Вибори-2012 в Росії: уроки ремонту політичної системи

Четвер, 23 лютого 2012, 16:21

До виборів президента Російської Федерації, що відбудуться 4 березня, залишилось небагато часу. Кремлівська виборча машина розвертається в сторону суспільства, торуючи дорогу легітимному правлінню Володимира Путіна на наступний, цього разу вже 6-річний строк.

Політична система "фасадної демократії", що опинилась в кризовому стані, поспіхом ремонтується майстрами на чолі з новим керівництвом Адміністрації президента РФ.

Тепер виборча кампанія супроводжується роботою з різноманітними соціальними класами в межах декількох напрямів політичної комунікації.

По-перше, влада почала форматувати масові зібрання на свою користь.

4 лютого на 20-ти градусному морозі в Москві провладні сили провели декілька багатотисячних мітингів "за чесні вибори", що забезпечило агітаційний статус-кво з опозиційними масовими заходами.

Було надзвичайно важливо подати сигнал виборцям Путіна з регіонів про його підтримку в столиці. Фактично, Кремль очолив символічну боротьбу "за чесність виборів". І тепер це вже не ексклюзивна тема опозиції.

Відповідно, по-друге, змінилась інформаційна політика Кремля.

Представники "несистемної" опозиції допущені до деяких ефірів федеральних телеканалів у прайм-тайм, чого не відбувалось останні десять років. Не дивлячись на часто маніпуляційний характер таких передач, які показуються в запису, і монтуються не на користь виступів опозиційних діячів, – прослідковується тенденція "потепління" центральних ЗМІ відносно вчорашніх персон нон-грата в російській політиці.

Крім того, телеканал "Дождь", радіостанція "Ехо Москви", преса та політичні блоги в інтернеті допомагають випустити опозиційний "пар" середнього класу, з розрахунком на подальшу орієнтацію цієї категорії виборців на погоджені Кремлем кандидатури, зокрема, Прохорова та Міронова. Або, взагалі, на відмову від участі у виборах.

По-третє, до Державної Думи внесений законопроект про прямі вибори губернаторів, з попередньо узгодженими президентом кандидатурами, та спрощення реєстрації політичних партій.

На порядку денному також повернення до змішаної, мажоритарно-пропорційної виборчої системи з незвичною конструкцією п'ятимандатних мажоритарних округів. Пожвавлення політичного життя в Росії відбудеться в контексті появи нових можливостей для реалізації правлячого класу, деяких представників якого не влаштовує диктат однієї партії, що зменшить монополію "Єдиної Росії" в партійній системі держави. Про ЄдРо в передвиборчих виступах Путін уже не згадує.

По-четверте, як ефективний засіб мобілізації електорату, з'явилася більш різка позиція Російської Федерації в міжнародних відносинах.

Одним із результатів цього стає пошук "зовнішніх ворогів" для консолідації виборців навколо "силової" кандидатури Путіна. Серед останніх гучних подій – накладення вето Росією та Китаєм на проект резолюції ООН по Сирії 4 лютого 2012 року.

Продовжуються "газова" та "сирна" "тихі війни" з Україною, що також додає балів образу Путіна як рішучого політика в очах російського обивателя. Усе це традиційно супроводжується риторикою про особливий, незахідний шлях розвитку російської цивілізації, висловленою, зокрема, у трьох останніх програмних статтях прем'єра РФ у російській пресі.

Врешті-решт, залишилось провести більш-менш чесні та прозорі вибори 4 березня із залученням великої кількості спостерігачів, засобів масової інформації та міжнародних організацій – і легітимність Володимира Путіна знову сягне висот, потрібних для виграшу вже в першому турі виборчих перегонів.

Бюрократична система неповоротка та інерційна, тому повністю уникнути адміністративного тиску та фальш-технологій не вдасться. Отже, наступним кроком уже після інаугурації президента, цілком вірогідно, може бути розпуск Держдуми з подальшим заведенням туди нових та, звичайно, лояльних партійних проектів.

Фасадні, або імітаційні демократії – найбільш розповсюджений тип політичної системи в пострадянських країнах. Політичні зміни в Росії можуть стати дороговказом в еволюції держав такого типу.

Російське керівництво вже зрозуміло необхідність більш серйозного демократичного "облаштування" в будівлі політичного режиму, що має убезпечити його від "просідань" перед суспільством.

Чи врахує українська влада російські уроки побудови "фасадної демократії"?

Андрій Багінський, політолог, спеціально для УП

Колонка – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст колонки не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ній піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора колонки.
Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування

Коли державні банки зможуть продавати проблемні кредити без проблем?

Скільки коштує створити сучасну оперу та за рахунок чого існують незалежні театри?

Росія заплатить за війну: як США зробили важливий крок до конфіскації $300 млрд  російських активів

Чому міста не зацікавлені будувати власні електростанції на своїх територіях?

Чому росте тіньовий ринок тютюнових виробів

Як Україна допомагає удосконалювати американські стандарти тактичної медицини