Волелюбні українці День Свободи більше не святкуватимуть?

40 переглядів
Понеділок, 23 січня 2012, 10:11
Ірися Герцун
для УП

"Не жди сподіваної волі – вона заснула: цар Микола її приспав…", – пам'ятаєте сумнозвісні рядки великого Кобзаря?

Крізь кілька поколінь, немов безглузде дежа вю, слова Тараса Шевченка знову актуалізуються. Своїм указом про скасування Дня Свободи в Україні Янукович остаточно звів нанівець волелюбні прояви та демократичні прагнення українців.

Адже саме День Свободи мав стати тим єднальним національним святом, яке б формувало гідну патріотичну свідомість та сприяло залученню кожного політично активного українця до розбудови міцної й самодостатньої української держави.

Ми й досі не маємо по-справжньому щирих та інтерсуб’єктивних національних свят. Саме такі свята об'єднують націю, надаючи їй життєздатності та реальних проявів. Саме під час таких свят формується почуття приналежності до спільноти і зникає відчуженість кожного.

Помаранчева революція не виправдала себе? І тому ми мовчки погоджуємося на применшення ролі свободи та дискредитацію демократичних цінностей.

Брак політичної волі та об’єктивного оптимізму формує в українців апатію та руйнує віру у світле майбутнє.

Так, звісно, не варто ідеалізувати Помаранчеву революцію, однак акцентувати увагу лише на негативних її проявах теж не варто. Згадаймо, Велику Французьку революцію, її плачевні політичні наслідки та широковідомий вислів: "революція пожирає власних дітей".

Такі вагомі чинники не стали на перешкоді для французів, які й досі святкують День взяття Бастилії. Це свідчить про те, що у французької нації віра в ідеали та гасла революції сформувала політичну свідомість та волю на принципах свободи, рівності та братерства.

Саме Велика революція є незмінним символом національної єдності французів. І тому дуже важливо, щоб аналогічне свято було і у українського народу, адже так історично склалося, що постійно існує потреба в єднанні українців, формуванні спільних соціокультурних цінностей та виробленні єдиної політичної ідеології.

Однак нове національне свято українського народу, перш за все, має зародитися у свідомості кожного щирого українця, викликаючи справжні емоції та почуття. Масово усвідомлені національні свята не в змозі нав’язуватися жодною владою, такими подіями важко маніпулювати й використовувати як інструмент політичного впливу.

На жаль, цінності та принципи Помаранчевої революції не змогли вкоренитися у головах українців, які потребують швидких результатів, зневірившись у пустих владних обіцянках.

Не змогла вберегти ідеали революції й політична еліта, навіть на символічному рівні. Однак зараз дуже важливо, щоб скасування святкувань Дня Свободи не спричинило навмисного позбавлення українців таких демократичних цінностей як свобода, вільні й незалежні вибори та народовладдя.

Ірися Герцун, для УП

powered by lun.ua
Капітолій. Початок реваншу Трампа
Дональд Трамп не здасться зараз, оскільки має намір балотуватися на наступних президентських виборах.
Заробити на смертях: як нас позбавили світової вакцини в 5 разів дешевше
Три долари заплатила Всесвітня організація охорони здоров'я за вакцину, закупівлю якої в ручному режимі зірвав міністр охорони здоров'я Максим Степанов.
Справжня ціна хутра норок: історія одного розслідувача
Наприкінці вересня 2020 року польський Сейм (нижня палата парламенту) провів історичну нараду з питань правового захисту тварин у Польщі.
Чи змінив Національний банк свою політику на валютному ринку
За яким принципом НБУ буде виходити на ринок з валютними інтервенціями та як впливатиме на курс. Що змінилося у новій стратегії?
Торговельний фокус з лісом: друзям — усе, а суспільству — нічого?
Чому торгівля необробленою деревиною відбувається на закритих "аукціонах" та без конкуренції.
Справа генерала Назарова — сигнал, який не можна ігнорувати
Справа Назарова як потенційний прецедент для військового судочинства України та свідчення неврегульованості ключових питань військової юстиції.
Демократія і некомпетентність
Чому Арістотель не довіряв демократії як формі правління, у чому полягають вади останньої та що це означає для сучасної України.