"Гречка" не победила

Вторник, 30 октября 2012, 12:38

Київський округ №214, що у Дніпровському районі столиці, з самого початку передвиборчої кампанії називали втраченим для опозиції.

Колишній Дарницький район – вотчина найскандальнішого мера Києва і, можливо, всієї України Леоніда Черновецького. Жителі саме цього району провели його у Раду ще далекого 1996 року.

Набагато пізніше "улюблені бабусі" з цього лівобережного району стали для Черновецького потужною опорою для подвійного обрання у мери. Саме тоді розквітла найпопулярніша українська політична технологія під назвою "гречка".

Втім, влада Віктора Януковича успішно усунула Черновецького, поставивши свого намісника Олександра Попова. Були серйозні підозри, що славнозвісну "молоду команду" не менш успішно пересаджають. І, відверто кажучи, в даному випадку говорити про політичні репресії особливих підстав би не було. Але, за невеликим виключенням, найбільш одіозні персонажі, причетні до грандіозного дерибану столиці, все благополучно "порєшалі".

Одним з облич команди Черновецького був нині 31-річний Олесь Довгий. Саме ця людина при ньому була секретарем Київради і проштовхувала через зал найодіозніші рішення.

Після усунення Черновецького Олесь Довгий також залишився без крісла секретаря Київради. У кінці 2010 року він одружився з Катериною Горіною – дочкою депутата від Партії регіонів Ірини Горіної. Породнившись з правлячою партією, можна не дуже переживати за власну долю.

На цих парламентських виборах Довгий вирішив розвинути свою кар'єру, зайшовши до парламенту. Він обрав мажоритарний шлях, і висунув свою кандидатуру у Дарницькому окрузі, давно і успішно "пригодованому" Черновецьким.

Методи ведення кампанії теж особливо не відрізнялися. Ще до її початку жителів Дніпровського району почав "улещувати" "Благодійний фонд Олеся Довгого та Катерини Горіної". Від імені Довгого у дворах зводилися дитячі майданчики та влаштовувалися вистави. Також його фонд організовував курси іноземної мови, а по квартирах розносили пакети з блокнотиками та ручками.

Далі більше. Довгий вирішив скористатися заїждженим прийомом свого "вчителя", і почав обробляти "улюблених бабусь". Пенсіонери отримували продуктові набори і навіть пристрої для вимірювання тиску. Останні навіть містили достатньо цинічний підпис:

 

Не скупився Довгий і на "джинсу" у пресі. До кінця виборчої кампанії всі були майже одностайні у думці, що Довгий виявився хорошим учнем Черновецького, і опозиціонери неминуче "зіллють" округ.

При "мажоритарних боях" між опозиційними партіями, коли "Батьківщина" та "УДАР" ніяк не могли поділити кандидатів, округ №214 не викликав жодного перезбудження. "Батьківщина" покірливо зняла свого кандидата Юрія Ганущака, залишивши на поталу Довгому невідомого широкому загалу ударівця Віктора Чумака.

Це – колишній військовий, який починав свою кар'єру ще у радянській армії. З 1992 до 2004 року Чумак працював на керівних посадах у Державній прикордонній службі. Потім він перекваліфікувався у експерти, і працював у Міжнародному центрі перспективних досліджень та був директором Українського інституту публічної політики.

І, схоже, парламентські вибори принесли чергову сенсацію. Довгий зі своєю "гречкою" програє.

Затягування

Ще у понеділок вранці, коли почали з'являтися перші дані підрахунку голосів з окружкомів, стало ясно, що Чумак має реальні шанси випередити Довгого. Кандидати йшли з мінімальним розривом, причому лідирував "ударівець". Продовжувалося це недовго, і через кілька годин Довгий почав вириватися вперед.

Станом на 10:30 понеділка вже був розрив у 2,8% на користь екс-секретаря Київради. І саме тоді Чумак заявив "Українській правді", що окружна комісія намагається фальсифікувати вибори на користь Довгого.

"Приймаються, всі протоколи, де виграє Довгий. Інші протоколи відправляють на доопрацювання. А на доопрацюванні з ними щось відбувається. Прямо на сходах окружкому виймають бюлетені", - збуджено казав Чумак.

Треба зазначити, що підстави для таких підозр він мав. Адже цю окружну комісію очолює Сергій Артеменко - висуванець фракції Народної Партії Литвина у Верховній Раді. Членом цієї фракції є батько Олеся Станіслав Довгий.

