Шик по-каліфорнійськи. Головний свідок проти Тимошенко у справі Щербаня насолоджується свободою

Четвер, 22 серпня 2013, 13:40

Петро Кириченко, головний свідок проти Тимошенко у справі про вбивство Євгена Щербаня, сьогодні мешкає в Каліфорнії на широку ногу - якщо не сказати, що купається у розкоші.

Він міг потрапити до американської тюрми слідом за своїм боссом та старшим партнером Павлом Лазаренком. Він, за власним зізнанням, возив готівку за вбивство Щербаня ватажку кіллерів, а потім робив йому банківські перекази.

Але Кириченко вийшов сухим із води і зараз насолоджується свободою на березі Тихого океану - попри проблеми з Фемідою, які він мав у Америці, Швейцарії, Польщі та Україні.

Користуючись з нагоди перебування в Каліфорнії, автор цих рядків пішов по сліду Петра Кириченка. Його будинок стоїть на півострові Тібурон, округ Марин, що напроти Сан-Франциско. За українськими аналогіями, Тібурон - це своєрідна Конча-Заспа, місцевість, де проживають заможні та знамениті.

Адреса Кириченка - Gilmartin Drive, будинок 185. Саме її Кириченко вказав Мінюсту США у своїх анкетних даних в 2007 році. Також цю адресу він надав протягом допиту в 2011 року Генпрокуратурою України в режимі відеоконференції - він просив сюди надіслати протокол для підписання.

Свіже підтвердження, що ця власність досі належить Кириченку - в червні 2013 року його донька Людмила проводила тут елітарний захід зі збору коштів для боротьби з лейкемією та лімфомою (у дружини Кириченка була діагностована онкологія). Гостям пропонувалося скористатися "спа" Кириченків, його тенісним кортом або отримати сеанс масажу.

Будинок Кириченка розташований у найпрестижнішій частині Тібурону - Бельведері, який вважається окремим містом. За офіційними даними 2000 року, у мешканців Бельведеру був найвищий у всій Каліфорнії середній рівень доходу на душу населення - 113 тисяч доларів - що випереджало Беверлі Хіллз та Малібу.

Чорне населення Бельведеру складало менше 0,1%, тоді як біле - 97 відсотків. Згідно з переписом 2000 року, за етнічним складом троє мешканців Бельведеру були українцями - це і є Петро Кириченко з дружиною та донькою.

Щоб дістатися будинку Кириченка, треба піднятися на самісіньку вершину пагорбу, з якого відкривається краєвид на найбільшу пам'ятку Сан-Франциско - міст "Золоті ворота".

Територія надзвичайно доглянута та оточена зеленню. Дзвінок у двері - ніхто не відчиняє. На дворі - припаркований спортивний седан Porsche Panamera. Територія Кириченка - це понад півгектару дорогоцінної каліфорнійської землі.

 Маєток Петра Кириченка у Бельведері, півострів Тібурон
 
 
 
 

На допиті в суді по справі Лазаренка Кириченко заявив, що купив територію за 1 мільйон 350 тисяч доларів, а будинок звів самостійно - і виставив його на продаж у 1999 році за 11 мільйонів доларів.

Офіційним власником нерухомості є фірма Brancross Holdings. На тому ж допиті Кириченко зізнався, що ця компанія належить йому - на неї, крім палацу, також була оформлена його частка в банку EuroFed Bank на острові Антигуа, з якого отримував гроші кримінальний авторитет Матрос - за версією Генпрокуратури, саме за вбивство Щербаня.

Сьогодні, згідно з профайлом у мережі LinkedIn, керівником компанії є донька Кириченка Людмила. Ось її фотографія в мережі "Фейсбук".

Людмила Кириченко, фото зі сторінки у facebook

За часів роботи Лазаренка прем'єр-міністром Кириченко був його позаштатним радником. Але головна функція цієї людини полягала в управлінні всією системою виведення коштів Лазаренка з України, які він отримав у якості "подяки" за просування бізнесу.

Кириченко створював та управляв транзитними компаніями, на які надходили гроші Лазаренка. Він також особисто привозив прем'єру витяги з банківських рахунків про рух коштів Лазаренка у Швейцарії. Хоча Кириченко віддавав Лазаренку половину своїх доходів, вони були найближчими друзями - разом відпочивали в Іспанії, Карлових Варах, Баден-Бадені та на Гавайях, і навіть породнилися - стали кумами.

Кириченко був арештований у 1999 році в Каліфорнії - через декілька місяців після затримання Лазаренка в Нью-Йорку. Виявилося, що компаньйони проходили по справі, яку проти них порушили в Швейцарії - за відмивання коштів. Також своє розслідування почала і Америка.

