Янукович-2006: У Дмитрия Табачника новая 22-летняя жена. Он не замечает никого, кроме нее

Вторник, 1 ноября 2011, 15:48

Певний час тому сайт Wikileaks поповнився значною кількістю шифрограм про України. Вони вже не створюють гучних інформаційних приводів, тому що стосуються давно минулих днів.

Але одна з депеш справді привернула увагу "Української правди".

Шифрограму написано послом США Вільямом Тейлором за підсумками зустрічі з тодішнім прем'єр-міністром Януковичем п'ять років тому - 2 листопада 2006-го.

Документ розкриває характер Віктора Януковича як особистості. І зокрема, його широко відомі фобії - так, Янукович описує американцю якихось "людей в чорному", які 2005-го року вдерлися до нього додому та навіть вдарили дружину Людмилу.

У ході розмови Янукович намагався переконати посла, що він змінився у кращий бік, та доводив, що Ющенку вигідніше співпрацювати з ним, ніж з Тимошенко. Янукович також повідомив американського дипломата, що балотуватиметься в президенти тільки якщо Ющенко спробує скасувати політреформу, яка підсилювала повноваження прем'єра.

Життя ж показало, що все сталося з точністю до навпаки - і в президенти Янукович пішов, і зміни до Конституції анулював.

Також розмова, викладена на сайті Wikileaks, показує, що Янукович свято вірив (і продовжує вірити?), що помаранчева революція відбулася завдяки американцям.

Але справжній сюрприз чекає в кінці шифрограми, де Янукович торкається пікантних подробиць з життя Дмитра Табачника та дає характеристику нинішньому міністру освіти, відомому своїми проросійськими заявами.

С Е К Р Е Т Н О РОЗДІЛ 01 ВІД 02 КИЇВ 004187

SIPDIS

SIPDIS

E.O. 12958: DECL: 11/03/2016

TAGS: PGOV PREL UP

ТЕМА: УКРАЇНА: ПРЕМ'ЄР ЯНУКОВИЧ ПРО СПІВРОБІТНИЦТВО АБО КОНФРОНТАЦІЮ, ПРОСИТЬ ПРО "НОВИЙ ПОЧАТОК"

ПОСИЛАННЯ: КИЇВ 3463

Засекречено: Послом, причина 1.4 (b,d)

§1.  (C) Резюме. 2 листопада посол провів зустріч з прем’єром Віктором Януковичем, щоб обговорити заплановану на грудень 2006 року поїздку Януковича до Вашингтона та нинішню політичну ситуацію в країні. Янукович зосередив розмову навколо двох варіантів розвитку стосунків з президентом Ющенком – співробітництво або конфронтація. Він віддав перевагу співробітництву з Ющенком, але попередив, що вікно зачиняється, і не за горами конфронтація, бо "радикали" у Регіонах наполягають на діях. Янукович описав себе як людину з принципами, ображену Кучмою, такою, що заслужив на те, щоб все почати з початку і йому можна вірити в намірах сприяти гарним відносинам із США.

У відповідь на припущення посла, що Янукович має зробити кроки щодо СОТ, інформаційної кампанії НАТО, боротьби з корупцією, відшкодування ПДВ, експорту пшениці, Янукович відповів, що робота по СОТ ведеться, але що його команда діятиме за власним розкладом. Він відмахнувся від нещодавньої антиамериканської статті віце-прем'єр-міністра Дмитра Табачника у російській газеті, зазначивши, що той зараз зайнятий молодою дружиною та, можливо, не читав статтю перед підписанням.

Майбутня поїздка та можливі позитивні кроки

-----------------------------------------

§2. (C) Прем'єр-міністр Янукович прийняв Посла під час робочого ланчу тет-а-тет 2 листопада 2006 року. Янукович чітко сфокусувався на ситуації в країні більше, ніж на його майбутній поїздці до Вашингтону, яку заплановано на грудень. Посол перерахував кроки, які б уряд США хотів побачити з боку українського уряду у найближчому майбутньому: законодавство щодо СОТ, інформаційна кампанія НАТО, боротьба з корупцією, відшкодування ПДВ, кінець обмежень на експорт пшениці.

§3. (C) Янукович відповів, що він вдячний за нашу пораду, і що США побачать дії щодо СОТ. Однак "ми" хотіли б діяти відповідно до "нашого власного розкладу". Він зробив заяви щодо СОТ і буде дотримуватися графіку. Тим не менше, такі дії не будуть проштовхуватися; є необхідність переконати людей по суті.

Особиста подача: людина принципів, що заслуговує на новий початок

-----------------------------------------------------

§4. (C) Янукович з усіх сил намагався переконати, що він принципова людина, якій можна вірити, що він тримає слово. З самого початку його життя, починаючи з його сирітського дитинства, він боровся, щоб досягти успіху, встановив звичку тяжко працювати на посаді губернатора Донеччини – це все дуже відрізняється від Ющенка. Протягом його/Регіонів першому терміні при владі (2002-04) він заявляв: "Ми знаємо наше минуле і не відмовляємось від нього, але зараз ми маємо намір почати з нуля і залишити минуле позаду".

§5. (C) Янукович сказав, що розуміє політику США по відношенню до Кучми; він стверджував, що Кучма створював йому проблеми, але не міг його змінити і хотів, щоб його бачили окремо від Кучми. "Наші погляди" змінилися з 2004 року. Почавши з того, що він "не тримає образи" на США за те, що вони підтримали Ющенка на президентських виборах, він запропонував, що зараз настав час писати нову історію з США. Він був би хорошим партнером, який виконує обіцянки. Посол зазначив, що  у Вашингтоні читали його думки у Washington Post на початку жовтня і дійсно очікують, що він твердо буде цьому слідувати.

