Олігархічний "дах" стає дірявим

9112 переглядів
Вівторок, 21 червня 2016, 17:52
Юрій Сидоренко
для УП

Корупція, як і дідівщина в армії, дісталась нам ще з радянських часів. Але якщо з дідівщиною, можна сказати, покінчено, то з корупцією – однією з найбільших проблем у нашому суспільстві – ще доведеться поборотися.

Починаючи з 2014-го практично усі, хто претендував на найвищі посади у новій владі – і напередодні президентських виборів, і під час виборів у ВР, – говорили про боротьбу з тим негативним явищем.

Дехто з них мав спеціальні товсті папки, за їхніми словами, набиті компроматом на корумпованих політиків, чиновників та бандитів при владі. Виступаючи перед виборцями, кандиат кидав папку на стіл, показував пальцем на неї і казав приблизно наступне: "Тут є документи, завдяки яким не один злочинець сяде до в'язниці", – а він зробить усе, щоб корупція в країні була знищена.

Ніхто з виборців у цю папку не дивився і не перевіряв. А кандидат, ставши депутатом, більше на окрузі не з'являвся.

Мінялися президенти, депутати – а корупція як процвітала, так і, на жаль, процвітає.

Тільки зараз, останнім часом, мабуть, під тиском суспільства, почалися справжні затримання відвертих корупціонерів та хабарників.

Нещодавно Військовою прокуратурою спільно з представниками Генпрокуратури було заарештовано Олександра Кацубу, колишнього заступника голови "Нафтогазу" і колишнього заступника "Чорноморнафтогазу".

Молодого газового "діяча" Кацубу пов'язують із так званою групою-сім'єю Януковича, які на сьогодні є переважно втікачами. Один із них – "гаманець сім'ї" Сергій Курченко.

Ці люди свого часу не думали про якісь розплати за злочини і спокійно створювали різноманітні схеми крадіжок з державного бюджету. Наприклад, схема перерваного транзиту – коли нафтопродукти, нібито, йшли транзитом через територію України (на папері), але насправді залишалися в країні, йдучи на імпорт без сплати податків.

На даний момент прокуратура взялася за розгляд справи про розкрадання компанією Курченка "Газ Україна 2020" бензину "Нафтогазу" на суму 450 мільйонів гривень. Даним корупціонерам "світить" покарання у вигляді 12 років ув'язнення за кримінальними статтями, у яких йдеться про створення злочинної організації та привласнення майна шляхом зловживання службовим становищем.

Варто відмітити, що тривалий час Кацубі вдавалося уникати арешту. За спостереженнями засобів масової інформації, він був під патронатом олігарха Ігоря Коломойського. Який, свого часу, прилаштував батька Кацуби у свою депутатську групу "Відродження".

Довший час "дах" Коломойського забезпечував Кацубі недоторканість. Але тепер той "дах" почав протікати.

Судячи з усього, відносини Коломойського і президента знову не зладились, і назріває велика війна.

Не так давно компанії з групи "Приват" Коломойського подали позов до Стокгольмського арбітражу на державу Україна через, нібито, несплачений газ, який було видобуто компанією "Укрнафта". Бізнесмен Коломойський на засіданні акціонерів компанії заявив, що сума позову становить приблизно 5 мільярдів американських доларів.

Однак що б не було причиною конфлікту, той факт, Що "дах" олігархів вже не може бути бронею для корупціонерів з колишньої влади – є явищем відрадним.

Аналітики вважають, що хмари тепер починають згущуватися і над ще одним діячом, який після Майдану ховався під дахом Коломойського. А саме – міським головою Харкова Геннадієм Кернесом.

У 2006 році даний політик за списком Партії регіонів потрапив у депутати до міської ради міста. І вже у 2010 році стає мером Харкова. Був головою Харківської міської організації Партії регіонів. Це при тому, що МВСУ декілька разів відкривала кримінальні справи за різні злочини.

У 2014 році Генеральна прокуратура відкрила проти Кернеса ще одну кримінальну справу за підозрою у вбивстві, викрадені та тортурах людей.

Громадяни бачили у новинах не на одному українському телевізійному каналі, як "успішного політика" Геннадія Кернеса судили. А утім, його завжди щось рятувало – то інвалідне крісло, то якісь інші обставини.

Мабуть, ті, "інші обставини" були грошами Януковича та так званим олігархічним дахом Коломойського.

Але, судячи з останніх затримань правоохоронними органами осіб, причетних до зловживань під дахом олігархів – вочевидь цей дах почав протікати.

А це означає, що правоохоронна система хоч з труднощами, але починає оновлюватися і працювати.

Принаймні – такий має вигляд.

Юрій Сидоренко, спеціально для УПpowered by lun.ua
Як реформувати вищу юридичну освіту в Україні
Виші здійснюють підготовку юристів за програмами, які не враховують потреби юридичної практики.
Нова податкова реформа: крок вперед, два назад
Збільшення податкового навантаження для бізнесу підготував законопроект №1210. Чого стосуватимуться запропоновані зміни? (рос.)
Чи піде Україна на угоду з дияволом у справі про націоналізацію Приватбанку
Прем'єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що влада шукає "компроміс" з мільярдером-олігархом Ігорем Коломойським в справі Приватбанку. Які наслідки це матиме для України? (рос.)
Як купують ліки для регіонів? Києве, маємо проблеми
Зрештою, рекомендації МОЗ та МЕРТ мають стати обов'язковими для виконання – набути статус нормативного акту. А це вже виклик для нової влади, яка отримує реальну можливість продемонструвати, як вона насправді опікується українськими пацієнтами та їхніми грошима.
Горщики, з яких їли 3 тисячі років тому
Археологи натрапили на рідкісні артефакти доби чорноліської культури в Кам'янці-Подільському.
Конфлікт із минулого: як історія розсварила двох ключових союзників США
Конфлікт між Південною Кореєю та Японією набирає обертів, вже ставши загрозою для стабільності у регіоні. Особливо на тлі самоусунення США від проблем своїх союзників.
На фінансування партій у 2020 передбачено понад 1 мільярд гривень. І це нормально?
Яку частку державного фінансування мають отримати парламентські та позапарламентські партії на статутну діяльність у наступному році?