Дама, валет…

16 просмотров
Вторник, 14 февраля 2012, 19:36
Александр Пиддубный
журналист, для УП

Рішення замінити Богатирьову на Клюєва на посаді Секретаря Радбезу багатьом здалося несподіваним. Однак все відбулося очікувано, адже посилення позицій Януковича через систему Радбезу було лише питанням часу.

Трішки історії

Рада національної безпеки і оборони України створювалася за американською подобою. Її голова – президент країни, а чільні функції - нагляд і контроль за органами виконавчої влади та силовими структурами.

Розбудовував і ставив РНБО «на ноги» Володимир Горбулін. Дехто його навіть називав "сірим кардиналом Кучми". І справді, його можливості за часів Кучми були величезні – стати фігурантом проблемного питання, що виносилося на засідання РНБО, автоматично спричиняли великі неприємності.

До системи Радбезу також входили науково-дослідні інститути, які розробляли наукові рекомендації з проблемних питань зовнішньої та внутрішньої політики. Можна сказати, що вони були ногами, на яких стояв Апарат РНБО – місце, де остаточно формулювалися питання та рішення, які члени Радбезу потім ухвалювали на Банковій.

Така система вироблення та ухвалення рішень працювала і за часів Ющенка. Змінювалися лише Секретарі, але контроль і нагляд були наріжним каменем в роботі структури.

Зміни розпочалися в останній рік каденції Ющенка. У 2009 році несподівано для Апарату Радбезу з Банкової прийшов проект указу щодо ліквідації наукових інститутів при РНБО (Інститут проблем національної безпеки і Національний інститут проблем міжнародної безпеки). Через неодноразові листи та особисті зустрічі, Ющенка вдалося переконати не ліквідовувати згадані інститути.

Ситуація змінилася з приходом до влади нинішнього президента. Спочатку указами Януковича були ліквідовані інститути керовані В. Горбуліним та О.Власюком (Інститут проблем національної безпеки і Національний інститут проблем міжнародної безпеки), а за рік іншим указом Януковича практично на дві третини був скорочений Апарат РНБО (десь з 231 особи залишилося 90 чоловік). Таким чином спочатку Радбез став колосом без ніг, а потім взагалі був помножений на нуль.

Трішки реалій

Знищення інститутів супроводжувалося паралельним процесом переманювання (науково-дослідницьке поле насправді в Україні дуже мале) фахівців Радбезу до Національного Інституту стратегічних досліджень, який після перемоги Януковича на президентських виборах очолив А. Єрмолаєв.

Питаннями, що досі були винятково у віданні РНБО (воєнна доктрина, оборона стратегія, реформування правоохоронних органів тощо), почав займатися НІСД. Подейкували, що вони напряму співпрацювали із главою Адміністрації Президента.

Трішки сьогодення

Нинішнє владне переформатування на рівні Богатирьова-Клюєв рано чи пізно мало відбутися. Якщо Богатирьова є "людиною", яка ототожнюється з оточенням відомого олігарха, то новий Секретар РНБО безпосередньо ототожнюється із президентом.

Це призначення логічне в контексті нещодавнього призначення нового глави СБУ та перекидання з цієї посади в Кабмін представника однієї з груп оточення.

Дехто трактує нинішнє призначення пана Клюєва як пониження. Найближчим часом буде видно хибність чи правдивість таких тверджень. Адже не виключено, що після змін в СБУ, зараз йтиметься і про відновлення функцій Радбезу часів "сірого кардинала".

Маятник готовий рушити у зворотній бік, і це стане зрозуміло на прикладі послаблення чи посилення ролі НІСД.

Щодо призначення Богатирьової. Негласно медична сфера належала до сфер впливу однієї народної депутатки. А пані Богатирьова напевне матиме свої бачення управління медициною і фармацевтикою.

Олександр Піддубний, журналіст, у 2008-2011 роках працював у Раді національної безпеки і оборони України, спеціально для УПpowered by lun.ua
Реклама:
Монополия на лечение COVID-19 в Украине, или "молчание ягнят"
Пока ВОЗ объявляет миру солидаризированное клинические исследования по лечению COVID-19 и призывает к полному раскрытию полученных данных, в Укрпатент поступают заявки на выдачу патентов на лечение COVID-19. (укр.)
Пчелы хотят жить. Почему украинское пчеловодство под угрозой
Какие дополнительные регуляторные инструменты нужно ввести, чтобы защитить отрасль пчеловодства. (укр.)
Потребительский сектор и розничная торговля: как подготовиться к новым реалиям после COVID-19
Пять ключевых направлений, на которых нужно сосредоточить свои усилия, чтобы восстановить деятельность после карантина (укр.)
Программа 2020: зачем Украина меняет подходы к интеграции в Альянс
26 мая президент Украины утвердил Годовую национальную программу (ГНП) под эгидой Комиссии Украина - НАТО на 2020 год. (укр.)
Нужны ли служебные квартиры для судей?
Среди статей финансирования судебной системы в Украине есть расходы на обеспечение привилегий судей, среди которых – право на получение служебного жилья. Однако этот механизм не только дорого обходится бюджету, но и ставит под сомнение независимость судей. (укр.)
Турецкий прецедент: почему торговые войны могут выйти на новый уровень
Мировая система торговли столкнулась с крайне опасным прецедентом, который угрожает существенным обострением торговых войн. (укр.)
Что не так с украинскими тюрьмами
Европейский комитет по предотвращению пыток Совета Европы с 1988 года посещает украинские пенитенциарные учреждения. Ряд рекомендаций Комитета, в частности те, что касаются СИЗО, не выполняются более 20 лет. (укр.)