Нардеп пропонує кримінальну відповідальність за поширення фейків

П'ятниця, 15 березня 2019, 14:07

Верховній Раді пропонують ввести кримінальну відповідальність за поширення недостовірної інформації в засобах масової інформації та мережі Інтернет.

Законопроект №10139 вніс 12 березня нардеп "Народного фронту" Ігор Лапін, наразі на сайті парламенту з’явився текст документу.

Лапін пропонує зокрема карати поширення у ЗМІ та мережі Інтернет недостовірних відомостей, які ганьблять честь і гідність іншої особи, штрафом до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500 гривень) або громадськими роботами на строк до 80 годин, або виправними роботами на строк до одного року.

При цьому умисне поширення фейку тягнутиме за собою відповідальність у вигляді штрафу від тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 000-34 000 грн) або громадськими роботами на строк до 170 годин або виправними роботами на строк до 2 років.

Передбачається, що підставою для звільнення від кримінальної відповідальності є спростування порушником інформації, що ганьбить честь та гідність іншої особи.

За свідоме поширення фейку поєднане з обвинуваченням у вчиненні  тяжкого чи особливо тяжкого злочину або вчинене під час виборчого процесу відносно кандидатів у депутати, членів партій – суб’єктів виборчого процесу, кандидатів на пост президента України передбачене суворіше покарання:

Такі дії караються штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34 000 – 51 000 гривень) або громадськими роботами на строк до 240 годин або виправними роботами на строк до 2 років.

Проект пропонує у разі порушення особистого немайнового права людини передбачити можливість у судовому порядку видаляти з інтернету дані, що порочать честь та гідність. При цьому такі справи пропонується розглядати за спрощеною процедурою.

Зазначається, що у випадку якщо суд під час виборів (з моменту призначення - за три місяці до голосування і до оголошення результатів) встановить повторне або одноразове, але грубе порушення норм цього закону, він має право винести рішення про тимчасову заборону випуску ЗМІ (якщо воно друковане) і його блокування (якщо воно працює в інтернеті) до закінчення виборів. Телеканалам можуть призупиняти дію ліцензії.

Закон про телебачення і радіомовлення пропонується доповнити забороною трансляції програм та передач, що заперечують або виправдовують участь держави-агресора у збройній агресії проти України, фінансування і матеріальне забезпечення державою-агресором терористичних організацій на території окремих районів Донецької та Луганської областей, участь громадян та регулярних військ держави-агресора у безпосередніх боєзіткненнях із Збройними Силами України.

За даними ресурсу Ain.ua, проти законопроекту вже виступили такі громадські організації, як "Платформа прав людини", "Лабораторія цифрової безпеки", представництво Freedom House, Detector media і т.д.

"Подібні законодавчі ініціативи можуть служити небезпечним інструментом для цензури і тиску на незалежні медіа. Навіть загроза бути притягнутим до кримінальної відповідальності може створювати "охолоджуючий ефект" для поширення суспільно важливої ​​інформації. Адже будь-яке розслідування про зловживання або корупцію спочатку буде містити ризики отримати у відповідь заяву про злочин", - кажуть в "Лабораторії цифрової безпеки".

Представники громадської організації відзначають, що норма, яка передбачає блокування сайтів інтернет-ЗМІ, особливо під час виборів, може служити інструментом політичної цензури.

Голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко також назвав внесений законопроект черговою атакою на права журналістів.

Нагадаємо:

  • Нещодавно в Росії прийняли закон про відповідальність за неповагу до влади. Ним передбачено блокування сайтів та акаунтів у соцмережах та великі штрафи за поширення шейків.

Валентина Романенко, УП
Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама: