Снайпери на даху, поранений "мер" і російські триколори. Як в окупованому Енергодарі минув День РФ
![](https://img.pravda.com/images/doc/d/8/d8d4e3b-1energodar.jpg)
Окупаційна влада захопленої частини Запорізької області анонсувала 12-го червня в Енергодарі "святкування з подвійним розмахом". Оскільки крім Дня РФ місто відзначало ще й 52-гу річницю заснування.
![](http://img.pravda.com/images/doc/5/5/555665b-img-20220612-232316.jpg)
"Гуляння" відбулись на центральній вулиці біля місцевого палацу культури "Сучасник" – під співи російських артистів і промови окупаційної влади, в триколорах та зі "святковим салютом" наостанок.
![](http://img.pravda.com/images/doc/7/a/7a00e2b-img-20220612-231455.jpg)
Попри заклики української сторони не відвідувати заходи через можливі провокації російських спецслужб, кілька десятків людей прийшли на концерт – хтось із цікавості, а хтось – із щирою підтримкою Росії. Не виключено, що частина найактивніших були завезені в місто.
Самопроголошений "мер", зрадник від ОПЗЖ Андрій Шевчик, якого нещодавно було поранено, приїхав із лікарні, аби виголосити промову та запевнити: "Росія тут назавжди".
Детальніше про те, як окупанти святкували День Росії у місті енергетиків – у матеріалі.
"Вони тут роблять Росію"
Дорогою до Енергодара я бачу перефарбовану в російський триколор стелу. Востаннє я була тут на початку березня. Тоді вона була синьо-жовтою, працювала чинна влада, над містом майоріли українські прапори. Нині ж Енергодар не впізнати.
![](http://img.pravda.com/images/doc/d/8/d887f59-img-20220612-232111.jpg)
![](http://img.pravda.com/images/doc/7/5/752fb2f-img-20220612-232207.jpg)
На вулицях встановлені російські триколори, білборди "Мирный город Энергодар", "Поздравляем с Днём Города!", "12 июня. С Днем России!". В місті відсутній інтернет, періодично зникає мобільний зв'язок.
Людям продають російські сім-картки "На связи". В магазинах черги, громадський транспорт майже не курсує. Рятують мешканців власні авто, велосипеди й таксі.
Ціни на продукти та речі встановлені у гривнях та рублях.
![](http://img.pravda.com/images/doc/b/7/b70d08a-img-20220612-232531.jpg)
"Ти живеш в окупації – то радій тому, що є, – чую розмову двох літніх жінок біля одного з магазинів. – Не місце випендрюватися".
Трохи далі інші жінки теревенять про святкування Дня РФ: "Ну, так вони ж роблять тут Росію. От будуть щось святкувати".
![](http://img.pravda.com/images/doc/6/c/6cc6e8b-image1.jpg)
![](http://img.pravda.com/images/doc/d/b/db7e714-img-20220612-110052.jpg)
11-го червня окупанти відзначали в місті 52-гу річницю Енергодара, наступного дня – День РФ.
![](http://img.pravda.com/images/doc/b/f/bf2b36f-image12.jpg)
![](http://img.pravda.com/images/doc/d/d/ddef790-image10.jpg)
У центрі міста біля міського палацу культури "Сучасник" встановили сцену. На день міста виступав російський співак із українським корінням Сергій Шестопалов та місцеві гурти, дитячо-юнацькі колективи. На День Росії – російські співачки Анна Семенович та Ірина Салтикова.
Людям роздавали кульки та прапори Росії, встановили столи, продавали їжу та напої. Територію оточили військові, на дахах прилеглих багатоповерхівок чергували снайпери.
![](http://img.pravda.com/images/doc/1/f/1f7f5b7-image8.jpg)
![](http://img.pravda.com/images/doc/5/f/5f32a98-img-20220611-192427.jpg)
Під час концертів працювали чоловік із камерою та дівчина – вочевидь, російські пропагандисти. Знімали без розпізнавальних знаків ні на мікрофоні, ні на одязі. До того ж постійно перебували поряд із кількома чоловіками, які виглядали та поводилися як представники спецслужб РФ.
![](http://img.pravda.com/images/doc/8/6/86b9879-img-20220613-021621.jpg)
"Куди нам діватися?"
– Легко звинувачувати у тому, що ми тут лишаємось. А куди нам діватися? – каже мені місцевий мешканець Енергодара Євген.
– Куди їхати, якщо все життя працювали на бізнес, на нерухомість? Тут все,– додає місцева мешканка.
![](http://img.pravda.com/images/doc/b/a/ba9cfb3-img-20220612-232034.jpg)
Більшість літніх людей наголошують, що їхні діти виїхали, а вони вже "не в тому віці".
– Діти поїхали, а я тут. А куди їхати? Де нас чекають? – каже місцева, яку зустрічаю на концерті 12-го червня. – Діти мені теж кажуть бути обережною, щоб не закинули зраду. Вони проти Росії. Але куди нам діватися?
Деякі родини розділилися через війну.
– Я з мамою посварилася через це. Кажу, що піду на концерт, а вона кричить: "Ти що, патріот Росії?". Ну чому одразу патріот? Я просто йду з цікавості", – каже ще одна мешканка.
Не виключено, що на святкуванні могли бути й завезені особи, оскільки вже за годину до початку біля сцени збиралися люди, розбирали прапорці та обирали місця за столом. Хоча під час розмови всі запевняли: вони – місцеві.
