Стан прав людини в Україні погіршується - "Amnesty International"

П'ятниця, 13 травня 2011, 10:59

Ситуація з дотриманням прав людини в Україні погіршується.

Саме до таких країн віднесла нашу державу міжнародна організація "Amnesty International" у своєму останньому звіті, передає Радіо "Свобода".

Зроблений цією організацією моніторинг засвідчив збільшення кількості катувань та нелюдського поводження у силових структурах, обмеження свободи слова та зібрань і масові прояви ксенофобії.

Загалом "Amnesty International" зафіксувала обмеження свободи слова впродовж минулого року у 89 державах, катування – у 98-ми, несправедливий суд – у 54 країнах.

Україна є у кожному з цих переліків, повідомила на презентації звіту у Києві представник "Amnesty International" Тетяна Мазур.

"Україна уперше згадана в загальному прес-релізі звіту. Наші спостерігачі та волонтери відзначають погіршення ситуації з дотриманням основних прав людини. За останній рік зросла кількість повідомлень про катування у міліції, слідчих ізоляторах і в’язницях. Тут можна згадати останні факти побиття в’язнів у Вінницькому СІЗО", - сказала вона.

"Маємо три випадки переслідування правозахисників. Одного з них, Андрія Бондаренка, суд тричі направляв на примусове психіатричне обстеження з формулюванням "загострене усвідомлення своїх прав і войовнича наполегливість у їхньому відстоюванні", - додала правозахисник.

Мазур згадує про випадки, коли недотримання прав людини закінчувалося трагедією. Так, біженець із самопроголошеної Абхазії Тамаз Кардава загинув після побоїв і через те, що в СІЗО йому не надали належної медичної допомоги.

Речник Генеральної прокуратури України Юрій Бойченко відреагував на ці дані обережно: "Дійсно, ми спостерігаємо окремі порушення прав людини, зокрема, у міліції та у місцях позбавлення волі. Однак це питання одним словом не прокоментуєш. Ми маємо сказати про це ґрунтовно, вивчивши всю інформацію і мотивацію звіту правозахисної організації".

Голова Вінницької правозахисної групи Дмитро Гройсман погоджується з висновками "Amnesty International", але бачить і позитивні моменти.

"Загалом я довіряю висновкам Amnesty International. Дійсно, в Україні за останній рік стало відомо більше фактів катувань у державних силових відомствах. Але і збільшилася кількість міліціонерів, яких притягли за це до відповідальності", - сказав він.

"Факти тиску на правозахисників були, але вони не є проявами системної репресивної політики уряду. Це дії місцевих чиновників, які зарвалися без контролю згори", - додав Гройсман.

Правозахисник сподівається, що найближчим часом Україна зможе поліпшити ситуацію з захистом прав людини за рахунок змін до законодавства.

powered by lun.ua