Причому проблеми в Кириченка були не меншими, ніж у Лазаренка. Слідчих зацікавили не тільки як він переказував гроші Лазаренка. Виявилося, що Кириченко збрехав міграційним службам США, коли просив надати йому дозвіл на проживання. Той заявив, що ніколи раніше не арештовувався, хоча прибув до Америки після втечі з-під варти у Польщі, де проходив по справі щодо зберігання зброї.

Крім того, Кириченко вводив в оману податкові органи США, виготовивши фальшивий рахунок-фактуру, аби штучно завищити розмір доходів своєї фірми - це мало підвищити його шанси на легалізацію в Штатах.

Після затримання Кириченка підсадили до однієї камери з Лазаренком. Друзі прожили разом півроку, після чого Кириченко погодився закласти свого кума американській прокуратурі. Прощаючись, вони поцілувалися. "Це був поцілунок Іуди", - сказав згодом Кириченко.

Кириченко уклав таємну угоду з урядом Америки, гриф секретності з якої зняли тільки після закінчення процесу. Він визнав себе винним за одним пунктом - відмивання коштів у США, заплатив реституцію в розмірі 3 мільйони доларів та погодився співпрацювати з прокуратурою.

У свою чергу, уряд США зобов'язався не шукати нових звинувачень проти Кириченка та не видавати його Україні, дозволивши залишитися в Америці. Власне, що він і зробив, живучі зараз в палаці у Бельведері.

Кириченко уникає будь-якої публічності. Водночас у Америці можна знайти інформацію в найнесподіваніших місцях. Так, фотографії всередині будинку Кириченка виставлені на сайті брокера елітної нерухомості Стефані Альберг. Ім'я власника там не вказано, але адреси збігаються. Придбати маєток загадкового українця, який втік від правоохоронців чотирьох країн, можна за нереальні 15 мільйонів доларів!

Це більше ніж вдвічі дорожче, ніж скандально відомий палац Лазаренка в заповіднику Ігнасіо поблизу Новато. Очевидно, що заявлена ціна на будинок Кириченка є неадекватною. Водночас це дозволяє нам абсолютно безкоштовно переконатися в тому, що Кириченко живе в Америці в умовах, яким би позаздрили деякі президенти європейських країн.

Будинок Кириченка в Бельведері, півострів Тібурон. Вигляд всередині. Фото Hill & Co. Real Estate
 
 
 
 
 
 
 

Кириченко заявив у справі Лазаренка, що він став жертвою вимагання з боку чиновника, який змушував віддавати половину доходів в обмін на просування спільного бізнесу. Розмір сплачених під примусом грошей Кириченко визначив у 30 мільйонів доларів. У остаточному вироку суду вказано, що Лазаренко здійснив відмивання коштів на суму понад 22 мільйони доларів, які походили від Кириченка.

Кириченко також спробував відсудити в Лазаренка відібрані силою кошти, і суд першої інстанції навіть задовольнив його клопотання - але апеляція скасувала рішення, зазначивши "рідкісний" та "незвичний" статус Кириченка, який одночасно був і жертвою вимагання, і співучасником відмивання.

 
 
 
 
 

Про Кириченка не було нічого чутно аж поки у 2012 році його дружину не затримали в Києві за спробу шахрайським способом продати квартиру, на яку було накладено арешт прокуратурою. Ізабелла Кириченко провела під вартою декілька місяців, після чого її чоловік погодився співпрацювати з Генпрокуратурою в справі Щербаня. Заручницю відпустили, а Кириченко, який був головним свідком щодо Лазаренка, тепер набув такий же статус у справі проти Тимошенко.

Через 16 років після вбивства донецького депутата Кириченко "згадав", що це було замовлення Тимошенко - а він робив перекази необхідних коштів бандитам.

Тим часом бізнесові справи самого Кириченка не стоять на місці.

Минулого року автор цих рядків віднайшов ще один будинок Кириченка - в Беверлі-Хіллз у Лос-Анджелесі за адресою 1293 Monte Cielo Drive. Зараз маєток на чотири спальні уже добудовано - у 2013 році він був виставлений на продаж за 6 мільйонів 750 тисяч доларів.

Сам Петро Кириченко відмовляється від спілкування з пресою. Після того, як його вдалося видзвонити по мобільному, він поклав слухавку зі словами "Прошу больше не беспокоить", щойно дізнавшись, що його турбують журналісти.

Людина, яка заробляла на зв'язках Лазаренка, мала проблеми з правоохоронцями чотирьох країн та усі шанси відсидіти 10 років у каліфорнійській тюрмі, не любить, коли в його розкішне американське життя вривається відлуння українських подій.

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою.
Головне на Українській правді