Три чверті Сходу й Півдня підтримують розбудову Європи в Україні - GfK

П'ятниця, 13 листопада 2015, 11:51

77% опитаних на сході та півдні України громадян підтримують ідею розбудови Європи в Україні.

Про це свідчать результати дослідження "GfK Ukraine", проведеного з 30 жовтня по 6 листопада, повідомляє координатор Інформаційної кампанії "Сильніші разом!" Любов Акуленко у блозі на "Європейській правді".

Опитування проводилося у 8-ми областях: Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Херсонській, Харківській, Донецькій, Луганській. Було опитано 1000 респондентів методом телефонних інтерв’ю із дзвінками на мобільні номери.

Схід і Південь досить позитивно ставиться до ЄС – підтримка на рівні 59%. Найбільш прихильно до ЄС налаштовані в Херсонській області – 71% підтримки.

Ставлення до ЄС на сході й півдні України. Дані Gfk

При цьому рівень підтримки Росії як основного партнера у зовнішній політиці знизився до 13% (для порівняння: за даними "GfK Ukraine" загалом в Україні в квітні 2015 року таких було 6%, тоді як у грудні 2013 року - 31%).

Ставлення до ЄС у цьому плані дещо краще – 29% опитаних вважають, що співпраця з ЄС має бути пріоритетним напрямком зовнішньої політики України.

Найбільш популярною є ідея дотримання нейтралітету в зовнішній політиці. Її підтримує 55% опитаних.

Ставлення до ЄС на півдні і сході України. Фото Наталі Соколенко

Між тим, Акуленко відзначає, що люди почали розчаровуватись в ідеї європейської інтеграції після Революції гідності: таких зараз – 10%.

Втім, з’явились і ті, які раніше не підтримували євроінтеграцію, а тепер почали – це 14% опитаних.

Основна причина, чому люди розчарувались в ідеї євроінтеграції: бо вважають, що немає реальної перспективи членства в євроспільноті для України, оскільки влада не проводить потрібних для цього реформ.

Відсутність реформ – і серед основних причин, чому нам не варто зближуватися з ЄС.

Аналіз аргументів, з яких жителі Сходу та Півдня підтримують зближення з ЄС, показує, що в більшості їх цікавить економічний блок – можливість підвищення рівня життя, зарплат і пенсій до європейського рівня. Аргумент про безвізові поїздки до ЄС зараз не потрапляє до переліку основних причин зближення з ЄС, зазначає Акуленко.

Експерт також відзначає, що люди перестають підтримувати Росію через її агресивні дії, а не через позитивні дії влада у сфері євроінтеграції та реформ. На її думку, це дуже негативний сигнал, адже за відсутності активних дій підтримка Росії може знову зрости.

На думку Акуленко, ідея євроінтеграції може стати об’єднуючою, але "починати треба з найпростіших сфер, які їх турбують – освіта, медицина, ЖЕКи".