Вже біля окружкому, який розмістився у будівлі Дніпровської райадміністрації, стало ясно, що всередині гаряче. До дверей як раз під'їхала "швидка".

 

Невеликий хол держадміністрації був забитий людьми та великими коробами – представники дільничних комісій привезли здавати окружкому виборчу документацію та кінцеві протоколи. Результати волевиявлення охороняла неймовірна кількість міліціонерів.

З ночі люди сиділи на кількох давніх стільцях райадміністрації і, переважно, на сходах та коробках з бюлетенями. Хтось спав, а хтось сварився з приводу неспішної роботи окружкому. Нічого дивного, що комусь стало погано у тисняві, яка нагадувала забитий зал очікування провінційного вокзалу.

 

У самому актовому залі, де засідав окружком, також було людно. Члени ДВК, яких викликала комісія, потроху заносили свої документи та коробки. Неозброєним оком було помітно, що голова комісії Сергій Артеменко не поспішає приймати протоколи.

У "партері" актового залу сидів сам "ударівець" та команда його юристів, яка фіксувала всі цифри, що лунали з президії. Чумак виглядав дуже знервованим. "Вони повертають протоколи, де Довгий програє, на перерахунок", - стверджував він. Олесь Довгий на засідання не приїхав.

І окружком дійсно так робив. Бачачи якісь розбіжності у цифрах або описки в протоколі, у комісії одразу лунали вигуки – відправляємо на уточнення. Робота йшла більш ніж повільно, що викликало неабияке роздратування людей з дільниць, яким явно осточортіли ці вибори.

Деяке пожвавлення відбулося, коли до залу зайшов Віталій Кличко. Лідер "УДАРу" та команда Чумака тихенько влаштували оперативну нараду під стіночкою. Кличко обняв Чумака і явно намагався його заспокоїти. На психологічному стані кандидата приїзд легенди спорту позначився явно позитивно.

Кличко обіймає Чумака

У розмові з "Українською правдою" Кличко повідомив, що, за їхніми даними, Чумак таки виграв у Довгого з відривом у 5 200 голосів. Це, приблизно, 6%. Хоча, за даними сайту ЦВК, куди вбивалися цифри з прийнятих окружкомом протоколів, на той момент вперто лідирував Довгий.

Кличко переконував, що це не особиста війна між ним і Довгим. Загально відомо, що вони конфліктують ще з часів протистоянь у Київраді. "Ми знаємо, які тут використовувалися "каруселі". Ми знаємо, як тут усе обносилося гречкою", - переконував лідер "УДАРу".

Після приїзду Кличка біля будівлі окружкому з'явилася група специфічного виду молодиків. Зазвичай, таких товаришів присилають, якщо треба вирішувати питання силою. Щоправда, до них вийшов чоловік з групи підтримки Чумака і сказав, що така допомога не потрібна.

Тим часом у залі з'явилася інша група молодих людей, яка почала уважно стежити за діями окружкому. Серед прибулих був молодий депутат Київради Максим Саврасов. Окружком в'яло оголошував результати. Цікаво, що результати виборів за партійними списками присутніх взагалі не цікавили. Всі напружувалися лише при оголошенні мажоритарників.

Одним з показових моментів була історія з пломбуванням коробок, у які поскладали документи суворої звітності. Деякі дільничні виборчі комісії нібито не отримали спеціальні пломби ЦВК, якими ці коробки мали бути опечатані. На дільницях їх просто перемотали скотчем. Окружком однозначно сприймав це як підставу для перерахунку.

Раптом розгорівся конфлікт навколо трьох коробок з бюлетенями однієї з дільничних виборчих комісій. Голова ОВК побачив, що вони опломбовані, але не щільно закриті. Підскочили новоприбулі хлопці, які почали кричати, що це грубе порушення. Вибухнув конфлікт, у який вирішив втрутитися сам Кличко. Хлопці не відважилися відмовити йому у проханні показати документи.

Коли ситуація стала виходити з-під контролю, голова комісії Артеменко вирішив не нагнітати, і запропонував перевірити цілісність упаковки самих бюлетенів у коробці. Переконавшись, що все ціле, комісія таки прийняла протоколи.

 

Через деякий час Кличко поїхав з окружкому, але партія вирішила не лишати Чумака самого. Замість лідера прислали групу підтримки з колишнього заступника міністра праці Павла Розенка та екс-міністра фінансів Віктора Пинзеника. Втім екс-чиновники активності не проявляли і мовчки спостерігали за гіпнотично-повільними діями окружкому.

