Нацагентство з повернення активів – невеличка, але важлива частина антикорупційної головоломки

1120 переглядів
Середа, 01 березня 2017, 14:56
Кястутіс Ланчінскас
голова Консультативної місії ЄС

Незабаром Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (Нацагентство) оголосить про початок конкурсного відбору на 25 вакантних посад і це є доброю новиною для України в її боротьбі з корупцією. У найближчі місяці буде закладено фундамент відомства, і відбір співробітників в цьому процесі має ключову роль.

Європейський Союз, зі свого боку, збільшив підтримку України в її боротьбі з корупцією. Зокрема, сприяння інституційному розвитку Нацагентства  – один з пріоритетів Антикорупційної ініціативи Європейського Союзу (EUACI), що наразі є наймасштабнішим проектом в Україні за фінансової підтримки ЄС в галузі боротьби з корупцією (16.3 млн. євро).

Він розпочався в грудні 2016 і буде реалізований Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA). Консультативна місія Європейського Союзу (КМЄС) максимально тісно співпрацюватиме з EUACI заради надання найбільш ефективної підтримки Нацагентству.

Звичайно, багато українців можуть ще не до кінця розуміти роль Нацагентства.

Люди стурбовані  більш нагальними питаннями, вони хочуть бачити конкретні результати,  притягнення корумпованих посадовців до відповідальності вже сьогодні. Проте Нацагентство є ключовим елементом в антикорупційній головоломці.

Разом з Національним антикорупційним бюро України (НАБУ), Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою (САП) та Національним агентством з питань запобігання корупції (НАЗК) Нацагентство з повернення активів  –  одне з новостворених відомств, покликаних боротися з корупцією в державі. Воно є важливою складовою реформ в країні. Для того, щоб стати незалежним та ефективним відомством, Нацагенство потребує підтримки як від влади, так і від населення.

Нацагентство з повернення активів напряму підпорядковується Кабінетові міністрів. Завдання відомства: відстежувати вкрадені або отримані злочинним шляхом активи,  виявляти, де вони заховані, управляти конфіскованими активами. Ефективна робота  Нацагентства забезпечить повернення до державного бюджету вкрадених коштів. Звичайно, перед ним стоїть неймовірно складне завдання, оскільки, по-перше, це абсолютно нова для України діяльність, і по-друге, успіх Нацагентства тісно переплітається з прогресом в реформуванні правоохоронних органів.

Один приклад: Нацагентство не зможе бути успішним без успішної роботи НАБУ. Зокрема й тому, що розслідування Національного антикорупційного бюро стосуватимуться тих же самих осіб, активи яких Нацагентство відстежуватиме.

В Консультативній місії ЄС ми переконані: успіх українських антикорупційних відомств можливий лише за умови їх незалежної роботи,  належного забезпечення ресурсами та координації діяльності з іншими агенціями.  Будь-яка міжвідомча ворожнеча матиме лише негативний вплив на боротьбу з корупцією.

Варто відзначити, що НАБУ вже надає підтримку Нацагентству: відомство ділиться  досвідом, отриманим протягом останніх двох років з моменту запуску.  КМЄС та інші міжнародні партнери покладають великі надії також і на створення в найближчому майбутньому антикорупційного суду.

На першому етапі, підтримка діяльності Нацагентства з боку міжнародної спільноти буде вирішальною. Відомство вже починає налагоджувати контакти з подібними агенціями в ЄС, і Консультативна місія ЄС максимально сприятиме цьому.

До слова, розшук та повернення активів – досить нова складова правоохоронних систем в країнах Європейського Союзу.  Але наразі такі агенції швидко  розвиваються, їх діяльність вимагає високого рівня компетентності, досвіду та значно залежить від координації на державному та міжнародному рівнях.  Одним з пріоритетів Нацагентства має бути переймання досвіду  повернення активів від аналогічних відомств ЄС.

В Консультативній місії ЄЄ ми вважаємо, що боротьба з корупцією не може бути успішною без належної політичної волі та неухильного дотримання зобов’язань щодо її подолання. Так, створення Нацагентства з повернення активів та інших антикорупційних органів є похвальним кроком, але корупція надто глибоко засіла в українському суспільстві, тож реформи слід пришвидшувати.

Занепокоєння громадськості не важко зрозуміти.

Українці втомилися як від самої корупції, так і від її згубного впливу на повсякденне життя. Але й очікування мають бути реалістичними. Так в країнах ЄС, які пройшли шлях всеосяжних реформ, зокрема, Польща і Литва – минуло кілька років, поки робота антикорупційних органів дала свої результати.  Варто дивитися на речі ширше, адже нещодавно ані Нацагентство, ані інші антикорупційні відомства навіть не існували в Україні. 

Я вже наголошував на важливості міжнародної підтримки. Консультативна місія ЄС тісно співпрацює з керівництвом Нацагентства, вже погоджена низка ініціатив, які планується реалізувати в найближчі місяці. КМЄС спостерігала за обранням Антона Янчука на посаду очільника відомства, і вже незабаром ми надаватимемо підтримку Нацагентству в питаннях управління кадрами, налагодження міжнародних контактів та стратегічних комунікацій.

В нас єдина мета – зниження рівня корупції та покращення добробуту усіх українців. А створення Нацагентства з повернення активів – це хай і невеличка, але дуже важлива перемога України на її шляху реформ.

Кястутіс Ланчінскас, голова КМЄС, для УПpowered by lun.ua
Як знайти себе у світі моди. Мій досвід навчання fashion-маркетингу у Європі
Потрібно більше комунікувати та не боятися знайомитись з людьми, розказувати про себе.
Призначення Зеленського в силовому блоці
Найбільш чітка позиція в контексті кадрових змін у силовому блоці стосовно генпрокурора: Юрій Луценко представляє "стару команду". На пост повинен прийти фахівець, кандидатуру якого спочатку оберуть на відкритому конкурсі, а вже потім подадуть на узгодження до парламенту.
Законодавчі "зради" й "перемоги" у бізнес-сфері
Інвестиційний клімат в Україні поліпшується, але зупинятися на досягнутому не варто. Інвестори чекають на послаблення адміністративного впливу на економіку.
Стежать зверху: як ефективно управляти землею з космосу
Як зйомки з космосу допоможуть контролювати сівозміну, впроваджувати точне землеробство та підтримувати ОТГ для ефективного управління землею.
Релігійна декомунізація в Україні
Після десятиліть витіснення символів культу з публічного простору релігійні постаті повертаються на вулиці і площі міст світської України.
Зеленський та мажоритарники: технології, шанси, прогнози й парадокси виборів до Ради
Якщо у центральних округах представники правих партій не будуть домовлятися між собою і ділити округи, не переступаючи один одного, то Зеленський переможе і в Центрі, і в Києві. І матиме повну більшість.
Бізнесмени на держслужбі: на що звернути увагу членам ЗеКоманди
Як бізнесменам, які прийдуть на держслужбу, не наступити на граблі майнового декларування. (рос.)