Сім років для Юлії Тимошенко

Середа, 28 вересня 2011, 09:39

Протягом двох тижнів, поки тривала пауза у процесі над Тимошенко, трапилася безліч подій. Віктору Янукович телефонувала Ангела Меркель, західні політики влаштували йому сеанс групової терапії в Ялті, сам Янукович злітав до Москви...

Під нашаруванням всього цього здавалося, що після поновлення слухань по справі Тимошенко в Печерському суді все має початися якось інакше.

Але інакше не сталося. Як і два тижні тому, в залі знову не було місця, бо він тріщав від депутатів, які хотіли засвідчити лояльність Тимошенко. Знову там були присутні заступник посла Німеччини та співробітник політичного відділу посольства США. Як і на перше засідання, прийшов керівник представництва Європейського союзу. І знову суддя Кірєєв не залишив Тимошенко навіть натяку на те, що вирок може бути на її користь.

Через наплив депутатів, які поспішали потрапити на очі Тимошенко, велика кількість журналістів цього разу так само не змогла потрапити всередину. Преса скупчилися біля рамки металодетектору, яку невідомо навіщо встановили напроти дверей до зали засідань - все одно міліція в цих умовах нездатна повноцінно перевіряти гостей.

- Пропустіть, тут американське посольство! - намагалася Ольга Герасимюк вмовити журналістів дати дорогу гостю.

Міліцейський "Грифон", який заблокував двері, запускав всередину тільки коли хтось виходив із зали. Таких тривалий час не було - нарешті бютівець Корж вийшов і розповів своїм соратникам, які зібралися через стінку від Тимошенко.

- Як Родіончик себе почуває? - поцікавився Тарас Стецьків.

- Я зайшов у зал першим. Коли завели Юлю, вона привіталася, посміхалася, - розповідав Корж. - Слава Богу, слава Богу... В неї є сила духу.

Але основний натовп зібрався на подвір'ї суду. Поки більшість депутатів намагалася гаяти час у розмовах між собою, Сергій Власенко знайшов новий спосіб слідкувати за судом в режимі онлайн. Як відомо, трансляція заборонена, а самого Власенка видалили з залу до кінця процесу, але він був в курсі кожного слова, сказаного всередині.

Виявилося, всередині суду був мікрофон з потужним передатчиком, який транслював сигнал на камеру дружнього бютівцям телеканалу, що стояла в дворі. І Власенко, розмістившись на стільці, просто приєднав навушник до телекамери і, таким чином, міг слухати все в режимі реального часу.

Власенко онлайн 

Судове засідання почалось з клопотання захисту про поновлення судового слідства. Адвокати Юлії Тимошенко просили Родіона Кірєєва повернутися до попереднього етапу розгляду справи, бо суд не має права переходити до дебатів, не розглянувши усі клопотання та заяви.

Крім того, адвокати і сама Юлія Тимошенко вимагали розглянути додаткові докази, які не були долучені до матеріалів справи. Зокрема, аудит Ernst & Young та довідки НАК "Нафтогаз", які, на думку захисту, свідчать, що у 2009 році національна компанія працювала без будь-яких збитків.

- Тому я думаю, якщо в цьому судовому засіданні Кримінальний кодекс хоч чогось значить, ви маєте поновити судове слідство... - звернулась Тимошенко до судді.

Лідер "Батьківщини" була на диво спокійною, висловлювалась у непритаманній толерантній манері. Втім, на Кірєеева це не справило жодного впливу: він відмовив у поновленні судового слідства і оголосив перехід до передостанньої стадії розгляду справи – дебатів.

На подвір’ї Сергій Власенко, який припав до навушників, раптом підскочив і підбіг до Турчинова.

- Ну що ж, влада вирішила іти напролом... - приречено сказав втомлений і флегматичний заступник Тимошенко. - Вони вважають, що Україна настільки потрібна Європі, що з ними все одно будуть мати справу.

Олександр Турчинов не помилявся – в цей день в залі суду було багато слів про високорозвинені європейські держави. Після оголошення початку дебатів із спільною думкою державного обвинувачення виступила Лілія Фролова.

Вона зачитувала свою промову з паперів. Велика – листів на сімдесят – стопка аркушів була обережно розбита на блоки, які переривались великими літерами або "ВАША ЧЕСТЬ! " або "ВИСОКИЙ СУД!".

Але найдивнішою була сама промова. На її початку здалося, що прокурор читає лекцію з загальної теорії шкоди службових злочинів.

- Ваша честь! - майже святково почала Фролова свій блок. – У всьому світі злочини, вчинені вищими посадовими особами, визнаються одними з найнебезпечніших. Це злочини, що підривають суспільні відносини, нищать довіру до державних інститутів…

- Ви маєте себе на увазі? - прокоментувала з місця Юлія Тимошенко.

