Формування Вищої ради юстиції за новими правилами

30 переглядів
Середа, 18 березня 2015, 09:23
Леся Шутко
журналіст Центру інформації про права людини

В Україні протягом року не відбулося очікуваного очищення судової системи від негідних мантії людей. Усі ті судді, які кидали за ґрати євромайданівців, забороняли мирні зібрання та відбирали водійські права у автомайданців, попри існування люстраційних законів, продовжують спокійно працювати.

І все – через зупинку судовими рішеннями діяльності ключового органу в системі суддівських звільнень та призначень – Вищої ради юстиції.

Наприкінці квітня відбудеться нова спроба розблокувати її роботу. Із цим можуть виникнути проблеми – і ось, чому.

Першими обирати своїх членів до ВРЮ на з'їзді, який відбудеться 24-25 квітня, будуть адвокати. Як відомо, їхні минулорічні рішення з цього приводу були скасовані судом. Пізніше вони намагалися провести ще один з'їзд у Мукачеві, однак ця спроба також виявилися марною.

У першому випадку у справу з блокуванням рішень з'їзду адвокатів втрутилася тоді ще народний депутат Інна Богословська, яка вважала обраних на ньому до ВРЮ кандидатів – людьми Юлії Тимошенко, тому й подала позов до суду.

В іншому – ініціативу перехопив діючий народний депутат Віктор Балога. Він різко відреагував на бажання керівництва Національної асоціації адвокатів України, НААУ провести у його рідному Закарпатті свій з'їзд, назвавши таку спробу намаганням дестабілізувати ситуацію в регіоні. Чого не радив робити заради бажання очільників адвокатської спільноти протягнути до ВРЮ своїх людей.

У результаті, в організаторів з'їзду виникли проблеми із орендою приміщення для проведення цього заходу. Подейкують, що усі їм в Мукачеві відмовляли.

Попри одіозність особистості самого Віктора Балоги, хочу зазначити, що в ситуації із цим з'їздом він-таки мав рацію. Адже адвокатською спільнотою сьогодні продовжує керувати Лідія Ізовітова, яка була вірною людиною режиму Януковича та досить тривалий час очолювала ВРЮ. До цього органу вона потрапила зі Спілки адвокатів України, яку у 90-х роках очолював кум російського президента Володимира Путіна – Віктор Медведчук. Із ним Лідія Ізовітова стояла біля витоків створення найстаршої в Україні адвокатської організації.

За її каденції в якості заступника голови ВРЮ були звільнені незручні для режиму Януковича служителі Феміди, зокрема й суддя Верховного суду Олександр Волков, якого нещодавно поновили на посаді на вимогу рішення Європейського суду з прав людини.

Коли ж Лідія Ізовітова ще й очолила НААУ, то хвиля репресій докотилася і до адвокатської спільноти. Тоді за інакомислення почали масово позбавляти правників адвокатських ліцензій.

Попри революцію гідності та зміну влади, Лідія Ізовітова продовжує очолювати НААУ. І не виключено, що за допомогою наближених до неї адвокатів, делегованих на з'їзд, вона спробує відправити до ВРЮ своїх людей, щоб і надалі мати вплив на формування суддівських кадрів.

Подібні спроби може чинити й одіозний юрист, народний депутат Сергій Ківалов. Швидше за все, він намагатиметься під час проведення 28 квітня з'їзду представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ, який теж делегує до ВРЮ членів, протягти туди своїх "однодумців", щоб відновити свою значимість у судовій системі. Раніше йому, як голові створеної ним ВГО "Рада представників вищих навчальних закладів та наукових установ", напряму вдавалося керувати його проведенням.

Завдяки рішенню цього з'їзду, у 2009 році разом з Ківаловим до складу ВРЮ потрапив і Портнов. Чим це закінчилося, гадаю, не варто зайвий раз пояснювати.

Нині ж час та місце проведення з'їзду визначається Міністерством освіти та науки України. Минулого року така ж спроба МОН провести, як альтернативу ківалівському з'їзду, демократичний з'їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ – зазнала поразки. А все через те, що законом точно не була визначена процедура його організації.

Саме тому кожне проведення з'їзду ставало предметом судового розгляду. При цьому рішення завжди виносилися на користь Ківалова. Так сталося й минулого року.

Тому обрані від науковців кандидати до ВРЮ не змогли реалізувати надані їм з'їздом повноваження.

Зараз все залежатиме від нових результатів голосування делегатів з'їзду науковців. Не виключено, що і цього разу будуть задіяні старі методи впливу на отримання вигідних рішень.

"Щоб цього не трапилося, ініціативу у свої руки має перехопити громадськість, – упевнений експерт Центру політико-правових реформи з судівництва Роман Куйбіда. – Адже за місяць до проведення адвокатами та представниками юридичних вишів і факультетів своїх з'їздів, на яких обиратимуть членів ВРЮ, на сайті цього органу оприлюднюватимуть інформацію про усіх кандидатів.

Тому потрібно слідкувати за професійним шляхом, репутацією та доходами кожного з них, щоб не допустити до ВРЮ нечесних, непрофесійних, залежних від великих фінансових апетитів, представників минулої або ж діючої влади людей. Бо в адміністрації президента сьогодні теж до цих з'їздів проявляють чималий інтерес.

Тож, ми маємо бути пильними. Адже йдеться не лише про новий склад ВРЮ, а про майбутнє судової влади в цілому".

Однак, і за таких умов у представників минулої влади можуть бути варіанти. Адже їм достатньо порушити процедуру проведення з'їзду адвокатів чи науковців – і це може стати підставою для скасування прийнятих на них рішень у суді. Відтак, ВРЮ знову не отримає делегованих ними членів та не зможе повноцінно працювати.

А це негативно позначиться не лише на процедурі люстрації, а й на усій процедурі кадрових призначень.

Леся Шутко, спеціально для УПpowered by lun.ua
Українське диво: громадські ініціативи – наша секретна зброя і шанс на порятунок
Солідарність – це здатність людини діяти, спираючись не на найбільш ефективні підходи, а на причетність. (рос.)
Скільки держава витрачає на маски
Дефіцит масок відчувають не тільки громадяни, але й державні замовники: лікарні, військові, органи влади. Якими були ціни на медичні маски протягом останніх трьох місяців на Prozorro?
Земля і вірус: як владі підтримати фермера
В умовах економічної кризи та запуску ринку землі влада має підтримати вітчизняного агровиробника.
Не подобається? Звалюй! Або чому карантин оголив вразливість ґіґ-економіка
Коронавірус загострив усі невизначеності статусу водіїв і кур'єрів таких компаній, як Glovo, Uber, Bolt, Raketa, Uklon та ін. Чи мають їх працівники право на соціальні гарантії та за чий рахунок?
Консультативна рада в Мінську: вихід з глухого кута або шлях до дестабілізації?
Києву потрібен конструктивний спосіб реінтегрувати свої території на Донбасі, уникаючи збільшення кровопролиття. (рос.)
Козлові крани, бази відпочинку, протигази – що продає держава на аукціонах
Скільки держава вже заробила на малій приватизації, що можна купити на аукціонах та які вигоди отримує бізнес від прозорого продажу?
Справа експрем'єра Гончарука отримала своє законодавче продовження?
Скільки товарів протиепідемічного призначення треба вивезти з України, щоб понести кримінальну відповідальність.