Дошка ганьби. Чому прізвища злісних неплатників аліментів з’явилися у відкритому доступі

4979 переглядів
Вівторок, 20 лютого 2018, 12:30
Вадим Гуцул
керівник Головного територіального управління юстиції в Кіровоградській області

6 лютого 2018 року набув чинності закон щодо посилення відповідальності недобросовісних батьків, які після розлучення ігнорують виконання свого прямого обов’язку й ухиляються від утримання власних дітей упродовж шести та більше місяців.

Завдяки цьому державні виконавці, які займаються виконанням рішень судів про стягнення аліментів, мають можливість застосовувати проти боржників нові інструменти примусового впливу.

Зокрема, йдеться про обмеження злісних неплатників у праві полювання, виїзду за межі України, керування транспортними засобами та користування вогнепальною зброєю.

І, як показує практика, ці новації є в дійсності дієвими.

Відтак, з початку року органи державної виконавчої служби ліквідували заборгованість зі сплати аліментів на суму 1,9 мільярда гривень на користь 550 тисяч дітей.

Незважаючи на досить високі результати, ще є над чим працювати, адже судові рішення про стягнення аліментів в Україні виконуються не в усіх випадках.

Зокрема, раніше складнощі виникали в тому разі, коли боржник насправді не мав офіційного доходу або майна, за рахунок яких можна було б ліквідувати заборгованість.

Наразі, згідно з новим законодавством, за таких обставин злісного неплатника може бути притягнено до виконання суспільно корисних робіт, оплата за які в повному обсязі спрямовуватиметься на погашення заборгованості з аліментів.

Однак є "особлива" категорія недобросовісних батьків, які працюють неофіційно й мають стабільний фінансовий дохід.

Незважаючи на високе матеріальне становище, вони відмовляються добровільно сплачувати аліменти, вчиняючи при цьому економічне насилля над дитиною й обмежуючи її в праві повноцінного та всебічного розвитку.

Як у такому випадку боротися з боржниками?

Усе досить просто: слід застосовувати методи психологічного впливу.

Саме з цією метою створено реєстр боржників і відкритий список злісних неплатників, у яких міститься інформація про всіх осіб, які мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці.

Високопосадовці, депутати, бізнесмени, які працюють у межах тіньової економіки, занадто дбають про свою репутацію в очах оточуючих, тому навряд чи захочуть фігурувати в таких скандальних ситуаціях, як відмова від утримання власної дитини.

Погодьтеся, набагато простіше сплатити заборгованість, ніж втратити авторитет, потрапивши на так звану "дошку ганьби".

Однак заплямування репутації – ще не все, що може очікувати на злісного неплатника після того, як інформація про нього потрапить у публічний реєстр боржників з аліментів.

Наприклад, у нього автоматично з’являться проблеми, якщо він захоче посвідчити договір відчуження майна в нотаріуса або отримати кредит у фінансовій установі, адже йому в обох випадках у цьому відмовлять.

Наразі в реєстрі міститься інформація про понад 75 тисяч злісних боржників, які заборгували кошти своїм дітям.

Тепер країна знатиме всіх своїх "героїв" в обличчя. Адже чи можете ви бути впевненими в тій людині, яка готова забути про власну дитину?

Вадим Гуцул, керівник Головного територіального управління юстиції в Кіровоградській області, спеціально для УПpowered by lun.ua
Цифрові технології можуть допомогти в догляді за людьми похилого віку
Технологія може вчасно передавати опікунам та близьким необхідну інформацію про стан людини, при цьому захищаючи конфіденційність. (рос.)
Тариф на воду: куди течуть наші гроші
Коли йдеться про якість доріг, питання щодо необхідності їх ремонту не виникають. А що із системою водопостачання?
Римський статут: час для ратифікації
Що відбувається, що таке Римський статут і чи слід його ратифікувати?
Кому і чим не догодила художня книжка про університетське середовище
Художні твори не є підставою для цивільно-правової відповідальності, бо це порушує свободу творчості.
Економічні кроки нової влади: як забезпечити зростання доходів
Стійка економіка – фундамент зростання доходів українців. Що має зробити президент, уряд та парламент?
Що робити, якщо на шляху встав патентний троль?
Хто такі патентні тролі, як вони опинились в Україні і що робити, щоб захиститися від них
Риба в сітках бюрократа
Україна може стати світовим лідером рибного ринку, проте для цього влада повинна зробити хоча б мінімальні зусилля.