Поза межами можливого. Відвідайте щорічну премію УП 100

Регіонали на виборах вразили серця подолян?

Середа, 03 листопада 2010, 13:00

От і сталося. Місцеві вибори позаду й можна підвести певну проміжну риску. Хмельниччина показала досить низьку явку виборців - 55,6%. Та попри цей факт "волевиявлення громадян відбулося без суттєвих ексцесів".

Спостерігачам замилили очі?

Хочеться оминути самий хід голосування та акцентувати увагу на діяльності міжнародних спостерігачів від румунської громадської організації "Сприяння розвитку виборчих технологій "За справедливі вибори", Кіріцеску Оликсандру та Дуку Міхай. Вони завітали на Хмельниччину напередодні дня голосування. Варто зауважити, що цей іноземний дует має досвід українських виборів й устиг попрацювати на попередніх президентських виборах.

З журналістською аудиторією спостерігачі говорили в обласній організації Партії регіонів. Як виявилося, регіонали надали своє приміщення невипадково. Саме тут у день виборів відбувався міні-телеміст керівника Хмельницького обласного виборчого штабу ПР Михайла Войтюка з нардепом від ПР Михайлом Чечетовим. Міжнародних спостерігачів на стільцях посадили біля Войтюка, створивши образ для подразнення вчорашнім демократам.

"Відчувається, що люди йдуть на вибори. Для них цей день демократії", - звітував перед столичним однопартійцем хмельницький. Войтюк відстрілявся перед Чечетовим за 15 хвилин, не забувши наголосити, що подоляни змінили кардинальне ставлення до ПР.

Потім із журналістами спілкувалися спостерігачі. Вони випромінювали внутрішній спокій. "Ми задоволені процесом підготовки до виборів до місцевих рад у Хмельницькій області, а також ходом голосування. Ми об'їхали 22 виборчі дільниці в області, і не зафіксували жодного порушення", - зазначив Кіріцеску Оликсандру. За його словами, в українському виборчому законодавстві є один нюанс - це кількість виборчих бюлетенів. Він також зауважив, що демократичною ознакою виборів є прозорі пластикові скриньки, яких немає в Румунії, у них картонні виборчі скриньки закритого типу.

Кіріцеску Оликсандру сказав, що його вразив той факт, що до Хмельницької облради, яка нараховує 104 місця - балотується 600 кандидатів. "Можна стверджувати, що цей факт вкотре доводить, що в Україні є демократія, оскільки ви маєте робити вибір із багатьох кандидатів".

Між іншим, обласна організація ВО "Батьківщина" поспішила заявити, що "є підозри, що обласна влада ізолює міжнародних спостерігачів від опозиції, і вводить їх в оману щодо ситуації з вільним волевиявленням громадян. Тому міжнародні спостерігачі не можуть знати реальної кількості системних порушень на Хмельниччині", - йшлося в їхній заяві.

Партія регіонів банкує

У статті "Бенефіс ПР на Хмельниччині" я вже побіжно описував моменти агітаційної кампанії, до якої вдавалися керівники райдержадміністрацій. Очевидно, що така "профілактика" не могла не позначитися результатах волевиявлення.

За попередніми даними районних тервиборчкомів, 26 кандидатів-мажоритарників від ПР проходять до облради, що майже неприродно для цієї сили в області. Нагадаємо, що в попередній обласній раді Партія регіонів була представлена 8 депутатами.

Однак нині ще зарано говорити про "виборче чудо" регіоналів на Хмельниччині. Хоч вони увірвали чималий шмат пирога в бютівців, та попереду основна боротьба за крісло голови обласної ради. Ось тут і відбудеться кульмінація.

Один з оптимальних варіантів для ПР - закріплення за собою контролю за обласним бюджетом. Не виключено, що регіонали розіграють варіант а ля Гладуняк-Буханевич зразка 2006 року: облраду очолює діючий губернатор Василь Ядуха, а головою ОДА стає його перший заступник Микола Дерикот або хтось наближений до ПР.

Програма-мінімум для них полягає в претендуванні бодай на крісла заступників голови обласної ради.

"Батьківщина" радіє вцілілим мерам

Не приховують радості в біло-червоному штабі облорганізації "Батьківщина" від того, що фактично трійці діючих міських голів із плеяди біло-сердечних на цих виборах удалося наростити кредит народної довіри. Це мер Хмельницького Сергій Мельник, міський голова Славути Василь Сидор та градоначальник Старокостянтинова Микола Мельничук.

Що цікаво: у Хмельницькому на авторитеті Мельника "виїхала" міська "Батьківщина", яка, за попередніми підрахунками, значно збільшила свій депутатський корпус.

Незрозуміло, чи матиме "Батьківщина" свого мера в Кам'янці-Подільському, оскільки їхньому кандидату Волошиній на п'яти наступає кандидат від ЄЦ Ярема.

Однак, щоб зберегти більшість за собою в новій Хмельницькій облраді, "Батьківщині" треба добряче попотіти. За попередніми даними районних ТВК, 14 кандидатів-мажоритарників проходять до облради від біло-сердечних. Це половина від того, що вони мали в поки що діючій фракції в облраді.

Віталій Тараненко, журналіст, Хмельницький, спеціально для УП

Колонка – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст колонки не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ній піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора колонки.
Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування

Орган, що стежить за використанням міжнародної допомоги

У яких випадках призначають ліки на основі канабісу та які існують цифрові рішення щодо контролю

Які сценарії завершення війни закладені в оборонний бюджет?

Скандали у МСЕК: чи є перспективи для покарання?

Оподаткування міжнародних посилок: євросоюзівський досвід

Житло для ВПО: три необхідні рішення, щоби повернути довіру людей до держави