Вежливый тролль

33 просмотра
Вторник, 18 сентября 2012, 10:16
Борис Беcпалый
для УП

Мало мати бомби, потрібні й бомбардувальники. Мало мати цікаві ідеї, треба донести їх до людей. Як?

Електронні ЗМІ (радіо, телебачення) підконтрольні владі. Не на сто відсотків, але дуже переконливо. З друкованими ЗМІ (газети, часописи) ситуація подібна. Зовнішня реклама — аналогічно. Для вільної думки залишається Інтернет.

Не те щоб влада не прагнула його підім’яти — не складається. Наприкінці січня, за 9 місяців до виборів, закрили сайт ex.ua. "Пробний камінь" підібрали вдумливо: сайт розкручений, неполітичний, небезгрішний. Якби справа цим і обмежилась, то дійсно, жодної політики.

Та хто б сумнівався, якби вдалося закрити цей сайт, то до виборів політичний Інтернет-простір зачистили б не гірше, ніж склад Печерського райсуду. Як відреагувала Інтернет-спільнота, пам’ятно усім, в результаті накрився не сайт, а урядова ініціатива.

В плані спадковості методів не зайве пригадати, що довірений сталінський прокурор Вишинський перед інсценованими політичними процесами 1930-х, професійно провів кілька реальних резонансних кримінальних справ.

Втім, можливо історія з ex.ua — випадковість. Така сама, як сніг у січні чи спека у липні.

На жаль, те, що не вдається владі, Інтернет-товариство робить самотужки.

Прогляньте коментарі до політичних матеріалів і скажіть на милість, чи хотіли б ви, щоб їх читали близькі вам, шановані вами люди? Маю на увазі не гостроту оцінок чи радикальність позиції, а виключно лексику, ритуальне хамство, притаманне багатьом коментарям.

Не в тому сутність, більшість таких коментарів чи меншість, а в тому — що їх вистачає з надлишком, аби викликати відразу до жанру в цілому. У результаті замість вільної всенародної Інтернет-трибуни сформувалось напів-замкнуте, напів-професійне товариство троллів. Що й потрібно владі.

Тож кожен, хто використовує непристойну лексику, працює на владу.

Мабуть є провокатори штатні і платні, яким доручено створити огидний мікроклімат інтернет-обговорень, щоб відлякувати людей. Але гадаю, що в полемічному азарті й порядні люди часом опускаються до подібної лексики, чим підігрують владі.

Суб’єктивні наміри значення не мають. Так вже влаштований цей світ, що результати приносять не наші мрії, а наші дії. Якщо копати яму, а мріяти про міжпланетні мандри, то все одно опинишся у дірці, а не в міжзоряному просторі.

Інтернет-полеміка ведеться не тет-а-тет, а прилюдно, її читають і люди яких ми поважаємо, близькі нам люди. Написав слово, подумай, що його прочитає близька тобі людина.

Відтак, лексика стане тим лакмусовим папірцем, який розмежує порядне Інтернет-товариство і посіпак влади та провокаторів. Чесний тролль — це чемний тролль.

І, до речі, щодо лексики й ментальності: в українській мові матюків немає.

Борис Беcпалий, для УП

Реклама:
Уважаемые читатели, просим соблюдать Правила комментирования
Реклама:
Информационная изоляция Донбасса или Еще один "грех" Facebook
Почему невозможно таргетировать рекламу в соцсетях по всей Украине (укр.).
̶Н̶е̶ для прессы. Почему Раде следует восстановить прозрачность
Как Банковая планирует дальше блокировать назначение Клименко руководителем САП
Руководство страны может попытаться использовать ручную комиссию сейчас, затянув назначение Клименко на несколько месяцев и переиграть уже даже утвержденные результаты (укр.).
Кредиты и ипотека во время войны
Как государство поддерживает тех, у кого есть кредиты в банках и что делать, чтобы не допустить массового банкротства после войны? (укр.)
Зеленое восстановление транспорта: удобно для людей
Какие принципы следует учесть при восстановлении городов, чтобы улучшить систему общественного транспорта? (укр.)
Запустите малую приватизацию в условиях войны. Что для этого нужно?
Зачем возобновлять процесс приватизации во время войны? (укр.)
Оккупанты воруют украинское зерно: поименный список мародеров
Кто помогает вывозить и какие компании покупают у россиян украденное украинское зерно? (укр.)