§6. (C) Примітка: Янукович намагався створити собі репутацію, використовуючи історії з його власного життя, починаючи з нещасливого дитинства, зіткнення з законом. Це збігається з психологічним портретом Януковича, який змалювала журналістка Юлія Мостова помічнику Держсекретаря Дену Фріду під час його візиту на початку вересня.

Цього разу Янукович розповів дві історії про те, як його родину переслідували люди "у чорних сорочках зі зброєю", які, як він заявив, були поліцією. Перша історія (без дати) стосувалася його сина. Хтось вбив "селянина", тіло  було викинуто перед машиною сина, щоб спробувати звинуватити сина в його смерті. Син Януковича ухилився і не вдарив тіло, але так нервував, що тимчасово утік до Росії.

Другий випадок стосувався його дружини в 2005 року, коли він перебував за межами України на спа-курорті в Чехії. Дружина сиділа у їхньому дворі перед будинком, гладила кішку на колінах, коли озброєні й одягнені у все чорне люди увірвалися і начебто вдарили її прикладом. Його тілоохоронці, більші за зловмисників, з'явилися та прогнали їх. Незрозуміло, чому Янукович вирішив розповісти ці дві історії.

Стосунки з Ющенком: краще співробітництво

---------------------------------------------

KYIV 00004187  002 OF 002

§7. (C) Янукович заявив, що він має особисту симпатію до Ющенка та сподівається, що вони можуть знайти шляхи для співробітництва, але "Ющенко має змінитися". Команда Регіонів Януковича має навики, щоб зробити уряд дійсно працюючим, чого не вистачає Ющенку. У Ющенка було бачення, але він був лінивий; "якби він працював на мене, я б його звільнив". Партнерство та широка коаліція мають сенс; вони мають спільне бачення, але різний електорат. Ющенко конкурує з Тимошенко та націоналістами. Регіони - з комуністами, соціалістами та Вітренко.

§8. (C) Янукович заявив, що Регіони хочуть сильного президента, та не будуть тиснути на Ющенка, якщо той працюватиме у партнерстві. Ющенко переймається втратою електорату у випадку угоди з регіонами, але Тимошенко "поховала би його", якби він обрав інший шлях.  Янукович жалівся, що Ющенко не бачиться з ним регулярно; вони мають зустрічатися частіше, щоб бачили, як вони потискають руки та розмовляють разом. Ще є час для партнерської роботи, але вікно зачиняється; Янукович припустив, що рішення мало з'явитись наприкінці місяця. Він попросив посла допомогти залучити Ющенка до партнерства, стверджуючи, що Ющенко "зобов'язаний американцям своєю посадою". Посол відповів, що це нонсенс.

… але готовий до конфронтації

------------------------------

§9. (C) Янукович сказав, що альтернатива співробітництву зрозуміла. Ющенко поступово втрачає своїх представників в уряді; він припустив, що це може стосуватися і МЗС, Міноборони та голови СБУ (примітка: за Конституцією цих посадовців призначає президент). Ющенко створював конфлікти, призупиняючи постанови уряду та оскаржуючи їх до Конституційного суду, це збільшувало радикалізм у фракції регіонів у Раді. "Я не радикальний. Я намагаюся їх стримувати".

Ті регіонали-радикали, зазначив він, разом з деякими представниками Нашої України та блоку Тимошенко прийшли до нього напередодні ввечері 1 листопада у зв'язку з відставкою міністра внутрішніх справ Луценка. Янукович думав, що він їх відмовив, але вранці вони ініціювали дії в Раді, коли Янукович зустрічався з послом Казахстану (примітка: регіонали одноголосно підтримали пропозицію заступника керівника Регіонів Кушнарьова розслідувати діяльність Луценка та рекомендувати призупинити його діяльність на два місяці).

§10. (C) Янукович зазначив, що він кілька разів казав, що не балотуватиметься на посаду президента. Це може змінитися, якщо Ющенко протискатиме через КС скасування політичної реформи, якою передані президентські повноваження прем'єру, уряду та більшості у Раді. Такий крок, попередив він, закінчиться тим, що Ющенку доведеться раніше залишити президентський офіс або через дострокові вибори, або через імпічмент. Скасування політичної реформи не піде на користь Ющенку в будь-якому випадку, бо він є президентом на один строк, сказав Янукович. Єдині, хто від цього виграє, це або Тимошенко, або він сам. Він зазначив, що нові вибори також можуть означати вищій прохідний бар'єр – 7 або 9 відсотків, що перетворить Україну на двопартійну систему (регіони та БЮТ).

Табачника відволікає молода нова дружина?

--------------------------------------------

§11. (C) Посол зазначив, що решта команди Януковича не розділяє позицію спільного бачення зовнішньої політики та співробітництва з США, наводячи нещодавню статтю в російській газеті "Российские вести", авторами якої є віце-прем’єр Дмитро Табачник та керівник українського бюро газети. Янукович припустив, що Табачник підписав статтю, навіть не читаючи її. Табачник, за словами Януковича, перебуває наразі на Мальдівах із новою 22-річною дружиною, не фокусуючись ні на чому, "крім неї".

Taylor

http://www.wikileaks.org/cable/2006/11/06KYIV4187.html

Главное на Украинской правде