Безсмертний: Найнебезпечніше в проекті по Донбасу – легітимізація Мінська

Четвер, 5 жовтня 2017, 11:02

Небезпечним пунктом президентського законопроекту про реінтеграцію Донбасу є легітимізація Мінських домовленостей у правовому полі.

Так "Українській правді" прокоментував внесені законопроекти колишній член політичної підгрупи Мінської ТКГ Роман Безсмертний.

"Станом на зараз немає жодного документа, який би говорив про Мінські домовленості як про нормативну базу. Їх ніхто не ратифіковував. Вони існують у статусі домовленостей. І це було перевагою в ситуації", - зазначив Безсмертний.

"Мінські домовленості – це зобов'язання, до них треба ставитися як до певних результатів переговорів. Але як тільки вони будуть легітимізовані у закон – вони стануть нормою. Тоді від першої до останньої сторінки це стане не правом, а обов'язком і нормою внутрішнього законодавства. Ці норми дискутуватимуться в судах тощо", - додав він.

Він нагадав, що у Мінських домовленостях є положення, які морально застаріли і не можуть бути реалізовані.

"Наприклад Дебальцеве і Донецький аеропорт. Я вже не кажу про відведення озброєнь, обмін всіх на всіх. Це принципи", - зазначив він.

На його думку, позитивним явищем є те, що термін "реінтеграції територій" почав звучати. Однак у тексті законів реальних інструментів реінтеграції не дано.

"Справжня реінтеграція – це довгостроковий процес, із багатьма складовими. На жаль, після трьох років війни її вже неможливо провести ні за 5, ні за 10 років. Такий конфлікт вимірюється десятиліттями, має характер кровного конфлікту. Тому план реінтеграції мусить бути багатоходовим і дуже об’ємним", - зазначив він.

Він переконаний, що в законопроектах щодо врегулювання ситуації на Донбасі є лише часткова спроба назвати речі своїми іменами.

"Щоб назвати все своїми іменами, треба було б виконати Конституцію і закон про правовий режим воєнного стану, що зобов’язують Президента або того, хто виконує його обов’язки, під час виникнення загрози територіальній цілісності і суверенітету проголосити воєнний стан. Це не питання його вибору, а зобов’язання! Оскільки цього не було зроблено, маємо низку проблем: зокрема, військовополонені не мають відповідного статусу, цивільні громадяни не забезпечені елементарними умовами для життя, військові дії ведуться з житлових кварталів тощо", - наголосив політик.

На питання, чи може бути, що на цьому наполягали європейські партнери, Безсмертний зазначив, що був на багатьох міжнародних конференціях, і не чув таких пропозиції.

"Або нардепи запропонують альтернативу, або це розгорне внутрішній конфлікт в Україні", - підсумував він.

Як відомо, у середу, 4 жовтня Порошенко вніс на розгляд парламенту два законопроекти - "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях" та "Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей".

Оксана Коваленко, УП