Джемілєв на Радбезі ООН: Росія готує війну проти кримських татар

Вівторок, 22 березня 2016, 16:58

Можлива заборона російськими окупантами діяльності Меджлісу кримськотатарського народу в Криму буде означати війну всьому народу кримських татар.

Про це під час свого виступу на засіданні Радбезу ООН 18 березня заявив лідер кримських татар Мустафа Джемілєв.

За його словами, якщо суд ухвалить таке рішення, то це може означати початок масових репресій не тільки проти 33 членів Меджлісу, але і всієї системи національного самоврядування кримських татар, яка включає в себе також 248 постійних делегатів Курултаю, близько 2300 членів місцевих і регіональних меджлісів по всьому Криму.

"З точки зору окупантів вони будуть винні в тому, що їх обрали кримські татари в якості своїх представників. По суті це означає війну і репресії проти всього кримськотатарського народу", – заявив Джемілєв.

Він додав, що російські окупанти вже проводять масові репресії проти кримських татар, зокрема – з більш ніж 200 проведених за останній час обшуків близько 95% складають будинки, школи і мечеті кримських татар. При цьому обшуки проводяться з грубим порушенням закону.

"З метою залякування застосовуються також арешти і судові процеси за зовсім неправосудними звинуваченнями над людьми, які не визнають законність окупації Криму", – додав він.

Джемілєв нагадав, що Росія змушує всіх незгодних залишати Крим, створюючи їм нестерпні умови життя. Зокрема, ті, хто відмовилися від паспортів РФ, не можуть ні вчитися, ні працювати, ні оформити власність, навіть користуватися медичною допомогою.

Крім того, корінні жителі Криму змушені просити окупантів посвідку на проживання. При цьому російська квота на видачу таких видів становить лише 5000 в рік.

Джемілєв також перерахував цілу ряду Женевської конвенції від 1949 року про захист цивільного населення, порушених Росією.

Зокрема, 49 стаття забороняє депортацію мешканців окупованої території, проте в Криму вже в перші ж тижні після окупації російська влада депортувала лідерів кримських татар, а інших незгодних змушує залишати півострів.

Ця ж стаття забороняє окупантам переміщати частину свого населення на захоплену територію, проте Росія перевезла в Крим не менше 15 тисяч осіб, переважно чиновників. Ще в Криму знаходяться близько 70 тисяч військових та декілька тисяч рядових переселенців, яким там роздають землю.

Стаття 51 забороняє призивати місцевих жителів в армію окупанта, проте росіяни це роблять. За словами Джемілєва, кілька хлопців уже загинули в Сирії.

Стаття 64 вимагає зберегти на окупованій території попереднє кримінальне законодавство і забороняє застосовувати кримінальне законодавство країни-окупанта, проте в Криму застосовується лише російське законодавство.

Стаття 70 забороняє переслідувати людей за дії або думки, вчинені або висловлені до окупації, однак багато людей у Криму переслідують за події на мітингу проти сепаратизму 26 лютого 2014 року.

Стаття 76 забороняє вивозити засуджених громадян на територію країни-окупанта – вони повинні відбувати покарання на своїй землі, однак багато кримчан (наприклад, Олег Сенцов) сидять у російських в'язницях.

ВЫСТУПЛЕНИЕ ЛИДЕРА КРЫМСКИХ ТАТАР, НАРОДНОГО ДЕПУТАТА УКРАИНЫ, УПОЛНОМОЧЕННОГО ПРЕЗИДЕНТА УКРАИНЫ ПО ДЕЛАМ КРЫМСКОТАТАРС...

Posted by Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу on Tuesday, March 22, 2016

Крім того, окупанти масово піддають затриманих жорстоким тортурам, в тому числі, із застосуванням електричного струму. При цьому катують навіть людей, які ні в чому не підозрюються – наприклад, щоб схилити до співпраці з ФСБ.

"Але найбільш страшним і огидним засобом окупантів з залякування є факти викрадень і вбивств людей. На сьогоднішній день зареєстровано 22 таких випадки. Мертві тіла деяких з них зі слідами тортур були виявлені, але про решту немає жодних звісток і, ймовірно, всі вони вже давно мертві. Окупаційна влада ніяких дій з розшуку зниклих безвісти з цілком зрозумілих причин не вживають або просто роблять вигляд, ніби розшукують", – сказав він.

Він додав, що окупанти часто залякують кримських татар на допитах можливістю "безслідно зникнути".

У зв'язку з цим Джемілєв закликав запровадити проти Росії нові і більш жорсткі економічні та індивідуальні санкції з метою змусити її звільнити Крим та інші окуповані території України.

Українська правдаpowered by lun.ua