Рада взялася за закон, який дозволить карати злочинців-утікачів за кордон

Середа, 17 лютого 2021, 11:51
Фото з сайту ВР

Верховна Рада прийняла за основу законопроєкт №2164 про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу щодо спрощення процедур спеціального досудового розслідування і заочного засудження людей, які вчинили злочини і переховуються від правосуддя за межами України.  

Джерело: засідання парламенту 17 лютого

Пряма мова спікера ВР Дмитра Разумкова: "За 299. Рішення прийнято".  

Деталі: За словами автора законопроєкту Владлена Неклюдова, документ розробили для невідворотності покарання осіб, які вчинили злочини і для уникнення покарання виїхали за межі країни.

Він пояснив, що в діючому КПК спеціальне досудове розслідування прив’язане до оголошення людини в міжнародний розшук, що робить органи досудового розслідування і прокурора залежним від того, чи виставить Інтерпол так звану "червону картку".

За словами Неклюдова, суди як правило відмовляють у здійсненні спеціального досудового розслідування, тому неможливо довести провину і притягти до відповідальності осіб, які вчинили злочини і переховуються за кордоном.   

Згідно з пояснювальною запискою, проєкт закону пропонує внести зміни до КПК, визначивши дві підстави для оголошення підозрюваного у розшук:

  • якщо "місцезнаходження підозрюваного невідоме";
  • якщо "підозрюваний ухиляється від явки на виклик слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду за умови його належного повідомлення про такий виклик та існують обґрунтовані підстави вважати, що він виїхав та/або перебуває в іншій країні або на тимчасово окупованих територіях України".

Також законопроєкт передбачає можливість розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та його обрання за відсутності підозрюваного/обвинуваченого у разі наявності постанови про його розшук на основі вищенаведених підстав.

Згідно з документом, у разі обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного/обвинуваченого, оголошеного у розшук, строк дії ухвали не зазначається та розмір застави не визначається.

Проєкт закону також визначає підставами для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження:

  • ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду;
  • винесення постанови про оголошення підозрюваног/обвинуваченого у розшук.

Ірина Балачук, УП


powered by lun.ua