Свободолюбивые украинцы День Свободы больше не будут праздновать?

0 просмотров
Понедельник, 23 января 2012, 10:11
Ирыся Герцун
для УП

"Не жди сподіваної волі – вона заснула: цар Микола її приспав…", – пам'ятаєте сумнозвісні рядки великого Кобзаря?

Крізь кілька поколінь, немов безглузде дежа вю, слова Тараса Шевченка знову актуалізуються. Своїм указом про скасування Дня Свободи в Україні Янукович остаточно звів нанівець волелюбні прояви та демократичні прагнення українців.

Адже саме День Свободи мав стати тим єднальним національним святом, яке б формувало гідну патріотичну свідомість та сприяло залученню кожного політично активного українця до розбудови міцної й самодостатньої української держави.

Ми й досі не маємо по-справжньому щирих та інтерсуб’єктивних національних свят. Саме такі свята об'єднують націю, надаючи їй життєздатності та реальних проявів. Саме під час таких свят формується почуття приналежності до спільноти і зникає відчуженість кожного.

Помаранчева революція не виправдала себе? І тому ми мовчки погоджуємося на применшення ролі свободи та дискредитацію демократичних цінностей.

Брак політичної волі та об’єктивного оптимізму формує в українців апатію та руйнує віру у світле майбутнє.

Так, звісно, не варто ідеалізувати Помаранчеву революцію, однак акцентувати увагу лише на негативних її проявах теж не варто. Згадаймо, Велику Французьку революцію, її плачевні політичні наслідки та широковідомий вислів: "революція пожирає власних дітей".

Такі вагомі чинники не стали на перешкоді для французів, які й досі святкують День взяття Бастилії. Це свідчить про те, що у французької нації віра в ідеали та гасла революції сформувала політичну свідомість та волю на принципах свободи, рівності та братерства.

Саме Велика революція є незмінним символом національної єдності французів. І тому дуже важливо, щоб аналогічне свято було і у українського народу, адже так історично склалося, що постійно існує потреба в єднанні українців, формуванні спільних соціокультурних цінностей та виробленні єдиної політичної ідеології.

Однак нове національне свято українського народу, перш за все, має зародитися у свідомості кожного щирого українця, викликаючи справжні емоції та почуття. Масово усвідомлені національні свята не в змозі нав’язуватися жодною владою, такими подіями важко маніпулювати й використовувати як інструмент політичного впливу.

На жаль, цінності та принципи Помаранчевої революції не змогли вкоренитися у головах українців, які потребують швидких результатів, зневірившись у пустих владних обіцянках.

Не змогла вберегти ідеали революції й політична еліта, навіть на символічному рівні. Однак зараз дуже важливо, щоб скасування святкувань Дня Свободи не спричинило навмисного позбавлення українців таких демократичних цінностей як свобода, вільні й незалежні вибори та народовладдя.

Ірися Герцун, для УП

Капитолий. Начало реванша Трампа
Дональд Трамп не сдастся сейчас, поскольку намерен баллотироваться на следующих президентских выборах. (укр.)
Заработать на смертях: как нас лишили мировой вакцины в 5 раз дешевле
Три доллара заплатила Всемирная организация здравоохранения за вакцину, закупку которой в ручном режиме сорвал министр здравоохранения Максим Степанов. (укр.)
Настоящая цена меха норок: история одного расследователя
В конце сентября 2020 польский Сейм (нижняя палата парламента) провел историческое совещание по вопросам правовой защиты животных в Польше. (укр.)
Изменил ли Национальный банк свою политику на валютном рынке
По какому принципу НБУ будет выходить на рынок с валютными интервенциями и как будет влиять на курс. Что изменилось в новой стратегии? (укр.)
Торговый фокус с лесом: друзьям — все, а обществу — ничего?
Почему торговля необработанной древесиной происходит на закрытых "аукционах" и без конкуренции. (укр.)
Дело генерала Назарова - сигнал, который нельзя игнорировать
Дело Назарова как потенциальный прецедент для военного судопроизводства Украины и свидетельство неурегулированности ключевых вопросов военной юстиции. (укр.)
Демократия и некомпетентность
Почему Аристотель не доверял демократии как форме правления, в чем заключаются недостатки последней и что это значит для современной Украины. (укр.)