Експерти Ради Європи: Силовики Януковича катували майданівців

Вівторок, 13 січня 2015, 08:55

Експерти Ради Європи дійшли висновку, що методи, які застосовувались з боку правоохоронних органів України до учасників Майдану у Києві взимку 2014 року, можуть вважатися тортурами.

Про це йдеться у звіті Комітету із запобігання тортурам та нелюдському поводженню Ради Європи (CPT), який було складено за результатами візиту ad hoc членів комітету до України з 18 по 24 лютого 2014 року, повідомляє DW.

Делегація комітету сфокусувала увагу "на поводженні з учасниками Майдану під час проведення двох операцій з наведення громадського порядку з 19 по 23 січня 2014 року у Києві, з 26 по 27 січня у Дніпропетровську і протягом операції з 18 по 21 лютого у Києві, проведення якої припало безпосередньо на час перебування делегації" у столиці України.

У звіті експерти СРТ дійшли висновку, що жорстокі методи поводження, які застосовувалися до учасників Майдану з боку представників правоохоронних органів до моменту передачі їх у відділи міліції, викликають багато запитань.

"В окремих випадках жорстоке поводження мало настільки такий тяжкий характер, що це може вважатися тортурами", - йдеться у звіті.

Члени делегації провели низку інтерв’ю з учасниками протестів, які на момент візиту експертів перебували в ув’язненні чи у медзакладах Києва та Дніпропетровська. Вони поговорили з керівництвом і лікарями київських та дніпропетровських лікарень, із судмедекспертами.

Експерти також відвідали "Антимайдан" у Києві, оскільки комітет отримав повідомлення, що "невизначені особи чи представники влади" утримували у Маріїнському парку майданівців.

У Києві делегація СРТ зібрала численні свідчення і докази жорсткого поводження з учасниками Майдану з боку представників органів внутрішніх справ і "груп невідомих осіб у цивільному одязі, які тісно співпрацювали" з силовиками.

У більшості випадків люди повідомляли, що їх били "гумовими кийками, іншими твердими предметами доти, поки вони переставали рухатися чи непритомніли". Демонстрантів також "кидали на землю, били ногами, душили, труїли надмірною кількістю сльозогінного газу, стріляли в них гумовими кулями з близької відстані", йдеться у звіті.

Експерти наголошують, що "насильство застосовувалось і до людей, які не виявляли спротиву і підкорялися наказам силовиків". У звіті наводяться уривки інтерв’ю з учасниками Майдану, чиї імена позначені лише ініціалами. Ці люди скаржилися на насильство та знущання з боку членів спецзагону МВС "Беркут".

У документі згадується і справа Михайла Гаврилюка, яку СРТ вважає "символічною".

У звіті йдеться про те, що декілька осіб, з якими спілкувались члени делегації, твердо переконані, що "беркутівці", котрі допитували і знущалися над затриманими, були "правоохоронцями іноземної держави, а саме Російської Федерації". Про це нібито можна було судити з їхнього специфічного акценту та "природі запитань, які вони ставили".

Проте у звіті наголошується, що "інформація, що підтверджує ці факти, зібрана під час візиту Комітету, не є достатньо точною, щоб делегація могла вважати її достовірною".

Крім того, українська влада повідомила Раді Європи у листі від 10 квітня, що "на даному етапі розслідування поки що не знайдемо доказів того, що офіційні представники правоохоронних органів з РФ були присутні серед українських силовиків у центрі Києва".

Комітет наголошує, що реакція держави на будь-які прояви насильства не повинна за жодних обставин переростати у акти тортур чи інші форми жорсткого поводження (включно зі застосування надмірної сили). Важливо, щоб українська влада вжила рішучі заходи, аби не повторювалися такі порушення, як за Майдану, наголошує комітет.

Комітет наголошує, що реакція держави на будь-які прояви насильства не повинна за жодних обставин переростати у акти тортур та будь-які інші форми жорсткого поводження (включно із застосування надмірної сили).

Важливо, щоб українська влада вжила рішучі заходи, аби не повторювалися такі порушення, наголошує комітет. Застосування тортур чи інших форм жорстокого поводження протягом операцій з наведення громадського порядку спецзагонами міліції та внутрішніх військ "не є прийнятним за жодних обставин".

На думку СРТ, українські слідчі органи повинні створити спеціалізовану оперативну групу, яка займалася б розслідуваннями усіх випадків застосування жорсткого поводження з боку державних органів протягом Майдану та інших подібних подій, які відбулися вже після лютого 2014 року.

Комітет "протягом місяця хотів би отримати інформацію" про те, які дії вживаються для створення такої оперативної групи, а також про деталі розслідування кількох справ, зокрема, щодо катувань "беркутівцями" активістів Майдану.powered by lun.ua