- …зводять нанівець перспективні регіональні та світові процеси, - урочисто та вперто продовжувала Фролова.

- …О! Так ви повністю маєте на увазі сьогоднішню владу і прокурорів, що тут сидять разом із судом, - зраділа Тимошенко.

Втім, прокурора такі вигуки вже не зупиняли. Між тим сама її промова ставала все більш і більш цікавою, але все менше стосувалась справи. Закінчивши з загальною теорією, пані Фролова приступила до світового досвіду.

- Існуючі у світовій практиці судові процесі наочно демонструють, що жодна країна, жодне суспільство неубезпечені від таких випадків. Такі прояви мають місце навіть у найбільш високорозвинених європейських країнах…

Присутні в залі суду замовкли, очікуючи, до чого веде прокурор. Втім, думка Фролової була простою - мабуть, прокурор зверталась не до суду, а до присутніх в залі дипломатів.

- Так, наприклад, у Німеччині в кінці 90-х років мав місце скандал щодо фінансових зловживань колишнього канцлера Гельмута Коля…

- Ви що, знущаєтесь, - не витримала Тимошенко. – Так це ж піар-агенство мафії, а не Генеральна прокуратура. Що вони розповідають?!

- А в Італії – в 92-94 роках, в Мілані проведено розслідування кримінальної справи стосовно прем’єр-міністра Італії Беттіно Краксі та засуджено до тривалого терміну ув’язнення. Загалом в останнє десятиріччя…, - монотонно продовжувала Фролова

- Пане суддя! Скажіть, яке відношення до справи має піар-робота, що робить цей ставленик мафії?

Події у залі викликали відчуття сюрреалізму. Засідання суду перетворювалась у якийсь фарс, коли сторони помінялися місцями: український прокурор, яка наводить досвід Германії та Італії, та Юлія Тимошенко, яка обурюється піар-акціями...

- Підсудна, будь ласка, не порушуйте порядок в залі суду, - додався до цієї какофонії Родіон Кірєєв.

- Так ви хоч стежте за тим, що тут роблять представники прокуратури. Це ж піар-шоу!

Але Лілія Фролова продовжила.

- … загалом останнє десятиріччя ознаменувалось небувалим сплеском скандалів щодо перших осіб цілої низки держав. При цьому ні у кого - підкреслюю! - ні у кого не спало на думку звинуватити слідчих у політичних репресіях!...

У цей момент не витримали вже присутні у залі. Хтось почав бубніти, його тут же підтримало ще декілька людей, і вже за секунду весь зал був наповнений нестерпним гоміном.

- Ваша честь, я не можу так…, - нарешті перервалася Фролова.

- Це правильно! Те що ви говорите – це несумісно взагалі із званням прокурора, - перекрикувала гомін Юлія Тимошенко.

Вибухнув Кірєєв:

- Підсудною та присутніми вчиняються дії, направлені на зрив судового засідання! Суд попереджає, що у випадку повторення подібних дій присутні будуть видалені з зали суду!

- Правильно! – грюкнув рукою по столу Олександр Тимошенко. – Всех арестовать! Сразу!

Олександр Тимошенко присутній на суді в якості захисника дружини. Фото БЮТ 

Тим часом Лілія Фролова продовжила ретроспективу світового досвіду.

- ...Як показує нам практика закордонних процесів, успіхів досягають там, де ця боротьба ведеться, незважаючи на персони та особистості.

Промова прокурора дедалі більше нагадувала виступ президента з нагоди дня міліції. Але тут її спіткала невелика помилка.

- Масштабні суспільні перетворення, яких сьогодні так потребує Україна, можуть бути реалізовані лише за умов рішучої боротьби правоохоронних органів з корупцією в усіх її проявах, - оголосила Фролова. – Лише перемога над корупцією...

Прокурор не могла не знати, що справа Юлії Тимошенко жодним чином не стосується боротьби з корупцією. Будь-який студент юридичного факультету обізнаний, що службовий злочин та корупція – це різні статті Кримінального кодексу.

Нарешті Фролова перейшла до суті справи.

- Високий суд! Під час дослідження доказів в даній кримінальній справі встановлено, що колишній прем’єр-міністр України Тимошенко Юлія Володимирівна, будучи службовою особою, вчинила злочин у своїй службової діяльності, який спричинив тяжкі наслідки державним інтересам за наступних обставин.

Прокурор виклала свою версію злочину. Вже після перших двох аркушів стало зрозуміло, що Фролова майже слово в слово зачитує цілі фрагменти обвинувального висновку.

