Європарламент і український націоналізм

Четвер, 20 грудня 2012, 12:39

Став відомим зміст резолюції Європарламенту під промовистою назвою "Ситуація в Україні". Зокрема, в одному із пунктів йдеться про те, що євродепутати стурбовані піднесенням націоналістичних настроїв в Україні, що проявилося у підтримці ВО "Свобода" на останніх виборах.

У зв’язку з цим резолюція закликає українські демократичні партії не асоціювати себе з ВО "Свобода", не схвалювати її діяльність та не формувати з нею коаліції, оскільки "расистські, антисемітські та ксенофобські погляди суперечать фундаментальним цінностям та принципам ЄС".

До речі, це не перша резолюція Європарламенту, у якій в тій чи іншій формі, якщо й не засуджується український націоналізм, то принаймні формулюється негативне до нього ставлення.

Нагадаю, що у лютому 2010 року Європарламент також ухвалив резолюцію щодо ситуації в Україні, де у пункті 20 висловлювався "глибокий сум з приводу рішення президента України Віктора Ющенка, що йде з посади, присвоїти посмертно Степану Бандері, лідеру Організації Українських Націоналістів (ОУН), що співпрацював з нацистською Німеччиною, звання "Героя України".

Що спільного у цих двох резолюціях, крім того, що їх зміст в окремих пунктах фіксує негативне ставлення до деяких політичних сил в Україні?

Передусім впадає в око, що "борцями з українським буржуазним націоналізмом" у Європейському парламенті виступають, як правило, політики лівої і проросійської орієнтації.

Так, за горезвісну резолюцію 2010 року голосували "ліві" депутати від Румунії та Німеччини, які традиційно негативно ставляться до "українського питання" і орієнтуються на Росію, та депутати від Польщі, політикум якої ще живе стереотипами, що склалися про ОУН і УПА під час Другої світової війни.

Цього разу – аналогічна картина. Відповідний пункт резолюції 2012 року став можливим завдяки активності депутата Європарламенту від Болгарії, представника депутатської групи "Прогресивний альянс соціалістів і демократів" Крістіана Вігєніна, який до того ж не приховує своїх москвофільських переконань.

Іншими словами, у згаданих резолюціях йдеться не стільки про негативне ставлення до окремих постатей українського національно-визвольного руху чи політичних сил, які декларують з ним свою спадкоємність.

Суть проблеми глибша: маємо справу з упередженим ставленням окремих держав і політиків до самої ідеї української державності.

Ну що ж, нам до цього не звикати. Але при цьому усім слід пам’ятати три важливі висновки. По-перше, Українська держава стала реальністю не тому, що цього хотіли чи не хотіли "сусіди". А тому, що за це змагалося не одне покоління українців.

По-друге, негативне, а то й вороже ставлення до незалежності України з боку інших держав було і буде, але воно не може вплинути на основне: поставити під сумнів право українського народу на свою державу.

По-третє, чим скоріше у Європарламенті, зрозуміють два попередні висновки, тим ефективнішими, гармонійними і зрозумілими будуть взаємини України і Європарламенту, в тому числі, що стосується утвердження "європейських стандартів", зокрема недопущення "расистських, антисемітських та ксенофобських поглядів".

Про останнє слід сказати окремо. У своїй світоглядній та ідеологічній основі український націоналістичний рух ніколи не був ані расистським, ані антисемітським, ані ксенофобським. Таким його намагалася зобразити радянська і комуністична пропаганда, з якою так завзято у свій час боролися західні демократії.

Намагання ж сьогодні припасувати усі ці "погляди" ВО "Свобода", чи будь-якій іншій українській політичній силі, яка свою ідеологію ідентифікує з ОУН, не витримують жодної критики.

Тому приєднуюся до тих, хто вимагає вибачень перед українцями за згадану резолюцію.

Богдан Червак, голова ОУН, для УП

Колонка – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст колонки не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ній піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора колонки.
Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування

Як звати невідомого солдата?

Реформа БЕБ: чи зможе бізнес ефективніше захищатися від свавілля в судах?

"Мобілізаційний" закон: зміни для бізнесу та військовозобов'язаних осіб

Чому "Азов" досі не отримує західну зброю? 

Навіщо потрібен держреєстр осіб, які постраждали внаслідок агресії РФ

Чому бізнесу вигідно вкладати кошти в освіту та хто повинен контролювати ці інвестиції