Тимошенко чи Ющенко? Хто залишиться?

Понеділок, 23 червня 2008, 12:50
Питання щодо відставки уряду з кожним днем загострюється. Конфлікт вийшов у відкриту площину. Зараз вже не викликає сумнівів що все-таки відставка Тимошенко та її коаліційного уряду станеться. Наразі стоять лише питання "коли?" та "яким чином?" це відбудеться.

Спробуємо дати свій проноз та оцінку  цих подій. Проаналізуємо різні сценарії розвитку подій, які  передбачають відставку Кабміну або його збереження.

Власне, основа для загострення ситуації є об’єктивною. На суб’єктивному рівні воно виокремлюється в антагоністичному протистоянні двох лідерів коаліції та їх команд а, саме – Юлії Тимошенко та Віктора Ющенка.

Отже розглянемо варіанти яким чином остаточно припиниться функціонування коаліції де-юре і це призведе до автоматичної відставки Кабінету Тимошенко

Для того, щоб це сталося, потрібно виконати важливу норму Конституції. Як відомо, Кабінет Міністрів повинен обов’язково прийняти Програму своєї діяльності. І ця Програма має бути ухвалена конституційною більшістю Верховної Ради.

Згідно статті 85 пункт 11 Конституції розгляд і прийняття рішення щодо схвалення Програми діяльності КМУ належить до повноважень парламенту. Уряд також повинен діяти згідно Конституції та в рамках затвердженої Програми.

Як відомо, нинішній уряд не надав до Верховної Ради такої Програми і вона не була схвалена. Отже, відсутність програми йде всупереч Основного закону. Зрозуміло, що ВРУ і президент мають вимагати від Кабміну надати згаданий документ.

Однак всім вже зрозуміло, після формування в рамках фракції "Наша Україна – Народна Самооборона" нової партійно структури під назвою "Єдиний Центр", яку контролює керівник Секретаріату президента Віктор Балога, а також після виходу з правлячої коаліції двох депутатів, а саме Ігоря Рибакова (БЮТ) та Юрія Бута (НУ-НС) говорити про те що є коаліційна більшість не доводиться.

Зрозуміло, що Тимошенко, яка власне кажучи, не має Програми діяльності і керує країною у ручному режимі, її уряд і, врешті-решт, коаліція фактично не несуть ніякої відповідальності за результати своєї роботи.

А вони, потрібно сказати, є негативними за перше півріччя 2008 року. Але навіть якби була подана програма, то на даний момент у Тимошенко вже немає більшості, для затвердження цієї програми.

Зрозуміло що неухвалення Програми автоматично призведе до того, що Тимошенко і її уряд повинні подати у відставку. Це один із можливих сценаріїв, який може спрацювати вже вкінці червня, на початку липня.

Другий сценарій – як це і передбачалося, Тимошенко повинна подати на затвердження зміни до Державного бюджету на 2008 рік. Їх повинна затвердити Верховна Рада.

Зрозуміло, що якщо навіть Тимошенко такі зміни подасть, то вони також не будуть ухваленні ВРУ. І, таким чином, відсутність держбюджету, де-факто вимагає, щоб уряд на чолі з прем’єр-міністром пішли у відставку.

Зміни до Державного бюджету потрібно подати ще до депутатських канікул, щоб країна мала реальний бюджет на друге півріччя 2008 року. Отже ці два сценарії можуть бути легко реалізовані.

Зрозуміло що відставка Тимошенко призведе до формування нової коаліції або розпуску ВРУ. Шанси практично однакові. Чи може Тимошенко убезпечити себе від відставки? Є тільки один можливий сценарій. Вона повинна домовитися з керівництвом Партії регіонів про початок процедури імпічменту президенту, згідно статті 111 Конституції.

Але для цього, Віктору Ющенку потрібно інкримінувати вчинення ним державної зради або іншого злочину. Згідно Конституції, питання про усунення глави держави в порядку імпічменту ініціюється більшістю від конституційного складу Верховної Ради.

Фракції БЮТ та Партії Регіонів мають можливість почати реалізовувати такий варіант, оскільки в них є така більшість. Це є альтернативним варіантом розвитку подій, що дає можливість Тимошенко зберегти свої позиції і не бути усунутою з верховних щаблів влади в країні.

Очевидно, саме в рамках цих трьох сценаріїв і будуть розвиватися в найближчий місяць події в Україні. Однак, якщо ці події не стануться до літніх канікул, вони обов’язково будуть мати місце вже починаючи з вересня.

Тому що антагонізм у відносинах двох груп – Ющенка і Тимошенко з кожним днем набирає такої гостроти, що не може бути вирішеним будь-якими компромісними засобами. І досягнення консенсусу між ними вже неможливо.

Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, професор, завідувач кафедри міжнародної економіки та підприємництва Національної академії управління, заступник голови координаційної ради громадської ліги Україна – НАТО, для УП

powered by lun.ua
Головне на Українській правді