Ідеї Януковича пораділи в "Газпромі". Можливий "білоруський варіант"?

П'ятниця, 22 січня 2010, 10:44

У "Газпромі" підтримують ідею Віктора Януковича про створення консорціуму з управління газотранспортною системою України за участю Росії.

"Ми давно виступаємо за створення консорціуму", - заявило джерело в російській монополії газеті "Комерсант-Україна".

"І якщо ініціатива нового президента України буде підтримана, це може означати, що країна нарешті забезпечить необхідні інвестиції в модернізацію ГТС", - зазначив співрозмовник у "Газпромі".

Між тим, другий кандидат на посаду президента прем'єр Юлія Тимошенко заявляла, що не допустить створення консорціуму.

Її радник, член комітету Верховної Ради з ПЕК Олександр Гудима говорить, що "у випадку його створення Україна, безумовно, програє".

"Від планів щодо будівництва обхідних газопроводів Росія не відмовиться. Рішення про це вже прийнято на рівні прем'єр-міністра Володимира Путіна, залучені інвестори і виділені необхідні кошти", - пояснив він.

Гудима нагадав, що у 2009 році обсяг прокачування російського газу через територію України знизився на 31% - до 75 млрд кубометрів, але це було зв'язано винятково з падінням споживання газу в країнах Євросоюзу. "Уже цього року обсяг прокачування виросте до 110 млрд кубометрів", - упевнений він.

На думку Гудими, економічний ефект від створення консорціуму буде короткостроковим. "Знижки для української промисловості будуть діяти 3-5 років, не більше", - каже він.

Цю інформацію непрямо підтвердили в "Газпромі".

"Ціна газу для України має бути ринковою. Ми можемо говорити про деяку знижку від цієї ринкової ціни, але рівно на розмір вартості газотранспортної системи. Тобто може йтися про білоруський варіант", - сказав співрозмовник у компанії.

У 2006 році білоруський уряд продав "Газпрому" за $2,5 млрд 50% ВАТ "Белтрансгаз", яке управляло білоруською ГТС. Ця сума виплачувалася протягом 4 років, частково грошима, частково газом. Ціна газу для Білорусії з того часу росла й утримувалася усередині країни на прийнятному рівні завдяки коштам від продажу ГТС.

Як відомо, Янукович пообіцяв у випадку перемоги на президентських виборах створити консорціум з управління ГТС України за участю "Газпрому". На його думку, це дозволить збільшити обсяг прокачування газу через Україну і домогтися нижчої ціни для себе.

Джерело в Партії регіонів уточнило, що якщо Росія не погодиться постачати газ за нижчими цінами, то Україна почне закуповувати його в Туркменії.powered by lun.ua