Рада покращила умови для розшуку зниклих безвісти

1089 переглядів
Четвер, 12 липня 2018, 10:36

Верховна Рада в другому читанні ухвалила проект закону, який на міжнародному рівні закріплює права українців, що зникли безвісти, і надає їм захист.

За відповідне рішення проголосували 238 народних депутатів.

Згідно з пояснювальною запискою до законопроекту №5435, його метою є визначення правового статусу осіб, зниклих безвісти та правове регулювання відносин, пов’язаних з обліком цих осіб та їх розшуком.

Документ, зокрема, дає визначення поняттю "особа, зникла безвісти" в контексті міжнародного гуманітарного права, закріплює права таких осіб та надає їм відповідний захист.

Законопроект закріплює право осіб знати про долю своїх зниклих родичів, що є базовою нормою для захисту їх прав, пов’язаних з правовим статусом особи, зниклої безвісти.

Законодавча ініціатива також визначає процедуру розшуку зниклих безвісти осіб – від подання заяви про розшук і до його припинення. Передбачає фінансову допомогу їхнім родичам, опіку над майном зниклих, доки їх не знайдуть або не визнають мертвими.

Під час погоджувальної ради 9 липня перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко нагадала, що на закон про правовий статус зниклих людей "дуже чекають" їхні родини.

Крім того, під час розгляду законопроекту Геращенко пояснила: комітет наполягає, що ця норма буде закладена в перехідні положення Кримінального кодексу.

Голова комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Григорій Немиря пояснив перед голосуванням, що після 4 років війни на Донбасі вважаються зниклими безвісти більше 1,5 тисячі українців. Також, за його словами, є близько 1 тисячі тіл, які не впізнані.

Він наголосив, що серед іншого цей закон створить "спеціальну комісію, яка буде опікуватися не лише координацією, а й розшуком, контактами з родичами зниклих осіб".

Також, зазначив Немиря, документ запровадить кримінальну відповідальність у відповідності з міжнародною конвенцією, до якої приєдналась Україна.

Євген Кізілов, УП

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"powered by lun.ua