А пізно вночі після того, як концерт закінчився, я помітила великий пасажирський автобус, який рухався містом.
![](http://img.pravda.com/images/doc/0/a/0a84dbb-img-20220612-231622.jpg)
Чимало молодих місцевих мешканців принципово не пішли на концерт.
– Кому війна, а кому гуляння та розваги, – каже один хлопець, якого зустрічаю в кафе неподалік від центру міста.
Ще один місцевий додає:
– Тут частина мешканців ще досі сидять у підвалах. От нещодавно мого знайомого після 12-ої ночі затримали військові, протримали в камері. Він розповів, що там дуже багато людей зараз. І навіть начальника пожежної частини досі тримають там.
![](http://img.pravda.com/images/doc/4/e/4e80879-img-20220612-231827.jpg)
Деякі підлітки й діти не зовсім розуміють складності ситуації. Для них це просто можливість відпочити з батьками та розважитися.
Втім, цікаво, що під час святкування Дня міста дві пісні виконували українською. Також в Енергодарі досі працює магазин із продажу українських вишиванок.
![](http://img.pravda.com/images/doc/8/a/8a09b97-img-20220611-192042-1.jpg)
"Росія тут назавжди"
![](http://img.pravda.com/images/doc/d/7/d7a0a4f-img-20220613-015736-796.jpg)
12-го червня окупаційна влада повідомила у своєму Telegram-каналі про встановлення на в'їзді в Енергодар таблички "Россия навсегда". Таким же був головний лейтмотив виступу самопроголошеного очільника міста, державного зрадника від ОПЗЖ Андрія Шевчика.
Він нібито спеціально вирвався з лікарні з перев'язаною рукою, а його охоронці ще досі перебувають на лікуванні в окупованому Криму.
Наприкінці травня в будинку Шевчика прогримів вибух, в результаті якого він та охоронці були важко поранені. Перед виходом Шевчика сцену та територію поряд ретельно обстежили військові з вибухотехніками та собаками. На сцені він також стояв із охороною.
![](http://img.pravda.com/images/doc/3/0/309ed17-img-20220613-022121.jpg)
– Завдяки Господу Богу, завдяки вам, які переживали за мене та молилися за моє найшвидше одужання, я тут. Я дякую вам, – розпинався Шевчик російською перед невеликим натовпом людей із прапорами.
Колаборант також наголосив, що "зараз ними пишеться історія":
– Тут все просто та ясно. Народ може самовизначатися. Народ пам'ятає свою історію. Запам'ятайте цей день. Ми з вами творимо історію і від нас залежить, як будемо жити ми та наші діти.
![](http://img.pravda.com/images/doc/7/b/7b489a0-img-20220612-232735.jpg)
Втім, серед людей не всі впізнали нового "мера".
– Хто це? – лунало в натовпі, – Якийсь військовий?
Не всі запам'ятали і його промову.
– Сказав, що все буде добре, – кажуть мені відвідувачі концерту, коли питаю, що ж розповів "новий мер".
![](http://img.pravda.com/images/doc/9/8/9891358-img-20220612-232353.jpg)
![](http://img.pravda.com/images/doc/e/0/e029594-img-20220612-232649.jpg)
"Хто винний?"
– Ну, хто винний? Так буває, – каже під час свого виступу російська співачка Ірина Салтикова. – В нас дуже велика країна. Ми приїхали вас підтримати. Бажаю вам терпіння і здоров'я.
![](http://img.pravda.com/images/doc/0/5/05d091c-img-20220612-223902-1.jpg)
– Росія вже не піде звідси, вона прийшла за своїм, – каже місцева мешканка Тетяна, яка радіє окупації. – Історично це території Росії. Вся атомна станція будувалась за гроші Росії, я там пропрацювала десятки років.
Таких любителів Росії серед відвідувачів концерту вистачало. На питання, чи погано їм жилось до 2-го лютого і чому не їхали в РФ, відповідали коротко: "Так, в мене все було українською. А це вигадана мова. Нехай ті, хто не хочуть в Росію, їдуть на Захід. Хоча ним вже давно зацікавлена Польща", – каже мешканка Тетяна, слово в слово повторюючи тези російської пропаганди.
– Ну, я проти Росії, але куди їхати? Тут хоч пенсію дають ще, а де хто чекає нас? – каже одна жінка, яку зустрічаю на концерті.
![](http://img.pravda.com/images/doc/3/2/32e0ee9-img-20220612-231855.jpg)
![](http://img.pravda.com/images/doc/8/f/8f17402-image7.jpg)
![](http://img.pravda.com/images/doc/c/3/c39594e-img-20220612-231747.jpg)
![](http://img.pravda.com/images/doc/0/1/0111127-img-20220612-231926.jpg)
![](http://img.pravda.com/images/doc/3/1/314392b-img-20220612-231911.jpg)
![](http://img.pravda.com/images/doc/5/8/5841ef0-img-20220612-232631.jpg)
Що відчувала я? Лють і ненависть. До Росії, яка прийшла у мій дім і до людей, які тримали російські триколори й видавали їх дітям.
Ті ж, хто хоч якось проявляє свою проукраїнську позицію, давно "на олівці" окупантів або в їхніх підвалах. Вони страждають за свої переконання в той час, як "любители русского мира" розпивають алкоголь у центрі окупованого міста.
І саме так зараз живе Енергодар. Наче в якихось паралельних реальностях.
Вікторія Рощина