Подвійне громадянство – чи переважать національні інтереси України?

17823 перегляди
4
Четвер, 21 квітня 2016, 17:04
Анна Маляр
Ганна Маляр, кандидат юридичних наук, експерт-кримінолог

В Україні дедалі частіше вибухають скандали з приводу подвійного громадянства чиновників, олігархів, відомих і не дуже політиків.

Майстри популізму збурюють суспільство вимогами про покарання таких осіб і навіть позбавлення їх громадянства України. При цьому свідомо замовчують, що вітчизняне законодавство не дозволяє реалізувати ні перше, ні друге.

Але парламент не ризикує внести зміни до законодавства України, щоб з популізму перейти у практичну площину.

Що для Заходу добре, для України – смерть

Ставленням до подвійного громадянства світ розділений навпіл. Близько половини країн світу дозволяють своїм громадянам мати паспорти інших держав. Серед них, переважно, країни Заходу.

Україна могла б долучитись до цього передового досвіду, якби не підступність північного сусіда.

Росія вправно навчилась використовувати громадян, що мають паспорти Російської Федерації, але проживають на території колишніх радянських республік. Так, під час трагічних подій 2008 року в Грузії, коли туди увійшли російські війська, президент РФ на засіданні ради безпеки заявив, що він зобов'язаний захищати життя та гідність російських громадян, де б вони не знаходилися.

З цією ж метою – формального прикриття своєї агресії та формування підтримки місцевого населення – РФ видавала свої паспорти і громадянам України, переважно з Донбасу та Криму. За неофіційною інформацією, російські паспорти мають близько трьох сотень тисяч громадян України. Деякі експерти називають цифри значно більші, але офіційних даних, нажаль немає.

Крім того, російський паспорт фактично рятує громадянина України від кримінальної відповідальності.

Так, якщо громадянин України, який має російський паспорт, працює на російські спецслужби, здійснює антиукраїнську діяльність, вбиває українців, вчиняє інші злочини – то йому варто перетнути кордон з РФ, і Росія на законних підставах відмовить Україні у видачі свого громадянина.

Тобто, Україна не може собі дозволити ліберально ставитись до подвійного громадянства власних громадян, оскільки це пряма загроза її суверенітету.

Чи заборонене подвійне громадянство в Україні?

В Україні, справді, діє принцип єдиного громадянства, який закріплений в Конституції. Але прямої заборони подвійного громадянства у вітчизняному законодавстві немає.

Навіть якщо громадянин України набув громадянство іншої держави, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Це означає, що громадянин України, який набув громадянства іншої країни, не втрачає автоматично українське громадянство.

Більше того, законодавством не передбачена відповідальність за подвійне громадянство. Тобто, принцип єдиного громадянства є – а санкцій за його порушення немає. Тож, на практиці громадянин України може мати паспорт іншої країни і йому за це нічого не буде.

Те ж саме стосується і чиновників. Чиновника не можна звільнити з посади за наявність громадянства іншої держави.

У депутатів є мрія

У депутатів колись була мрія жорстко врегулювати проблему подвійного громадянства. Але від тієї мрії залишилась тільки мертва норма про втрату громадянства України.

Щоправда, у законі є така підстава втрати громадянства, як добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави. Але для цього особа сама мусить заявити про своє подвійне громадянство.

Інші варіанти з тексту закону не випливають.

А, якби й випливали, то суперечили б Конституції. Адже Конституція прямо встановлює, що громадянин України не може бути позбавлений громадянства. Тобто, навіть у разі підтвердження наявності паспорту іншої держави, особу не можна позбавити громадянства України, якщо вона сама цього не забажає.

Крім того, українські парламентарі робили декілька спроб ввести відповідальність за приховування громадянства іншої держави. Одного разу у 2012 році навіть проголосували за відповідний закон і встановили штраф за неповідомлення громадянином про отримання громадянства іноземної держави. Але тоді президент повернув закон на доопрацювання, і по сьогоднішній день його не доопрацювали.

Можна лише здогадуватись, умисно чи через некомпетентність законотворців, існує така прогалина у законодавстві. І якщо до війни це питання цікавило лише власників іноземного паспорту, то сьогодні суспільство усвідомило наслідки законодавчої занедбаності проблеми громадянства.

Війна та напруга в суспільстві не залишають депутатам вибору. І вони знову мріють про встановлення відповідальності, навіть кримінальної, за подвійне громадянство. У Верховній Раді з’явилось вже декілька законопроектів щодо цього.

Але складно уявити, що депутати перекриють собі кисень – адже не секрет, що частина депутатів мають паспорти інших країн. Тому запровадити самим собі відповідальність буде непросто.

Та й "репетиція" з цього питання вже викрила "щирість" намірів нинішнього парламенту. Минулого року нардепи не підтримали запит до президента про припинення громадянства України Вадима Новинського через його небажання відмовитись від російського громадянства. Ще за активного функціонування проукраїнської коаліції назбирали тоді лише 150 голосів.

