Війни за Вінничину. Калетнік VS Демчак

128 переглядів
Тетяна Ніколаєнко, УП
Середа, 3 жовтня 2012, 13:36

Два тижні тому шлях родини Калетників до парламенту став удвічі легшим. 20 вересня Центральна виборча комісія зняла з реєстрації Руслана Демчака, який кандидатував у тому ж окрузі, що і Григорій Калетнік.

А ввечері того ж дня про зняття з виборчих перегонів заявив голова правління Укрпромінвесту Олексій Порошенко.

Таким чином, Григорій Калетнік і його племінниця Оксана залишилися без головних конкурентів.

Про протистояння Порошенка-старшого і Оксани Калетник УП вже писала.

Втім не меншої уваги заслуговує історія 18 округу, де балотується Григорій Калетнік.

Поза сумнівом, округ був обраний невипадково. У 2002 Калетнік вже обирався тут до Ради. Щоправда тоді номер округу був "15".

Ще раніше він працював головою колгоспу в Ямпільському районі. А у середині 90-тих – очолював Вінницьку облраду, далі – Вінницьку обладміністрацію. Тут залишилися хороші зв’язки, в тому числі, з правоохоронцями.

Наразі Калетнік очолює Вінницький аграрний університет. До слова, минулого тижня УП отримала листа, в якому повідомлялося, що студентів університету змушують їздити агітувати за Калетніка.

Ще раніше ОПОРА фіксувала, що університетські творчі колективи беруть участь у концертах на підтримку кандидата-регіонала.

Але це далеко не все. За традицією цих виборів округ регіонала отримав субвенції з держбюджету. Було замовлено вибірковий ремонт дорожнього покриття по вулиці Щорса в місті Іллінці (1,95 мільйонів гривень) і вулиці Кірова в смт Оратів (1,27 мільйонів гривень).

Крім того, Калетнік вибив 30 мільйонів державних субвенцій на закупівлю молока у селян.

Це вже не кажучи про безкоштовний медогляд для електорату, свята для дітей та інші виборчі подарунки через 2 родинні благодійні фонди.

Неприємність для Калетніка полягала в тому, що банкір Руслан Демчак діяв в окрузі за аналогічною схемою.

Демчак дарував дитячі майданчики, принтери, ксерокси, папір у школи, надавав адресну допомогу малозабезпеченим людям, а лікарі медичної мережі "Добробут", яка належить Демчаку, в селах округу проводили безкоштовний медогляд. Плюс вечори для пенсіонерів і тренінги для підприємців.

Тож зважаючи на активність Демчака та неоднозначне ставлення місцевих до Калетніка, перший мав серйозні шанси на перемогу.

- Скільки часу Фонд працював в окрузі? – запитала журналіст у представник Фонду Демчака, який не захотів афішувати своє ім'я.

- З квітня місяця. Ми дуже активно працювали, – зазначив співрозмовник УП.

- А які рейтинги були у Демчака на початок виборчої кампанії?

- Ми були на першому місці в округу, ми тут активно працювали, – сказав чоловік

Так було до 31 серпня, поки Демчака не арештували.

30 серпня одночасно в трьох відділеннях столичного "ЕРДЕ БАНКу" працівники СБУ вилучили сервери та документи. Як заявив Gazeta.ua один з адвокатів установи Олег Веремієнко, блокування роботи банку – це політичне переслідування одного з його співвласників.

"Руслан Демчак балотується від опозиції по Вінницькому виборчому округу №18. Його політичним конкурентом є Григорій Калетнік. Він батько того Калєтніка, який керує всіма митницями по Україні, – запевнив він. – Мені стало відомо, що Калетнік запропонував Демчаку знятись з виборів. Той відмовився. І тоді відразу без жодних санкцій та документів з'явились працівники СБУ".

За словами Веремієнка, представники силового відомства приїхали до трьох відділень о 12.30. "Не показали працівникам фінустанови посвідчень та документів на обшук. Допитували працівників упродовж восьми годин. Адвокатів не допускали".

"Пізніше, коли вони пішли, ми з'ясували, що у відділенні на вулиці Введенській ці чоловіки показали тільки ксерокопію постанови Солом'янського суду. Там написано, що суд дозволив провести тільки в одному місці виїмку документів з однієї скриньки. Але ніяк не виймати головні сервери банку", – повідомив адвокат.

Під час обшуку один з охоронців банку заявив протест на дії правоохоронців, вказавши, що обшук згідно з постановою мав проводитися лише в одному приміщенні, а був проведений у всьому банку, а понятими, на його думку, виступили особи, які працюють в СБУ.

31 серпня Демчака було арештовано і відправлено до СІЗО за звинуваченням у відмиванні грошей. Перед цим він устиг зробити заяву, що на нього тиснуть і вимагають знятися з виборів.

20 вересня ЦВК зняла Демчака з виборів у зв’язку з заявою кандидата. Свою заяву кандидат передав до ЦВК через довірену особу, оскільки сам перебуває в Київському слідчому ізоляторі.

"Заява була надрукована, але підпис начебто схожий на кандидата. Звіряли за реєстраційними документами", – повідомив УП один з членів ЦВК.

У зв'язку з цим Центрвиборчком у встановленому порядку звернувся через адміністрацію СІЗО для підтвердження його заяви про відмову балотуватися.

Однак, за словами представника партії "УДАР" Валерія Карпунцова, у відповідь на це в ЦВК надійшов лист від адміністрації СІЗО, в якому зазначається, що Демчак відмовився написати власноруч заяву про відмову балотування з мотивацією, що йому необхідно проконсультуватися зі слідчим.

Карпунцов припустив, що на Демчака міг чинитися тиск з боку правоохоронних органів для того, щоб він відмовився від балотування.

