Турчинов: Людина, яка вбиває свій народ, не може бути президентом

8789 переглядів
Четвер, 15 лютого 2018, 16:41

Секретар Ради Нацбезпеки й оборони Олександр Турчинов вважає, що Віктор Янукович не міг залишатися президентом не лише через утечу, а й через свої неконституційні дії.  

Про це він заявив в Оболонському райсуді Києва, даючи свідчення у справі про державну зраду Януковича.

Щодо угоди від 21 лютого 2014 року Турчинов сказав: "Після того, як Янукович порушив перший пункт – відновлення Конституції, він (документ) перестав бути правовим і зобов’язуючим… Він умотав і нічого не зробив".

"Ми чекали, що Янукович одумається і повернеться… Навіть я голосував за те, щоб повернути його – не тільки підписати закон, а й написати заяву про відставку. Але не змогли ми знайти Януковича і повернути його… Швидше за все, він сів би на лаву підсудних, але він сховався", – сказав свідок.

Адвокат Віталій Сердюк наполягав, що на підписання закону у Януковича був час не до кінця 21 лютого, а 48 годин, а Турчинов сказав, що й сам не підписав закон одразу, бо мав пройти певний час після призначення його в. о. президента.

"Днів через 10 чи 15 я підписав повернення (попередньої) Конституції. І через 50 годин, і через тиждень він (Янукович) не з’явився. Він сидів у Москві і виконував вказівки свого господаря Путіна", – сказав Турчинов.

Він також заперечив адвокату: "Адміністрація президента ніколи не захоплювалася. Це було пусте приміщення".

"Я, до речі, ніколи не сідав у крісло президента – у мене для цього не було ні натхнення, ні часу. Я працював у кабінеті голови Верховної Ради. Але Адміністрація, коли Янукович втік, фактично припинила своє функціонування. Ми потім її відновлювали – але тільки технічні й юридичні служби", – розповів свідок  

На наполегливі запитання, чому Турчинов нічого не зробив, щоб передати Януковичу на підпис закон, свідок відповів: "Бо не було Віктора Януковича!".

 

Сердюк заявив, що свідки "кажуть неправду щодо факту самоусунення Януковича", а потім зазначив, що 22 лютого екс-президент перебував ще в Харкові та Донецьку.

"Він (Янукович) мав не в Харкові перебувати, а в себе на роботі – й підписувати закони", – заявив Турчинов і наполіг, що екс-президент "зібрав свої манатки і втік з Києва – і фактично зник, і юридично також, бо припинив виконання своїх обов’язків президента".  

"Щоб бути президентом України, треба діяти за Конституцією і за українськими законами. Людина, яка вбиває свій народ, не може бути президентом країни. Людина, яка втекла з майном у невідомому напрямку, не може бути президентом України", – заявив секретар РНБО.

"Ми не виключали, що президент може перебувати в Харкові, і все робили, щоб він повернувся до Києва", – запевнив він.

На запитання, чи саме відмова про написання заяву про відставку стала підставою про відсторонення Януковича, Турчинов відповів: "Ні, його самоусунення. Невиконання своїх обов'язків за власною ініціативою".

"Якби його захопили в полон, ми б його, мабуть, звільняли б. а він втік, самоусунувся", – сказав свідок.

На запитання, чому наполягли на негайному усуненні Януковича, а не чекали дві доби, секретар РНБО сказав: "Тому що треба було рятувати країну. Це елементарні речі".

Він додав, що насувалася "руська весна" і треба було відновлювати економіку, силові структури. "Рахунок ішов на години і навіть хвилини. Тому Верховна Рада прийняла таке рішення. За нього проголосувала більшість парламентарів – навіть тих, які були членами партії Януковича, Партії регіонів", – сказав Турчинов.

 

Сердюк також питав, чому Турчинов "перебував на посаді президента", якщо "не можна перебувати на посаді, убиваючи свій народ", але свідок і суддя сказали, що не розуміють запитання, – а адвокат далі натяків не пішов.

Турчинов нагадав, що його обрала в.о. Верховна Рада – і як тільки був всенародно обраний легітимний президент, він склав повноваження.

Олена Рощенко, УП

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"powered by lun.ua