У ПАРЄ закликали Київ дотримуватися прав Седлецької на "конфіденційність джерел"

Субота, 8 вересня 2018, 11:59

У Парламентській асамблеї Ради Європи висловили стурбованість у зв'язку з рішенням суду надати доступ ГПУ до інформації в телефоні журналіста Наталії Седлецької та закликали українську владу забезпечити дотримання її прав на конфіденційність джерел.

Про це йдеться у заяві доповідача ПАРЄ з питань свободи ЗМІ та безпеки журналістів Джорджа Фолкса.

"Журналісти-розслідувачі відіграють основну роль "сторожового пса" у наших суспільствах, оскільки вони розслідують корупцію або зловживання владою. Їх робота базується на різних джерелах, і вони мають право зберігати ці джерела у таємниці", - заявив Фолкс.

Він додав, що це - "стандарт, встановлений Європейським судом з прав людини".

"Закликаю українську владу забезпечити дотримання права журналіста Наталії Седлецької зберегти конфіденційність її джерел", - підкреслив Фолкс.

На початку вересня стало відомо, що ГПУ за рішенням суду отримала доступ до телефону журналістки та головного редактора програми розслідувань "Схеми" Наталії Седлецької за 17 місяців - з липня 2016-го до листопада 2017 року.

Печерський райсуд надав дозвіл ГПУ отримати від провайдера інформацію з телефону Седлецької щодо дзвінків та смс-повідомлень журналістки, а також дані про місце розташування її телефону протягом цих 17 місяців.

У "Радіо Свобода" висловили обурення ухвалою суду щодо надання доступу ГПУ до інформації з телефону Седлецької. 

Як зазначили у "Радіо Свобода", за цей час редакція "Схем" здійснила та оприлюднила низку розслідувань про українських високопосадовців, включно з діяльністю генерального прокурора.

Седлецька разом з низкою інших журналістів проходить свідком у справі про можливе розголошення державної таємниці і даних досудового розслідування директором НАБУ Артемом Ситником.

Адвокат "Радіо Свобода" Анатолій Попов назвав рішення суду надмірним і таким, що "порушує як в цілому права людини на повагу до приватного життя, так і тиск на роботу журналіста в рамках виконання його професійних обов’язків і незаконний доступ до джерел інформації журналіста".

Водночас у ГПУ заявили, що не втручатимуться у професійну діяльність та особисте життя  Седлецької, а журналістка виступає в якості можливого свідка.

Згодом стало відомо, що ГПУ також отримала судовий дозвіл на доступ до даних журналістки "Нового Времени" Христини Бердинських.

Генпрокуратура з 2017 року розслідує кримінальне провадження проти директора НАБУ Артема Ситника через ймовірне розголошення даних слідства на підставі опублікованого в інтернеті аудіо-запису, де людина з голосом, схожим на Ситника, розповідає журналістам деталі деяких резонансних справ.

Провадження щодо директора НАБУ було відкрите за зверненням депутатки від "Народного фронту" Олени Масоріної та цивільної дружини у минулому військового прокурора сил АТО Костянтина Кулика Ірини Німець.

За даними слідства, розмова Артема Ситника з низкою українських журналістів не під запис відбулася в Києві у травні 2017 року. Керівник НАБУ відкидає звинувачення, що під час неформального спілкування порушив законодавство.

У вересні 2018 року стало відомо, що ГПУ почала перевіряти дзвінки журналістів, з якими Ситник обговорював матір дітей Кулика.

В ЄС і США висловили стурбованість у зв'язку з рішенням суду про надання ГПУ доступу до телефону Седлецької. 

Українська правда
Усі новини...