"Українська правда" намагалася поговорити з адвокатами Демчака через його прес-секретаря, але ті не вийшли на зв'язок.

За інформацією УП, Демчака фактично змусили написати заяву про зняття з виборів в обмін на обіцянку випустити з СІЗО.

- Умова була така – пишеш заяву про зняття з виборів, і в п’ятницю виходиш з СІЗО, – розповів УП один зі співрозмовників у Фонді Демчака.

- Ці погрози надходили від Калетніка, як каже адвокат Демчака, чи від третіх осіб? – запитала журналіст.

- Я не можу вам цього сказати. Я маю ту ж інформацію, що і ви. І чутки, які все це підтверджують, – сказав співрозмовник УП.

- Так хто ж все таки на нього безпосередньо тиснув?

- Я не можу вам нічого сказати. Ви ж розумієте, що телефони прослуховуються, – знітився чоловік.

За інформацією УП, від Демчака просили продати банк та знятися з виборів в обмін на вихід з СІЗО. Орієнтована дата виходу – 3 листопада.

Коли той сказав, що йому треба порадитися з цього приводу з адвокатами, йому відповіли, що краще б йому радитися зі слідчим.

Бізнес Демчака і справді важко назвати бездоганним. З приводу нього неодноразово подавалися депутатські запити. Та чому, якщо скарги подавалися з 2009 року, банкіра арештували лише влітку 2012, акурат на старті виборчої кампанії. Невже збіг?

"Може, він і має проблеми з законом і займався конвертацією коштів. Але те, що його зняли якраз на початку виборів наводить на роздуми, що саме це і є головною причиною", – сказав УП представник громадської організації, що спостерігає за виборами.

Тим більше, що проти Демчака з самого старту кампанії були застосовані чорні технології. Спочатку в окрузі зареєстрували ще одного кандидата з таким прізвищем – Демчака Андрія Васильовича, уродженця Кіровоградської області, який не має жодного стосунку до Вінниччини.

А інформаційний вісник іншого кандидата – Олександра Манджуловського – постійно поширював інформацію, що компрометувала Демчака.

До слова, звідки в самовисуванця Манджуловського з 58 тисячами доходу, як свідчить його декларація, гроші на балотування, та ще й вісник – питання риторичне.

Нагадаємо, Демчака затримали за підозрою у легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом.

А наприкінці серпня в газеті "Голос України" та низці інтернет-видань з'явилися статті із зверненнями народних депутатів Олега Новікова та Володимира Ар'єва в правоохоронні органи, де вони звинувачували Демчака в організації легалізації коштів через продаж незаконно отриманих земельних ділянок на суму близько 400 мільйонів гривень та конвертації коштів через банк.

Зокрема, серед документів, які потім були передруковані місцевою пресою, був і такий, що свідчив – Демчак продав компанії "Будівельні інновації плюс" земельний пай у селі Стебне Черкаської області за 50 мільйонів гривень. При цьому номінальна вартість землі становила 246 гривень.

Як розповів Володимир Ар'єв УП, приводом для його запитів стали неодноразові звернення до асоціації ошуканих громадян, в інтересах осіб, що скаржилися на шахрайські дії страхової компанії "Добробут", а також громадян, що не могли отримати депозити з ЕРДЕ БАНКу, який належить Демчаку.

"Звернення не давали результатів – тому я шукав інформацію, як змусити їх відреагувати. Моєму штатному помічнику в Комітеті по боротьбі з корупцією, де я працюю, надали інформацію про існування ковертаційного центру. Я направив запит. Так я дію не вперше – коли хтось ігнорує законні вимоги, треба зайти з болючої сторони. Раніше це було ефективно. Але того, що сталося з Демчаком, я не чекав. Це вже потім дізнався, що інформацію використали", – заявив Ар'єв.

За словами голови асоціації ошуканих вкладників Володимира Бондара, з приводу Демчака їх асоціація зверталась до Ар'єва двічі. В першому випадку йшлося про інцидент з чоловіком на прізвище Оришич, який у 2009 році застрахував свій автомобіль в компанії Демчака "Добробут".

Через якийсь час від автомобіля відлетіло колесо, вдарилось в іншу автівку і пошкодило її. "Страхова виплатила йому 10 тисяч, а потім хлопець з'ясував, що "Добробут" намагається відсудити в нього ці гроші через суд. Ми підняли бучу на форумах, нам навіть відписав сам Демчак, назвав нас "гнидами". Але потім ці його пости повбивали", – розповів Бондар.

"Другий раз ми зверталися до Ар'єва через те, що автора, який написав про це статтю, чомусь оголосили в розшук. Він пішов перереєструвати зброю, і з'ясував, що знаходиться в розшуку. Тоді ми звернулись ще раз", – зазначив голова спілки ошуканих вкладників.

Він також розповів, що йому нещодавно дзвонили від іншого відомого діяча-кандидата в депутати, і просили виступити на підтримку Демчака. Бондар відмовився.

"Українська правда" тиждень намагалася додзвонитися Григорію Калетніку, щоб отримати його коментар з приводу цих подій.

Крім того, журналіст звернулася за коментарем в окружний штаб кандидата, до його парламентського помічника Олега Хоменка, а також надіслали офіційний запит на електронну пошту Калетніка.

Крім обіцянки передзвонити жодних інших відповідей редакція не отримала.powered by lun.ua
Таємнича Мамай-Гора. Хто такі археологи і чому шукають скіфів в українському степу
За лаштунками "формули Штайнмаєра": що вона означає та як зробити її безпечною
Співачка Alina Pash: Я люблю свою країну, але не хочу називати себе патріоткою
Чому забороняють мультфільми: "Том і Джері", "Свинка Пепа", "Шрек", "Губко Боб" та інші
Усі публікації