Financial Times: влада України не виправдовує надій

Понеділок, 21 грудня 2015, 13:06

Діюча українська влада, яка прийшла після перемоги Майдану майже два роки тому, все ще в'язне у корупції та внутрішніх протистояннях і не виправдовує довіри людей.

Про це йдеться у статті авторитетної британської газети Financial Times.

"Можливо, українці ще не готові масово повернутися на вулиці. Але через два роки після протестів на Майдані опитування свідчать, що багато хто переконаний, що прозахідні лідери, яких вони привели до влади, не виправдали вимоги демонстрантів: про відмову від клептократії, вищий рівень життя і верховенство права", – пише видання.

Автори статті зазначають, що такий настрій людей, зокрема, проявив себе у листопаді під час меморіальної демонстрації на Майдані, під час якої дехто закликали скинути президента Петра Порошенка.

Зокрема, зазначає видання, що увага людей наразі повертається від війни на сході і рецесії у економіці до боротьби з корупцією. Зокрема, мова йде про контроль над олігархами, які  протягом тривалого часу маніпулювали економікою і законами для власного збагачення.

Один з бізнесменів розповів авторам матеріалу, що в країні загалом нічого не змінилося і розписав корупційну схему, за якою розкрадаються близько 4 млрд доларів державних коштів щороку.

"Все ще діє прихована система, коли основні олігархічні групи годуються наче паразити у нечестивому союзі між ними і верховними урядовими колами", – додав він.

Для підтвердження негараздів у владі на фоні корупції видання нагадало конфлікт між Олегом Барною і Арсенієм Яценюком у Верховній Раді, а також Арсеном Аваковим і Міхеілом Саакашвілі на засіданні ради реформ.

"Все це створює занепокоєння в західних столицях, які підтримали уряд в умовах російської агресії", – вважають автори статті.

Також вони нагадали про недавній візит віце-президента США Джо Байдена, який заявив, що для продовження західної підтримки українська влада "повинна зробити більше" і додав, що зараз вона стоїть перед останнім шансом побудувати краще майбутнє.

При цьому видання зазначає, що у роботі української влади все ж є і значні успіхи, які визнають західні чиновники, зокрема – дерегуляція бізнесу, більша прозорість публічних фінансів, децентралізація, реформа газового і банкового ринків, макроекономічна стабілізація, запровадження методів жорсткої економії і підняття внутрішніх цін на газ.

Тим не менше, залишаються значні проблеми, зокрема – провал формування незалежної суддівської і прокурорської системи, як і появи слідчих, здатних затримувати крупних бізнесменів, чиновників чи політиків.

"Критики побоюються, що пан Порошенко, який сам є мільярдером, і пан Яценюк, можливо, нездатні реформувати систему, оскільки вони самі є вихідцями з неї", – йдеться у матеріалі.

На цьому фоні автори статті згадали про наближеного до Яценюка депутата від "Народного фронту" Миколу Мартиненка, якого швейцарські слідчі звинувачують у хабарництві.

Рейтинги самого Яценюка, незважаючи на всі його спроби оправдатися, обвалилися майже до нуля, додає Financial Times.

Підтримка Порошенка також впала на половину, а українські ЗМІ звинуватили як мінімум двох бізнесменів у зловживанні тісними зв'язками з президентом у своїх справах. Сам Порошенко ці звинувачення відкидає і запевняє, що відійшов від справ, додають автори статті.

Також президента звинувачують за відмову звільнити генпрокурора Віктора Шокіна, якій піддається значній критиці, зокрема – за нездатність розслідувати справу вбивств на Майдані і корупційні порушення з боку крупних бізнесменів. Видання також нагадало різку критику з цього приводу з боку посла США Джеффрі Пайєтта.

На фоні цього Financial Times нагадало про лист, який нещодавно керівництву країни написали громадські активісти і журналісти з вимогою посилити боротьбу з корупцією.

Також автори нагадали про існуючу ймовірністю висловлення парламентом недовіри уряду, що може сприяти приходу до влади "більш радикальної і спірної особи – Міхеіла Саакашвілі".

Втім сам Саакашвілі, нагадало видання, поки заперечує намір очолити уряд України.

Українська правдаpowered by lun.ua