Не співучасниця: Франція дійшла висновку щодо своєї ролі в геноциді в Руанді

Субота, 27 березня 2021, 03:25
elysee.fr

Франція несе тягар "важкої та проклятої відповідальності" у геноциді в Руанді, але не є його співучасницею – такого висновку дійшла спеціальна комісія, створена президентом Еммануелем Макроном для з'ясування ролі країни під час геноциду.

Джерело: The Guardian

Деталі: Фахівці спецкомісії два роки вивчали архіви для з'ясування ролі Франції в геноциді, однак свідчень про співучасть не було виявлено.

Водночас, опублікований комісією 1200-сторінковий звіт підтверджує звинувачення в тому, що Франція не зробила достатньо зусиль для припинення вбивств.

Дослівно висновок комісії: "Тим не менш, тривалий час Франція була пов'язана з режимом, що заохочував расистські розправи. Вона залишалася сліпою щодо підготовки геноциду найбільш радикальними елементами цього режиму".

Деталі: Уряд Руанди привітав випуск звіту як "важливий крок до спільного розуміння ролі Франції в геноциді" і заявив, що найближчими тижнями опублікує власне дослідження.

Передісторія:

  • До геноциду в Руанді призвела авіакатастрофа 6 квітня 1994 року літака, яким летіли президент Руанди Жувеналь Габ'ярімана і президент Бурунді Сіпрієн Нтаріаміра. Загиблий президент Руанди належав до панівної етнічної групи хуту. Військові з числа хуту звинуватили у катастрофі меншину тутсі. Після цього в країні відбулися етнічні чистки.
  • Протягом ста днів представники народу хуту вбили близько 800 тисяч представників народу тутсі.
  • Руанда висувала обвинувачення на адресу Франції у співучасті в скоєнні геноциду та у підтримці уряду, який був сформований представниками хуту, а також у наданні допомоги злочинцям під час їхньої втечі.
  • Франція ці обвинувачення на свою адресу відкидала.powered by lun.ua