Захід закликали вплинути на РФ для звільнення Умерова

П'ятниця, 26 серпня 2016, 13:34

Комітет у закордонних справах Верховної Ради України закликав комітети у закордонних справах країн та міжнародні організацій терміново адресувати вимогу Росії звільнити заступника глави Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова.

Про це йдеться у відповідному зверненні до парламентських комітетів у закордонних справах низки демократичних країн, Європарламенту, парламентської асамблеї міжнародних організацій, помічника Генсека ООН в галузі прав людини, Комітету ООН проти катувань, Amnesty International, яке оприлюднено 26 серпня. 

У комітеті ВР наголошують, що питання про допомогу у звільненні Умерова потребує невідкладної реакції, адже "його життя перебуває у справжній небезпеці".

"Умерова переслідують за думку, висловлену під час інтерв’ю на телебаченні: "Росію необхідно змусити покинути Крим та Донбас"....  Саме за цю думку Умерову інкримінують "публічні заклики до посягання на територіальну цілісність  Росії", що в разі доведення вини може означати 5 років ув’язнення", - йдеться у зверненні. 

 "Стан Умерова в останні дні є критичним, і його донька заявила, що батько може померти в будь-який час. Використання репресивної психіатрії проти  Умерова явно іде урозріз з Європейською Конвенцією  про запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню. Комітет у закордонних справах Верховної Ради України розцінює такі дії Кремля як знак повернення Росії до репресивної психіатрії, політично-мотивованих судів над дисидентами, порушення основних прав людини та небезпечної пропаганди радянських зразків", - зазначили у комітеті ВР. 

Також у комітеті наголосили, що утримання Умерова "є лише останнім прикладом систематичного придушення свободи корінного населення півострова кримських татар". 

"Ми покладаємо особливу надію на постійний дипломатичний тиск демократичних країн на російське керівництво з метою визволення усіх політичних в’язнів", - зазначено у зверненні комітету. 

У заяві зазначено, що з початку військових дій у 2014 році було відпущено 3080 в’язнів.

"За останніми підрахунками українського уряду, ще 107 українських громадян незаконно утримуються на території "ЛНР" та "ДНР", 13 українських громадян утримуються в Росії, 16 громадян незаконно утримуються на території тимчасово окупованої АР Криму", - зазначили у комітеті.

Як відомо, 26 квітня підконтрольний Росії Верховний суд Криму ухвалив заборонити діяльність Меджлісу кримських татар на території анексованого півострова.

12 травня ФСБ по Криму порушило проти Умерова кримінальну справу за ст.280.1 за нібито заклик в ефірі ATR до дій, які загрожують територіальній цілісності Російської Федерації. Умеров заявляв, що його слова в передачі невірно переклали.

Суд окупованого Сімферополя відмовив йому у задоволенні скарги на постанову про порушення проти нього кримінальної справи.

11 серпня Умерову стало зле в суді, його ушпиталили. Незважаючи на це, суддя винесла ухвалу відправити Умерова на психіатричну експертизу. 

Ільмі Умерова помістили у дев'яте відділення стаціонарної судово-психіатричної експертизи для осіб, які не перебувають під вартою.

21 серпня стан здоров'я Умерова різко погіршився, адвокати заявили прозвернення до Європейського комітету проти тортур у Страсбурзі з приводу дій органів слідства ФСБ РФ щодо підзахисного.

Українська правда powered by lun.ua