Коли Фролова дійшла до подій грудня 2008 року, в будівлі суду вимкнулось світло. Кірєєв оголосив перерву. До перегородки тут же ж підбігли депутати та співробітники штабу.

Одним з перших до Тимошенко підійшов Олександр Турчинов.

- Саша, ну як ви?!

- Добре. Все добре! – бадьоро відповів Турчинов.

- Я тебе дуже прошу, залишайся на свободі, добре? - з легкою іронією попросила Тимошенко. - Я думаю, мені дадуть сім років, - продовжила Тимошенко так, ніби мова йшла про щось зовсім тривіальне.

- Хай! Скільки дадуть, стільки й отримають, - войовничо вигукнув у відповідь Туричнов

Десь поруч опинився і народний депутат Андрій Шкіль.

- Юлія Володимирівна! Я тільки з Польщі, його там зустрінуть, - посміхався депутат.

Ймовірно, малось на увазі, що зустрічати будуть Віктора Януковича під час саміту Східного партнерства у Варшаві, який має розпочатися вже в четвер.

Досить театральна розмова відбулась у Тимошенко з Наталією Королевською. В останні дні соратниця Тимошенко активізувалася, щоб очолити Українську соціал-демократичну партію. Було б логічно, якби вона – як і обіцяла – дізналася думку Тимошенко про намір стати керівником цієї структури, що входить до БЮТ.

Замість цього Королевська говорила про… Ялтинську конференцію за своєї участі.

- Юлия Владимировна, в Ялте все говорили только о вас! - запевняла Королевська, хоча сама, на відміну від інших спікерів, у своїй промові на конференції згадала свого лідера лише раз.

- То есть ты думаешь, что все идет к розвалу режима?! - прямо спитала Тимошенко у Королевської. Депутат, яку підозрюють у зв’язках з Банковою, зам’ялась, але відповіла.

- Ну... да. Думаю, да.

Тимошенко під час перерви. Фото прес-служби БЮТ

Після перерви, коли дали світло, прокурор Фролова, не зупиняючись, продовжила зачитувала свою частину в дебатах сторін.

- ...Тимошенко, виходячи за межі своїх повноважень, особисто затвердила і надала Дубині директиви на укладання контракту між "Нафтогазом" і "Газпромом", чим напряму втрутилася в господарську діяльність НАК "Нафтогаз".

Державне обвинувачення намагалося розтрощити версію Тимошенко, яка стверджувала, що підписані нею папірці були не "директивами уряду", а її особистим дорученням.

- Доручення прем'єр-міністра оформлюється на спеціальному бланку. Регламентом Кабінету міністрів України встановлено форму доручення, - продовжувала Фролова. - Як виглядає доручення прем'єр-міністра, ми пересвідчилися в ході досудового слідства. Співставлення директив за підписом Тимошенко і доручення показали, що це два різних документи...

Внаслідок цього, за словами прокурорки, очільники "Нафтогазу" підписали контракти з росіянами, і ціна на газ для України в 2009 році збільшилася на 53 долари за тисячу кубометрів, а ціна транзиту залишилася незмінною.

- ...Що стосується тверджень Тимошенко, що для транзиту використовувався газ по ціні 153 долари, то це повністю не відповідає дійсності, бо рішенням Стокгольмського арбітражу вилучення газу в "РосУкрЕнерго" визнано незаконним, а газ зобов'язано повернути, - наполягала Фролова.

Якщо досі протягом години вона монотонно викладала фабулу справи, то наприкінці знову почала давати оцінки Тимошенко.

Фролова нагадала, що Тимошенко вважає процес проти неї порушенням Європейської конвенції прав людини - у відповідь прокурор взялася стверджувати, що в Європі підсудні не поводяться подібним чином в суді.

- Дозволю собі зауваження, що учасники судових процесів не дозволяють собі такого, як веде себе підсудна...

БЮТівець Володимир Бондаренко, який до цього час від часу обурювався собі під носа, тепер вибухнув:

- А що міліція собі дозволяє?! - перейшов він на істеричний галас. - Мордують людей під судом!

Здавалося, Кірєєв лише чекав наступної нагоди, щоб показати, хто тепер господар становища.

- Підніміться! - звернувся він до Бондаренко. - Ви видаляєтесь з зали! Прошу покинути приміщення...

Схоже, депутат, якому набридло цілий день сидіти на дерев'яній лаві, також зрадів нагоді залишити засідання за поважних причин. Бондаренко підвівся та почав галасувати на весь суд.

- Та покину я засідання, перестань! А ви покинете Україну, бо вас посадять! Ви наркоманів повідпускали, а зараз садите патріотів!

