Хід Бальцеровичем, або Коли почнеться терапія

6091 перегляд
Понеділок, 25 квітня 2016, 15:08
Євгеній Білоножко
викладач Національного педагогічного університету імені Драгоманова

"Якщо Бальцеровичу вдасться реформувати Україну, він отримає Нобелівську премію", – саме так польських тижневик "Політика" підсумував призначення поляка на посаду представника президента України в кабінеті міністрів України.

Головне ж питання українського політикуму: що такого пообіцяв Порошенко Бальцеровичу, що він погодився піти в уряд Гройсмана таким собі "смотрящім"?

Призначення професора Лешека Бальцеровича стало приємною та дивною несподіванкою від Петра Порошенка.

Торги та вмовляння поляка щодо можливої посади в уряді розпочались ще в січні 2015 року. Після початку кінця уряду Яценюка до Варшави двічі їздили переговорники від президента і двічі отримали відмову. Улітку 2015 року успішного реформатора та адепта ліберальних реформ на свій з'їзд хотіли запросити партія "Укроп".

Тобто у владних коридорах та серед патріотичних олігархів є бажання та настрій провести остаточну приватизацію. Чому?

Головні методи поляка – це ліквідація держвласності, з огляду на низьку ефективність управління державою, лібералізація, більше конкурентів та відмова від соціального забезпечення.

Наприклад, новопризначений голова "Укрзалізниці" запропонує розділити залізничного монополіста на більш дрібних перевізників, які у подальшому будуть приватизовані. Про те, що у 2016 очікується приватизація 25 держпідприємств, згадував Айварас Абромавичус.

Однак, якщо в уряді є Бальцерович, гроші від приватизації – ми закладаємо, що приватизація буде прозорою – не підуть на соціальні виплати, а підуть на інфраструктурні проекти.

Тобто Бальцерович стане страшним сном Тимошенко та Ляшка, які на кожному кроці кричать про зубожіння та соціальні гарантії. Реформатор 90-тих та банкір у 2000-них не дасть проїдати гроші, хоча в умовах війни змушувати затягувати пояси найбіднішими буде досить цинічним вчинком.

З іншого боку, важко уявити, щоб Бальцерович домовлявся і йшов на угоди із олігархами.

Бальцерович – єдиний у світі економіст, що провів успішні реформи по переведенню соціалістичної економіки на ринкові рейки: економіка Польщі почали зростати вже у 1992 році. Він не дасть себе використовувати або бути прикриттям для сумнівних операцій.

Відповідно, незабаром ми маємо побачити пакет законів, який Рада має прийняти. Саме так виглядали реформи у Польщі, де одномоментно було проголосовано десяток законів, і розпочався процес роздержавлення, а сотні тисяч поляків втратили роботу.

Важливо зазначити, що Бальцерович виступає за вільний продаж землі, а Верховна Рада та президент продовжили мораторій на продаж сільгоспземель до 2017 року.

Нинішня Польща оцінює діяльність Бальцеровича неоднозначно. Одні захоплюються та вважають рятівником і будівничим нинішнього польського достатку, інші вважать зрадником, що розпродав Польщу іноземцям за безцінь. Дехто в Польщі жартує, що призначення Бальцеровича – це польська моста українцям за Волинський злочин 1943 року.

Зауважимо, що Бальцерович є завзятим критиком нинішньої польської влади – партії "Право і Справедливість". Тож дане призначення навряд чи буде сприйняте із захопленням у Варшаві. Однак Брюссель, Вашингтон та міжнародні донори отримали в українському уряді людину, думка якої заслуговує на довіру.

Сподіваюсь, що Україна, яка живе у перманентному шоці, отримає оздоровчу терапію від Бальцеровича.

Євгеній Білоножко, спеціально для УПpowered by lun.ua
Капітолій. Початок реваншу Трампа
Дональд Трамп не здасться зараз, оскільки має намір балотуватися на наступних президентських виборах.
Заробити на смертях: як нас позбавили світової вакцини в 5 разів дешевше
Три долари заплатила Всесвітня організація охорони здоров'я за вакцину, закупівлю якої в ручному режимі зірвав міністр охорони здоров'я Максим Степанов.
Справжня ціна хутра норок: історія одного розслідувача
Наприкінці вересня 2020 року польський Сейм (нижня палата парламенту) провів історичну нараду з питань правового захисту тварин у Польщі.
Чи змінив Національний банк свою політику на валютному ринку
За яким принципом НБУ буде виходити на ринок з валютними інтервенціями та як впливатиме на курс. Що змінилося у новій стратегії?
Торговельний фокус з лісом: друзям — усе, а суспільству — нічого?
Чому торгівля необробленою деревиною відбувається на закритих "аукціонах" та без конкуренції.
Справа генерала Назарова — сигнал, який не можна ігнорувати
Справа Назарова як потенційний прецедент для військового судочинства України та свідчення неврегульованості ключових питань військової юстиції.
Демократія і некомпетентність
Чому Арістотель не довіряв демократії як формі правління, у чому полягають вади останньої та що це означає для сучасної України.