певний час призначатимуться вищими кваліфікаційними комісіями, вищими радами юстиції та президентом у суди вищих інстанцій.

З урахуванням того, що сьогодні владі у судовій системі залишилось розібратися з останнім "головним болем" Банкової – Верховним Судом, не виключено, що хтось із цих місцевих суддів опиниться й у кріслах суддів верховних.

Слово "незалежність" у контексті діяльності судів навіть вживати буде незручно…

Олена Перепадя, для УПpowered by lun.ua
Капітолій. Початок реваншу Трампа
Дональд Трамп не здасться зараз, оскільки має намір балотуватися на наступних президентських виборах.
Заробити на смертях: як нас позбавили світової вакцини в 5 разів дешевше
Три долари заплатила Всесвітня організація охорони здоров'я за вакцину, закупівлю якої в ручному режимі зірвав міністр охорони здоров'я Максим Степанов.
Справжня ціна хутра норок: історія одного розслідувача
Наприкінці вересня 2020 року польський Сейм (нижня палата парламенту) провів історичну нараду з питань правового захисту тварин у Польщі.
Чи змінив Національний банк свою політику на валютному ринку
За яким принципом НБУ буде виходити на ринок з валютними інтервенціями та як впливатиме на курс. Що змінилося у новій стратегії?
Торговельний фокус з лісом: друзям — усе, а суспільству — нічого?
Чому торгівля необробленою деревиною відбувається на закритих "аукціонах" та без конкуренції.
Справа генерала Назарова — сигнал, який не можна ігнорувати
Справа Назарова як потенційний прецедент для військового судочинства України та свідчення неврегульованості ключових питань військової юстиції.
Демократія і некомпетентність
Чому Арістотель не довіряв демократії як формі правління, у чому полягають вади останньої та що це означає для сучасної України.