Естафету підхопив сусід Бондаренка по лаві, інший БЮТівець Остап Семерак. Він вимагав припинити засідання, бо вже була 18 година.

- Робочий час закінчився! - вигукнув він на адресу Кірєєва. - Ви здійснюєте тортури проти представника прокуратури!

- Порушник, ви перешкоджаєте розгляду справи, - спробував зупинити його суддя.

Але Семерак, здавалося, теж вирішив скористатися нагодою, щоб достроково піти.

- Це моє депутатське звернення, яке я маю право робити за законом "Про статус народного депутата"! - почав він кричати Кірєєву.

Зал почав аплодувати.

- Ця жінка втомилася, майте совість, - вказуючи на Фролову, Семерак продовжив дратувати Кірєєва.

Щоб вивести депутата, суддя оголосив ще одну перерву, після якої прокурор продовжила зачитувати свою промову. Напруга в залі наростала, бо наближався момент, коли Фролова мала оголосити, яке покарання державне обвинувачення просить для Тимошенко.

- Неповага підсудної до суду, тиск на свідків... Адвокати обрали не юридичний спосіб захисту, а політичний, вдаючись до спроб перетворити судовий процес на політичне ток-шоу...

- Прокурор не має права оцінювати лінію захисту! - вигукнув з місця адвокат Тимошенко Плахотнюк.

- Правильно! - підтримав його лідер фракції БЮТ Іван Кириленко.

- Ганьба! Ганьба! Ганьба! - почала скандувати гальорка.

- Тиша в залі суду! - в мільйонний раз закричав Кірєєв.

- ...Дана поведінка обвинуваченої може розцінюватися як спроба уникнути кримінальної відповідальності, - завершила думку Фролова.

Тут уже не витримала Тимошенко.

- Пане суддя, це не прокуратура, а дешеве піар-агентство!

- Ганьба! - знову вибухнули задні ряди.

- У випадку продовження таких дій суд може видалити всіх присутніх, - попередив Кірєєв.

- О-о-о! - видихнув невдоволенням зал.

Фролова продовжувала читати свій текст.

- У повідомленнях для засобів масової інформації підсудна повідомляла, що на неї працював цілий юридичний штаб. Абсолютна більшість наших громадян не має таких можливостей...

- Бред! Який це має стосунок до обвинувачень! - почала кричати група підтримки Тимошенко.

- Це їй текст написали на Банковій, - прокоментував Кожем'якін, який досі утримувався від словесних нападок.

- ...Підсудна скаржилася на самопочуття, але відмовилася від проведення медичного огляду, - продовжила прокурор.

- Коли Фролова посидить у тюрмі, вона дізнається, що таке здоров'я, - знову не витримав Кожем'якін.

Тим часом державне обвинувачення було за крок від кульмінації.

- За результатами судового розгляду просимо визнати Тимошенко Юлію Володимирівну винною, - автоматично читала Фролова, не переводячи дихання. - З урахуванням суспільної небезпечності та ступеню тяжкості, просимо призначити покарання у вигляді позбавлення волі на 7 років...

Завершення фрази потонуло у вигуках обурення та прокльонів, які полетіли на голову прокуратури.

- ...без подальшого права обіймати державні посади протягом трьох років, - продовжувала Фролова.

Галас у залі досяг апогею, і Кірєєв закрив засідання. Перед тим, як конвой забрав Тимошенко, вона декілька слів сказала присутнім. Журналісти кинулися знімати це на телефони - оскільки відеофіксація процесу заборонена, це була рідкісна нагода протягом останніх двох місяців зняти виступ Тимошенко.

- Вони і далі виконують злочинні накази Януковича... - намагалася перекричати Тимошенко загальний галас у залі. - Я прошу, не припиняйте боротьбу по захисту людей... При владі знаходиться окупаційний режим...

Щоб вивезти Тимошенко із суду, конвой вдався до хитрощів. Вони привернули увагу до автозаку, який стояв біля центрального входу, оточивши його бійцями "Беркуту". Поки депутати вишукувалися вздовж живого щита і стали затято скандували "Юля! Юля!", саму Тимошенко вивезли через чорний хід.

Люди, які оточили Печерський суд на Хрещатику, зрозуміли цю хитрість надто пізно. Вони спробували кинутися за автозаком, але спецназ заблокував виходи на проїжджу частину. В результаті сутичок було побито декілька активістів, у хід пішов сльозогінний газ, використання якого за традицією спростувала міліцейське керівництво. Таким чином, сторони провели тренування перед основним боєм, який очікується в день виголошення вироку Юлії Тимошенко.

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама:
Головне на Українській правді