Деякі депутати просто "догоджають" своєму електорату, який масово отримує паспорти інших країн. Не секрет, що й на Заході України, за неофіційними даними, майже дві сотні тисяч людей мають паспорти Угорщини, Румунії, Польщі. Аби не втратити цих виборців, частина депутатів не готова підтримати встановлення відповідальності за подвійне громадянство.

*   *   *

Зволікання депутатів щодо введення відповідальності за подвійне громадянство в умовах прямої загрози державності України слід розцінювати як шкоду національним інтересам.

Вже давно Верховна Рада повинна була прямо заборонити подвійне громадянство, встановити відповідальність за порушення конституційного принципу єдиного громадянства.

Давно потрібно було заборонити громадянам з паспортом іншої країни голосувати на виборах та балотуватись, а за приховування інформації про друге громадянство встановити відповідальність та визнавати недійсними результати виборів таких осіб.

Виявлення паспорту іншої країни в державного службовця повинно тягти, як мінімум, звільнення, а, як максимум, – кримінальну відповідальність.

Висновок напрошується лише один. Якщо й досі, після анексії Криму, окупації частини Донбасу та двох років війни, не встановлено відповідальність за порушення конституційного принципу єдиного громадянства – значить, це комусь вигідно.

І одних скандалів замало, аби зрушити ситуацію зі штучного гальма. Активна та жорстка позиція суспільства мусить спонукати парламент захистити інститут громадянства в Україні.

Анна Маляр, спеціально для УП

powered by lun.ua
Авторизуйтесь щоб писати коментарі
Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення
IP: 85.90.206.---Kovaljov22.04.2016 13:25
Подвійне громадянство - це блеф. В умовах ЄС, це ще може якось працювати. або для США, де проживають більше 300 млн. громадян.
В РФ додатково треба згоду Думи, тобто якщо Китай захоче подвійного громадянства з РФ, то в РФ буде істерика.

Громадянство - це юридична категорія, а не питання походження.
Чомусь НІХТО не наполягає на подвійній, чи потрійні національності у свідоцтві про народження. А чому власне? 8-)
IP: 5.28.123.---Higgs21.04.2016 22:08
Детский лепет! Советую авторке вчитаться в басню Волк и ягненок и в ст. 22 Конституции. Лень даже разжевывать А двойное гражданство необходимо вводить немедленно. Может прав Луценко, юр. образование, тем более наше, до ду_ы
IP: 174.2.24.---ykd3621.04.2016 18:14
Проблему з підступністю Росії варто розв'язувати в інший спосіб - через визнання факту війни з цією країною, розірвання з нею дипломатичних відносин, впровадження жорсткого візового режиму, створення бази даних відомих і потенційних терористів з Росії, боротьба з терористичною діяльністю на кшталт тієї, котра ведеться Сполученими Штатами тощо. У багатьох західних країн, де дозволене подвійне громадянство, також є підступні сусіди. Заборона подвійного громадянства швидше робить країну більш схожою на "підступного сусіда", ніж допомагає боротися з таким сусідом. Така заборона "перекриє кисень", у першу чергу, численним українським заробітчанам, українським патріотам в діаспорі, науковцям, котрі не можуть займатися наукою в Україні, але залишаються українцями... Крок, зворотній до того, що пропонує авторка, - УЗАКОНЕННЯ ПОДВІЙНОГО ГРОМАДЯНСТВА - мінімально або взaгалі ніяк не вплине на захист від російської агресії і, у той самий час, наблизить Україну до Західної цивілізації.
IP: 195.138.81.---Kotia21.04.2016 17:45
Дуже серйозне питання й жодного комента
ДЕПУТАТИ ЧИТАЙТЕ ІНКОЛИ "УКРПРАВДУ" - КОРИСНО
Усі коментарі
Таємний свідок у справі Трампа: новий поворот у розслідуванні впливу РФ на вибори у США
Виклики на допит помічників Роджера Стоуна – одного з найагресивніших політологів США – можуть стати потужним ударом по Трампу.
Як українців хочуть змусити платити борги ОРДЛО та олігархів
Улюблений бізнес олігархів, які отримали лояльність політиків та чиновників — вішати борги на державу. Уже скоро Рада буде голосувати за черговий такий "фінт".
Чи можна дорослих бити по дупі?
У цивілізованій Україні досить жваво обговорюють, чи можна бити сина чи дочку з виховною метою.
"Не бійся, борись!" Чому українська державність встояла у 2014-му і не змогла у 1918-му
Путін у 2014 році розраховував на цілковитий розпад України. Сценарій анексії Криму у 2014 році разюче нагадує сценарії радянської анексії Західної України та Білорусі у 1939-му.
Хто матиме вплив на антикорупційний суд?
Якби конкурс до Верховного Суду відбувся чесно, жодної потреби в залученні міжнародних організацій не було б.
У пошуках формату антикорупційного суду
Добре, що ніхто вже не заперечує запуск антикорупційного суду. Позиції політичних гравців різняться в одному – участі міжнародних експертів під час відсіювання недоброчесних претендентів на посади суддів.
Небезпечна лише для українців? Чому ЄС не забороняє пальмову олію
Верховна рада схвалила законопроект про заборону використання пальмової олії у виробництві харчових продуктів. Що ж стоїть за таким рішенням?