Втім, атмосфера залишала бажати кращого. Оголошення результатів час від часу переривалося перепалками з найменшого приводу. Часто ініціаторами виступали юристи Чумака, які вирішили тримати окружком у "тонусі". Це відверто дратувало людей з дільниць, у яких час сидіння в ОВК вже перевалював за десятки годин. Коли юристка Чумака черговий раз почала щось вимагати, одна з жінок грізно вигукнула "Я її зараз придушу".

Робота йшла значно швидше, коли засідання вела заступниця голови комісії. Ближче до вечора окружком таки почав приймати протоколи, де була зафіксована перемога Чумака. У свою чергу сайт ЦВК почав показувати перемогу ударівця.

Але окружком не здавався. Засідання знову почав вести Артеменко, який відверто затягував процес. Одна з дільниць забула скласти акт опечатування протоколів, на підставі чого голова комісії вирішив відправити бюлетені на перерахунок. Втім збунтувалися вже самі члени окружкому, яким також набридли ці посиденьки.

У комісії запропонували зробити у найкращих бюрократичних традиціях – скласти акт про відсутність акту. Їхнім аргументом було те, що відсутність цього папірця на результати не впливає. Артеменко довго намагався проштовхнути перерахунок, але його врешті "передавили".

Далі голова комісії пішов на хитрість. Пославшись на рекомендацію ЦВК, він хотів оголосити перерву на 15 хвилин для "попити чаю". Цього не сприйняли вже ні члени окружкому, ні члени дільничних комісій, ні штаб Чумака.

"Жінки втомилися! Хай вони поп'ють чаю", - кричав Артеменко. "Ми тебе самого з членами комісії не залишимо. Давай, працюй", - кричали юристи Чумака. "Давайте вже працювати і закінчувати", - кричали жінки з окружкому, про яких пікся Артеменко.

Зрозумівши, що нічого не вийде, голова комісії продовжив засідання. Але процес затягувався немилосердно. Юристи Чумака пояснювали ці дії намаганням "взяти змором", щоб всі пішли і протоколи можна було обробляти в більш інтимній атмосфері. Члени дільничних комісій вже ледь не плакали: "Ми на ногах вже скільки годин, дома діти", - скаржилися жінки.

Дехто з членів дільничних комісій у приватних розмовах не приховував, що люди Олеся Довгого намагалися тиснути на них ще у процесі голосування і підрахунку. "Приходили від Довгого, але я їм швидко сказала, який закон, яка стаття. Нас ще не сильно, а сусідню дільницю пресували як має бути", - розповіла одна жінка.

 
 Голова комісії Сергій Артеменко у лівому нижньому кутку

Ввечері сайт ЦВК вже впевнено показував програш Довгого. Станом на 19:00 понеділка Чумак випереджав його на 750 голосів. Тоді ж інформовані люди розповіли, що Довгий "зламався".

Коли стало зрозуміло, що проблеми серйозні, він поїхав шукати підтримки до адміністрації президента. За словами джерел, на Банковій сказали - "твої проблеми".

Окружком засідав до 5 ранку вівторка. Потім була оголошена перерва до 12:00, і люди розійшлися трохи поспати. Станом на 13:14 сайт ЦВК показував перевагу Чумака у 2662 голоси (4,29%). Опрацьовано було 65.43% протоколів.

***

Технологія, яку, можливо, намагалися застосувати на 214 окрузі, достатньо проста – прийняти протоколи, у яких зафіксована перемога одного з кандидатів, створити на сайті Центрвиборчкому відповідну тенденцію, а інші результати підігнати під потрібні.

Очевидно, що такі явища могли спостерігатися і в інших регіонах країни, де "правильні" мажоритарники витратили шалені гроші за отримання місця в парламенті.

Але найпоказовіше не це. Куди більш важливим є той факт, що у описаному випадку виборці не продалися за гречку і тонометри. Можна припустити, що багато хто голосував не "за" маловідомого Чумака, а "проти" одіозного Довгого. А значить, у суспільстві ще не все так погано.

P.S. Перед публікацією цього матеріалу редакція зв'язалася з Віктором Чумаком, який повідомив, що станом на 13:30 Олесь Довгий збирає мітинг під ОВК. Також, за його словами, спостерігаються розбіжності між даними протоколів та даними, оприлюдненими на сайті ЦВК. "Результати кількох дільниць будуть оскаржені у судовому порядку", - зазначив він.

Реклама:
Уважаемые читатели, просим соблюдать Правила комментирования
Главное на Украинской правде