Обама: Україна поки не стане членом НАТО, але без допомоги її не залишать

Середа, 26 березня 2014, 19:10

Україна не подавала заявку на вступ до НАТО, і, вочевидь, не зробить цього найближчим часом.

Про це за підсумками переговорів у Брюсселі щодо кризи навколо України заявив президент США Барак Обама.

Американський лідер відзначив, що однією з причин відсутності такої заявки є "складні відносини з Росією".

Однак, за словами Обами, це не означає, що Україна залишиться сам на сам із російською загрозою.

"Ми хочемо підтримати країни, які не є членами НАТО, на основі нашої віри у принципи територіальної цілісності та суверенітету. Ми збираємося зробити все від нас залежне, щоб підтримати Україну під час виборів, підтримати її економіку і далі намагатимемося ізолювати Росію у відповідь на дії, вжиті нею", – сказав президент США.

Обама вважає, що сили НАТО повинні бути присутніми в країнах Східної Європи, які після анексії Криму Росією відчувають себе вразливими.

Президент США зазначив, що він занепокоєний зниженням оборонних витрат деяких європейських союзників.

Він вважає, що під час зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО на наступному тижні має бути піднято питання про прийняття додаткових заходів щодо забезпечення присутності регулярних сил НАТО на території тих країн, які відчувають себе вразливими.

"Ситуація в Україні нагадує нам, що наша свобода не безкоштовна, і ми повинні бути готові заплатити за кошти, особовий склад та його необхідне навчання", - підкреслив Обама.

Така заява Обами виглядає особливо актуальною фоні заклику міністра оборони Румунії Мірча Душа до НАТО підвищити боєготовність в країнах, що межують з Україною.

"В Румунії, Польщі та інших країнах, що мають кордон з Україною, повинні перебувати військові потужності для здійснення оперативної діяльності НАТО в цьому регіоні", - заявив він у вівторок, 25 березня, в Бухаресті на конференції агентства НАТО з комунікації та інформації, повідомляє агентство dpa.

Міністр повідомив, що відповідні пропозиції він винесе на саміт НАТО у вересні. За його словами, компоненти системи протиракетної оборони США встановлять в Румунії, як і передбачалося, у 2015 році.

На думку голови оборонного відомства Румунії, у зв'язку з кризою на Україні було б розумно прискорити давно заплановану Бухарестом закупівлю 48 винищувачів типу F-16 (Fighting Falcon). Однак, перш ніж Румунія зможе використовувати ці бойові машини пройде доволі багато часу, оскільки для цього потрібна спеціальна підготовка пілотів та модернізація наземної інфраструктури.

Радіо Свобода, Голос Америки, Deutsche Welle

powered by lun.ua